ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Dubrovník bol kedysi považovaný za jedno z najmenších, zato však veľmi dôležitých stredomorských námorno-obchodných štátov. Vypovedá o tom skutočnosť, že v dňoch svojej najväčšej slávy mal konzulárne zastúpenie vo viac ako 80 mestách a s počtom takmer 700 plachetníc bolo obchodné loďstvo totožné s benátskym.

Dubrovník bol založený v 7. storočí. Je obohnaný takmer dva kilometre dlhými hradbami (vstupné na hradby v r. 2011 bolo 70 HRK/osobu). Dubrovnícke hradby patria k najmohutnejším obranným opevneniam v Európe. Sú vysoké až 25 metrov a ich hrúbka dosahuje šiestich metrov. Hradby spoločne s vežami, tvrdzami a pevnosťami, ktorých je okolo Dubrovníka dohromady 36, chránia prekrásne ulice a ozdobné priečelia domov a palácov. Tie pochádzajú zo všetkých období dejín slávnej Dubrovníckej republiky.

Poloha

Dubrovník sa nachádza v južnej Dalmácii. Mesto sa rozvíjalo na východnom pobreží Jadranského mora, kde končia ostrovy Jadranu a začína otvorené more. Mesto leží na úpätí hory Srđ a šírka dubrovníckeho územia zahŕňa úzky prímorský pás dlhý 250 km, ktorý sa tiahne od mesta Klek na západe k mysu Prevlaka na východe.

Klíma

Dubrovník má viac ako 250 slnečných dní počas roka. Priemerná teplota je 16,4 °C, v lete sa teplota pohybuje okolo 26 °C. Sneh a nízke teploty sa vyskytujú zriedka. Najchladnejším mesiacom je január a najteplejším august. Sezóna kúpania je od apríla do októbra.

Hospodárstvo

V Dubrovníku bolo už od 11. storočí mnoho obchodníkov a remeselníkov. Medzi hlavné hospodárske odvetvia sa po stáročia radí stavba lodí, obchod, remeslo a teraz aj cestovný ruch. Obchodovalo sa tu tiež so soľou. Najdôležitejším centrom na výrobu soli bolo mestečko Ston. V 16. storočí mal Dubrovník najsilnejšie loďstvo, tretie najväčšie na svete. Dubrovnícke lode prepravovali tovar zahraničných obchodníkov do oblastí Stredozemného mora, ale aj do Anglicka. Existujú dôkazy, že dubrovnícke lode doplávali aj do Severnej Ameriky. Dnes je mesto hospodárskym centrom Dubrovačko-neretvianskej župy.

Zaujímavosti o Dubrovníku

  • Dubrovničtí a anglickí letopisci popisujú, že anglický kráľ Richard Lví Srdce prišiel do Dubrovníka na jeseň v roku 1192, keď sa vracal z križiackej výpravy. Našiel úkryt pred búrkou na ostrove Lokrum.
  • Dubrovnícka republika vytvorila v roku 1296 jednu z prvých stredovekých sústav kanalizácie, ktorá sa využíva dodnes.
  • Lekáreň vo františkánskom kláštore, ktorá je v prevádzke od roku 1317, patrí medzi tri najstaršie v Európe.
  • Prvá karanténa na svete bola v Dubrovníku v roku 1377. Karanténa je miesto, kde sú osoby oddelené od ostatných. Tieto osoby, ktoré prichádzali z krajov, kde sú nákazlivé choroby, boli v karanténe do doby, kým sa nepreukázalo, že sú zdravé.
  • Sirotinec, ktorý bol založený v areáli kláštora sv. Kláry v roku 1432, bol prvým z takýchto inštitúcií na svete.
  • Arboretum Trsteno v blízkosti Dubrovníku, ktoré bolo založené v 15. storočí, patrí medzi najstaršie arboréta na svete. Najstaršie dva paltany majú 400 rokov.
  • Dubrovnícka republika bola prvým štátom, ktorý uznal Spojené štáty americké. Bolo to v roku 1783.
  • Írsky dramatik George Bernard Shaw povedal: "Ten, kto hľadá raj na zemi, musí navštíviť Dubrovník."
  • Dubrovnícka rieka Ombla, ktorej tok je dlhý 30 m, patrí medzi najkratšie rieky na svete.
  • Pápež Ján Pavol II. navštívil v roku 2003 Dubrovník. Papamobilom prešiel po Stradune a slúžil omšu pred 60 000 veriacimi. Pri tejto príležitosti blahoslovil sestru Máriu Petkovićovú - zakladateľku františkánskej kongregácie milosrdných dcér.

Prechádzka vylešteným kamenným Stradunom, hlavnou ulicou Dubrovníiku, vám najlepšie prezradí bohaté dejiny tohto chorvátskeho mesta. Šálka ​​kávy v miestnej kaviarničke a prechádzka po starých hradbách sa podobajú návšteve v autentickej galérii rôznych architektonických slohov a období. Pohľad z hradieb s nádhernými vežami a pevnosťami smeruje na Elafitské ostrovy - Šipan, LopudKoločep.

Pri návšteve Chorvátska rozhodne navštívte toto prekrásne mesto. História na vás dýchne zo všetkých kútov.

Mohlo by vás zaujímať