Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Trogir – pamiatka UNESCO

Mesto Trogir bolo založené námorníkmi v 3. storočí pred naším letopočtom. Za rímskej vlády bol chorvátsky Trogir veľmi významným prístavom. V roku 1997 bolo mesto Trogir zapísané na zoznam svetových kultúrnych pamiatok UNESCO.

V 13. storočí mesto pripadlo uhorskému kráľovstvu. Trogiru bola uhorsko-chorvátskym kráľom zaručená autonómia, ale len do tej doby, než ho na začiatku 15. storočí ovládli Benátky. V 18. storočí pripadlo opäť Uhorsku. Roku 1918 bolo mesto vrátené do chorvátskych rúk. K veľkým zmenám v hospodárení, poľnohospodárstvu a zdravotníctvu došlo za francúzskej nadvlády v rokoch 1806 až 1814. Od roku 1814 bol Trogir pod rakúskou nadvládou.

Historické jadro mesta Trogir

Historické jadro mesta je vystavené na umelo vytvorenom ostrovčeku, ktorý je spojený s pevninou malým mostom. Na druhej strane je umelo vytvorený ostrovček spojený pohyblivým mostom s ostrovom Čiovo. V meste Trogir žije bezmála 13 tisíc obyvateľov. Tomuto mestu sa prezýva Malé Benátky, pretože sú tu stále pozostatky z čias antiky. Zaujímavou a veľmi navštevovanou pamiatkou je pevnosť Kamerlengo s obrannou vežou, ktorá bola postavená v 14. storočí. Ako ďalšie nádherné pamiatky možno spomenúť katedrálu sv. Vavrinca (sveti Lovre), ktorá bola postavená v 13. až 15. storočí, ďalej potom renesančná radnica, kniežací palác, mestská hodinová veža, románsky kostol sv. Barbory​​, kostol sv. Jána Krstiteľa. Veľmi cennou pamiatkou mesta Trogir je mramorový reliéf boha Kaira, ktorého vznik sa datuje do 3. storočí pred naším letopočtom.

Turizmus Trogir

V Trogiru a okolí patrí medzi najdôležitejšie aktivity stavba lodí, rozmáha sa tabakový a farmaceutický priemysel a najväčší podiel má turistický ruch, ktorý do Trogiru ročne priláka desaťtisíce turistov. Trogirskou promenádou je nábrežie s množstvom kaviarní, ktoré nikdy nespí a žije bohatým kultúrnym životom. Nielen na nábreží, ale aj v centre mesta nejdete príjemnou prechádzkou veľa kaviarní, reštaurácií a predajní suvenírov.

Pláže

Priamo v Trogire nie je možné sa ísť vykúpať, ale hneď neďaleko na ostrove Čiovo nájdete krásne malé pláže s plytkým vstupom do mora. Ďalšie pláže sú za Trogirom v dedine Seget, Seget Donji a Seget Vranjica, kde nájdete aj prázdne pláže, ktoré budete mať len pre seba.

Veľmi príjemné je ubytovanie v dedinke Seget Donji a Seget Vranjica, kde sú krásne čisté pláže, kľud a prekrásny výhľad na more. Z týchto dediniek jede každých 20 minút autobus do Trogiru alebo až do Splitu. Pre milovníkov romantiky a niečoho zvláštneho je tu lodná trasa Seget Vranjica - Trogir. Prevádzkovateľom je Filip's Marina, ktorá Vás za 10 kun na osobu dovezie malou loďkou zo Segetu až do Trogiru priamo na nábreží.

Odkiaľ do mesta Trogir

Trogir môžete navštíviť počas Vašej dovolenky na Omišskej riviére. Najbližšie ubytovanie pre Vašu návštevu Trogiru si môžete vybrať na stránke Omišská riviéra ubytovanie.

Do Trogiru zavítate tiež, ak budete svoju dovolenku tráviť na mori pri okružnej plavbe loďou na trase 4 - Severná Dalmácia.

Trogir, Chorvatsko
  • Trogir, Chorvatsko