ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Mesto Imotski

Priamo v meste Imotski môžete navštíviť pevnosť, postavenú na skale nad Modrým jazerom. Pevnosť bola postavená na obranu proti Turkom v 16. - 17. storočí. Z pevnosti si môžete prezrieť Modré jazero z opačnej strany. Pod pevnosťou bol v 90. rokoch postavený pamätník v tvare kríža.

Modré jazero

Modré jazero leží v podlhovastom kráteri. Názov dostalo podľa sfarbenia vody v jazere. K nemu sa dostanete po okruhliakmi vysypanej ceste, ktorá sa spúšťa do krátera. Hĺbka v jazere je okolo 100 m a je možné sa v ňom vykúpať.

Červené jazero

Červené jazero nájdete 1 km od mesta Imotski. Steny Červeného jazera sú takmer zvislé, tvorené červenou horninou a odtiaľ plynie názov jazera. Hĺbka v tomto jazere sa pohybuje od 285 a 320 m. V jazere sa nachádza 16 miliónov kubíkov vody a nikdy nevysychá. V oblasti Imotského je to najznámejšie jazero, je najhlbšie nielen v Chorvátsku a Európe, patrí tiež medzi najhlbšie na svete. Jeho vznik je vysvetľovaný prepadom podložia, ktorý ešte trvá. Jeden z najväčších pohybov nastal v roku 1942, kedy postihlo túto časť Chorvátska veľké zemetrasenie. Horný okraj západnej strany priepasti leží vo výške 522 m nad morom, povrch jazera sa nachádza o 241 m nižšie, vo výške 281 m nad morom. A jeho dno? Overené merania dospeli k údajom 6 m pod hladinou mora. To by znamenalo, že sa jeho hĺbka blíži k 300 m. Obklopené je neschodnými, prudkými stenami sfarbenými do červena (odtiaľ názov Červené jazero). Vodou je zásobené z rieky, ktorá preteká u samého dna jazera. Jeden z prameňov jazera je v Jažvi, tu sa loví známy druh ryby "Gaovica".

Dojmom vyrážajúcim dych pôsobí pohľad z okraja prepadliny do hlbiny. Pokoj nad jazerom ešte viac umocňuje tento tiesnivý dojem. Mnohým sa podlomia kolená a nemôžu sa pozrieť na hladinu. Ak hodíte do jazera kameň, buďte opatrní. Zvoľte dobrú techniku ​​a správny aerodynamický tvar. Zle hodený kameň bude narážať do stien, strhávať ďalšie kamene a hluk v uzavretej priepasti znie desivo. Anglický archeológ bol prekvapený, keď videl Chorvátov z okolia, ako lezú bez ohrozenia po stenách s drevom na kúrenie priviazaným na chrbte a okolo nich padá kamenie. Niektorí cestovatelia zase ľutovali, že chorvátske jazero nevidel Dante. Určite by ho včlenil do Pekla v "Božskej komédii".

S Červeným jazerom sa viažu aj niektoré tragické príhody, napr. v 2. svetovej vojne Nemci zhodili do jazera dva americké bombardéry. Zahynulo 50 členov posádky a 5 sa ich zachránilo skokom na padáku. Nie je všetko tak strašidelné. Na jazere sa organizujú výkonnostné preteky "Imo adventure", ktoré organizujú členovia potápačského a horolezeckého klubu v Imotskom. Preteky patria medzi najnáročnejšie tohto druhu v Chorvátsku.

Legenda o Červenom jazere

Na mieste dnešného Červeného jazera podľa legendy žil bohatý Chorvát - Gavan so svojou ženou a deťmi. Boli známi bujarými slávnosťami, ale aj bezcitnosťou k chudobným. Ich bezcitnosť rozhnevala Boha. Ten k nim poslal anjela vydávajúceho sa za chudáka, aby požiadal o kus chleba. Ale i v tomto prípade sa Gavan a jeho rodina zachovala bezohľadne. Ako odplata za ich správanie, sa ich dvor zrútil do priepasti a tá sa naplnila vodou.