ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Z mesta Gradac, vzdialeného od Zaostrogu 8 km na juh, alebo z Drveniku, ktorý leží 5 km severne od Zaostrogu, je organizovaných mnoho rôznych lodných výletov:

KorčulaLodný výlet na ostrov Korčula

Celodenný výlet s fishpiknikom na ostrov Korčula je organizovaný 3 x týždenne z Gradaca. Vypláva sa ráno o 8:30 loďou Felun Jedan z miestneho prístaviska. Plavba z Gradaca na ostrov trvá dve hodiny a počas plavby je možné využiť kúpanie v priezračnej vode Jadranu priamo z lode. Ak budete mať šťastie, môžete zahliadnuť delfíny, sprevádzajúce Vašu loď. Cieľovým miestom na ostrove je mesto Korčula. Tu si môžete prezrieť historické centrum s hradbami z 13. storočia, katedrálu sv. Marka, biskupský palác s Opátskou klenotnicou. Môžete tiež navštíviť Mestské múzeum, ktoré sa zameriava na námornú minulosť Korčuly, alebo "Dom Marca Pola" (údajne rodný dom známeho cestovateľa).

V cene výletu je zahrnutý aj obed. Môžete ochutnať rybu a miešaný zeleninový šalát a tí, čo rybám neholdujú, si môžu objednať kuracie mäso. V cene je tiež rakija, víno alebo džús.

Sućuraj - ostrov HvarLodný výlet na polostrov Pelješac a na ostrov Hvar

Celodenný lodný výlet s fishpiknikem je organizovaný 4 x týždenne z Gradaca. Vypláva sa ráno o 9:00 loďou Felun Jedan z miestneho prístaviska. Najprv sa pláva na protiľahlý polostrov Pelješac, do letoviska Trpanj. V tomto malom letovisku môžete navštíviť pevnosť Gradina, ktorá sa nachádza nad prístavom a bola postavená v neskorej antike, kostol sv. Petra a Pavla zo 17. storočia, kostol sv. Roka, ktorý sa nachádza na najvyššom kopci v Trpanji. Odtiaľ je krásny pohľad na celé letovisko a na Neretviansky kanál.

Po prehliadke mestečka sa vypláva na ostrov Hvar do zátočiny Mlaska, ktorá sa nachádza kúsok od Sućuraja. Tu máte dve hodiny voľno, ktoré môžete využiť na kúpanie. Tunajšia pláž je piesková a je tu pozvoľný prístup do mora, preto je toto miesto vhodné aj pre malé deti. Na spiatočnej ceste je ďalšou zastávkou obec Sućuraj, ktorá je spojená trajektovou linkou s Drvenikom. Tu sa nachádza kostol sv. Juraja zo 14. storočia a zaujímavý trojposchodový maják, ktorý sa nachádza na špičke ostrova.

V cene výletu je zahrnutý aj obed. Môžete ochutnať rybu a miešaný zeleninový šalát a tí, čo rybám neholdujú, si môžu objednať kuracie mäso. V cene je tiež rakija, víno alebo džús.

DrvenikLodný výlet do Drvenika

Tento lodný výlet, tzv. nočná panoráma, je organizovaný z Gradaca 2 x týždenne. Vypláva sa večer o 19:30 z miestneho prístavu. Pláva sa pozdĺž pobrežia do Drvenika. Počas plavby Vám bude hrať živá hudba, pri ktorej si môžete aj zatancovať. Na pitie si môžete objednať rakiju, víno alebo džús. Možno si tiež dokúpiť večeru - rybu, miešaný šalát, alebo kuracie mäso. V Drveniku máte voľno na nočnú prechádzku a o 11 hodine je návrat do Gradaca.

Bačinská jezeraBačinské jazerá

Bačinské jazerá sa nachádzajú 17 km od Zaostrogu smerom na Dubrovník. Jedná sa o sústavu 7 sladkovodných jazier, z ktorých šesť je navzájom prepojených. Hĺbka jazier sa líši. Najhlbšie jazero má hĺbku 34 ma dno tunajších jazier sa nachádza pod úrovňou hladiny mora. Niektoré jazerá sú len sladkovodné, v niektorých sa mieša slaná a sladká voda. Tiež teplota jazier je odlišná. V jazerách, v ktorých sa nachádzajú pramene, je voda najchladnejšia. Zaujímavosťou je, že z týchto prameňov je mesto Ploče a okolie zásobované pitnou vodou. Po jazerách je možné sa prejsť na loďke a kochať sa okolitou prírodou, alebo sa sem môžete zájsť len vykúpať. Je tu takmer pokoj a prístup do vody je vhodný aj pre deti. Voda je tu tak čistá, že je vidieť až na dno.

KravicaVodopády Kravica

Kravické vodopády sa nachádzajú v Bosne a Hercegovine, cca 66 km severovýchodne od Zaostrogu v obci Studenci pri meste Ljubuški. Nachádzajú sa na rieke Trebižat. Ich šírka je celkom 120 metrov a spúšťajú sa z výšky 28 metrov. Tu pod vodopádmi sa môžete vykúpať, alebo využiť plavbu na kanoi po rieke Trebižat. Návštevu týchto vodopádov odporúčame! Ak sa vydáte ku Kravickým vodopádom, nezabudnite si vziať cestovný doklad (pas, OP).

MostarMostar

Mostar sa nachádza v Bosne a Hercegovine, cca 86 km od Zaostrogu. Navštívte Staré mesto - historickú časť so Starým mostom cez rieku Neretvu, ktorý je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Karadžozbegova mešita sa radí medzi najkrajšie a najstaršie mešity v Hercegovine. Prejdite sa po uličke Stara čaršija na ľavom brehu rieky Neretvy, čo je ďalšia pamiatka na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Na tento výlet si nezabudnite vziať cestovný doklad (pas, OP).

Međjugorje

Međjugorje sa nachádza v Bosne a Hercegovine, cca 56 km severovýchodne od Zaostrogu. Toto mesto patrí medzi najvýznamnejšie kresťanské pútnické miesta na svete. Známym sa stalo vďaka zjaveniu Panny Márie v roku 1981, ktorá sa zjavila na kopci Crnica šiestim mladým ľuďom. Od tej doby navštevujú toto pútnické miesto milióny veriacich z celého sveta. Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, nezabudnite si cestovný doklad (pas, OP).

Rafting CetinaRafting na rieke Cetine

Z Gradaca je organizovaný rafting na rieke Cetina, neďaleko Omiša (70 km od Zaostrogu). Tento výlet si môžete dohodnúť v ktorejkoľvek chorvátskej turistickej agentúre. Vypláva sa z dedinky Penšići, kam vás agentúra dopraví autobusom. Na rafte poplávate 9 km, trvá to 3 až 4 hodiny. Raftingu sa môžu zúčastniť aj deti, rieka Cetina nie je príliš divoká.

 

BiokovoChránená oblasť Biokovo

Pohorie Biokovo sa tiahne nad Makarskou riviérou. Najvyšším bodom je sv. Jure, ktorý je vo výške 1760 m nad morom. Zo Zaostrogu je vzdialený cca 44 km. Až na vrchol sv. Jure sa dostanete autom po kľukatej úzkej ceste. Tento výlet sa odporúča len pre zdatných vodičov. Môžete však využiť služby niektorej z agentúr pre turistov v Gradaci, ktorá Vám zabezpečí poldenný výlet mikrobusom, ktorý je organizovaný každý deň. Počas cesty na vrchol je veľa zastavení, kedy sa môžete kochať pohľadom na Makarskú riviéru, ostrovy Hvar, Brač, Korčula a polostrov Pelješac. Súčasťou výletu je aj nenáročná prechádzka, káva a zákusok. Zo samého vrcholu je možné za pekného počasia dovidieť až do vzdialeného Talianska. Ak sa pre tento výlet rozhodnete, nezabudnite si vziať nejaké teplé oblečenie (sveter) a ak sa radi vydávate na dlhšie túry, odporúčame niektorého z miestnych skúsených sprievodcov. Trasy nie sú dobre značené. Do prírodného parku Biokovo sa platí vstupné. Odporúčame tiež navštíviť ranč Vrata Biokova na úpätí svahov Biokova, 15 km od mesta Makarska.

DubrovníkDubrovník

Dubrovník sa nachádza cca 126 km od Zaostrogu. Často je označovaný ako "Perla Jadranu". Dubrovník bol ako celok zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavnou ulicou mesta je ulica Placa - Sradun, široká promenáda, ktorá je lemovaná obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. Z nej vedie mnoho ulíc a uličiek, často stupňovitých, ktoré vedú až k mestským hradbám, ktorými je celé centrum obohnané. Celková dĺžka hradieb je 1940 ma môžete si z nich vychutnať jedinečný pohľad na Staré mesto a more okolo Dubrovníka. V Starom meste môžete vidieť Mestskú (Onofriovu) fontánu, ktorá pochádza z 15. storočia a je zaujímavým príkladom stredovekého zásobovania miest vodou. Ďalšími významnými pamiatkami je kostol sv. Spas (sv. Spasiteľa), kde sú dnes poriadané výstavy dalmatínskych maliarov a sochárov, Františkánsky kláštor zo 14. storočia, ktorého súčasťou je kláštorné múzeum. V čele Sradunu sa týči hodinová veža, ktorá je vysoká 31 m. Na hodinách sa dá spoznať nielen presný čas, ale jedna z ručičiek ukazuje meniace sa fázy mesiaca. Hneď vedľa hodinovej veže sa nachádza Radničný palác, v ktorom aj dnes sídli radnica mesta. Mnoho tunajších nádherných budov pripomína niekdajší lesk a slávu Dubrovníka. Medzi nimi vyniká Kniežací palác z 15. storočia so stĺpovou chodbou pred vstupom. Dnes tu sídli mestské múzeum. Na výbežku so starým prístavom sa nachádza veľkolepá pevnosť sv. Jána, ktorá bola kedysi postavená ako obrana vjazdu do starého prístavu. Dnes tu sídli regionálne námorné múzeum. V podzemí pevnosti je malé akvárium, ktoré sa zameriava na jadranskú morskú faunu.

Ak sa rozhodnete navštíviť túto "Perlu Jadranu", nezabudnite si vziať nejaký cestovný doklad (pas, OP), cesta totiž vedie v jednom úseku územím Bosny a Hercegoviny.

SplitSplit

Split sa nachádza 94 km od Zaostrogu. Split je považovaný za centrum a hlavné mesto Dalmácie. Prechádzku historickou časťou je najlepšie začať pri Diokleciánovom paláci, ktorý je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí medzi najlepšie zachované rímske pamiatky. Vo vnútornej časti paláca sa zachovali kúpele a pozostatky obytných a reprezentatívnych priestorov. Z dnešnej pobrežnej promenády možno vojsť do paláca morskou bránou, v ktorej podzemných chodbách je veľa stánkov so suvenírmi a v ktorých obchodníci ponúkajú svoje umelecké i gýčovité výrobky. Za videnie stojí peristyl, vnútorné nádvorie paláca sa stĺpovou ochodzou, katedrála sv. Domínia zo 6. storočia, ktorá predtým slúžila ako mauzóleum cisára Diokleciána a od 10. storočia slúži ako katedrála. Z jej veže je krásny výhľad na celé historické centrum a na Split a jeho okolie. Nielen rímske pamiatky zdobí Diokleciánov palác, ale aj chorvátski kupci a Benátčania tu zanechali znateľné stopy. K najznámejším patrí palác šľachtickej rodiny Papalićů z 15. storočia, v ktorom sídli Mestské múzeum. K ďalším palácom patrí Palazzo Agubio, alebo barokové Palazzo Cindro. Na pobreží sa rozkladá promenáda lemovaná palmami a návštevníkom sa tu naskytá jedinečný pohľad na steny Diokleciánovho paláca z morskej strany. Početné pouličné kaviarničky a reštaurácie lákajú k zastaveniu.

Imotské jazerá

Mesto Imotski leží vo vnútrozemí cca 95 km od Zaostrogu. Mesto sa pýši prírodnou zaujímavosťou - dvoma krasovými jazerami. Prvým z nich je Modré jazero, ktoré leží v podlhovastom kráteri. Názov dostalo podľa sfarbenia vody v jazere. K nemu sa dostanete po okruhliakmi vysypanej ceste, ktorá sa spúšťa do "krátera". Hĺbka v jazere je okolo 100 m a je možné sa v ňom vykúpať. Druhým jazerom je Červené jazero. Steny tohto jazera sú takmer zvislé, tvorené červenou horninou a odtiaľ plynie názov jazera. Hĺbka v tomto jazere sa pohybuje od 285 a 320 m. K jazeru bohužiaľ nevedie žiadna cesta. Existuje povesť, že ak hodíte do jazera kameň, nikdy ho neuvidíte dopadnúť na hladinu... Ak sa sem vydáte, môžete vyskúšať, či je to pravda. Priamo v meste môžete navštíviť pevnosť, postavenú na skale nad Modrým jazerom. Pevnosť bola postavená na obranu proti Turkom v 16. - 17. storočí. Z pevnosti si môžete prezrieť Modré jazero z opačnej strany. Pod pevnosťou bol v 90. rokoch postavený pamätník v tvare kríža.

Mesto Makarska - centrum Makarskej riviéry

Milovníci prírody môžu v Makarskej (36 km od Zaostrogu) navštíviť Malakologické múzeum s najväčšou zbierkou mušlí na svete. Múzeum sa nachádza na kraji mesta Makarska vo Františkánskom kláštore (v blízkosti prístavu).

Ďalej môžete navštíviť:

  • Lodný výlet na ostrov Brač z Gradaca
  • Údolie rieky Neretvy (cca 22 km juhovýchodne od Zaostrogu) - panenská príroda a vzácne živočíchy

Doporučované výlety neorganizujeme. Uváděné informace se proto mohou během sezóny měnit.