Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Kam do Chorvátska

Chorvátsko je veľmi krásnou a navštevovanou krajinou, ktorú každoročne navštívi takmer milión Čechov a Slovákov. Chorvátsko nie je len dovolenka pri mori, okrem čistých pláží a priezračného mora ponúka mnoho ďalších prekrásnych miest, ktoré stoja za návštevu. Než sa rozhodnete, ktoré pobytové miesto v Chorvátsku zvolíte, pozrite si fotogalériu chorvátskych národných parkov, prírody, pláží, chorvátskych ostrovov a leteckých fotografií Chorvátska. Prečítajte si o zaujímavostiach, histórii a geografii Chorvátska, pozrite sa na chorvátske pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO.

Zaujímavé miesta v Chorvátsku


Zaujímavosti Chorvátska

Chorvátsko ponúka svojim návštevníkom nepreberné množstvo prekrásnych okruhliakových a piesočných pláží. Za najkrajšiu pláž v Chorvátsku je považovaná pláž Zlatni rat v letovisku Bol na ostrove Brač. Chorvátsko je známe aj vďaka svojim prírodným a národným parkom. Najznámejším národným parkom sú Plitvice, kde pred 50 rokmi vznikli nesmrteľné filmy o náčelníkovi Apačov Vinnetuovi. V Chorvátsku môžete obdivovať nádherné vodopády, napr. vodopády Slunj na ceste medzi Karlovacom s Plitvicami. Najvyšším a najdlhším pohorím v Chorvátsku je krasové pohorie Biokovo, kam tiež môžete podniknúť výlet.

Ak máte radi kvalitný ovčí syr, odporúčame návštevu ostrova Pag, ktorý je preslávený výrobou vynikajúceho pažského syra z ovčieho mlieka. Na dovolenke v Chorvátsku môžete podniknúť množstvo zaujímavých lodných výletov na obývané aj neobývané ostrovčeky. Chorvátsko je rajom pre milovníkov vodných športov, vyskúšajte napríklad vodné lyžovanie na pláži Zrće. A určite si nenechajte ujsť najkrajšie mesto Chorvátska – Dubrovník, ktorý je zapísaný na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Prezrite si možnosti ubytovania v Chorvátsku.

Pláže v Chorvátsku

Piesočná pláž Čista plaža, ostrov Pag, Chorvátsko

Ako jedno z mála miest v Chorvátsku môže ostrov Pag ponúknuť aj piesočnaté pláže. Jedna z najkrajších je piesočná pláž Čista plaža.

Piesočnato okruhliaková pláž Prnjica, ostrov Pag, Chorvátsko

Piesočnato okruhliaková pláž Prnjica na ostrove Pag v Chorvátsku nadväzuje na piesočnú pláž Čista plaža.

Piesočná pláž Planjka, Stará Novalja, ostrov Pag, Chorvátsko

Pre malé deti je ideálna piesočná pláž Planjka. Nájdete ju v Chorvátsku v letovisku Stará Novalja na ostrove Pag.

Okruhliaková pláž Jadra, Stará Novalja, ostrov Pag, Chorvátsko

Medzi návštevníkmi letoviska Stará Novalja na ostrove Pag v Chorvátsku obľuba tejto upravenej okruhliakovej pláže stále rastie.

Okruhliaková pláž Zrće, ostrov Pag, Chorvátsko

Zrće ponúka návštevníkom nielen krásnu kamienkovú pláž s pozvoľným vstupom do mora, ale aj bohaté športové vyžitie.

Okruhliaková pláž Caska, ostrov Pag, Chorvátsko

Pláž Caska na chorvátskom ostrove Pag je tvorená drobnými okruhliakmi. Ideálny pre deti je pozvoľný vstup do mora.

Okruhliaková pláž Ručica, ostrov Pag, Chorvátsko

Krásna okruhliaková pláž Ručica zostáva stále ukrytá mnohým návštevníkom chorvátskeho ostrova Pag. Nájdete ju v blízkosti mestečka Metajna.

Pláž Zlatni rat, Bol, ostrov Brač, Chorvátsko

Okruhliaková pláž Zlatni rat neďaleko letoviska Bol na chorvátskom ostrove Brač je považovaná mnohými za najkrajšiu pláž v Chorvátsku vôbec. Nevýhodou je však veľké množtvo ľudí na tejto pláži.

Národné parky v Chorvátsku

Národný park Plitvické jazerá (Plitvice), Chorvátsko

Plitvice sú snáď najznámejším chorvátskym národným parkom. Väčšina návštevníkov Chorvátska sa tu zastaví pri svojej ceste na pobrežie alebo pri návrate domov. Jedná sa o jazernú sústavu, prepojenú mnohými vodopádmi. Voda v jazerách má krásnu tyrkysovú farbu a vďaka svojej priezračnosti sú pri brehoch jazier bežne vidieť ryby. Medzi jazerami sú vybudované drevené chodníčky. Prehliadku tohto chorvátskeho národného parku si môžete spríjemniť aj plavbou loďou po jazerách alebo vláčikom. Kúpanie v jazerách je tu zakázané.

Národný park Krka (Slapy Krka), Chorvátsko

Podobne ako Plitvice ponúka aj rieka Krka návštevníkom Chorvátska predstavenie vo forme kaskád a vodopádov. Na rozdiel od Plitvíc sa tu však môžete aj okúpať priamo pod vodopádmi. Na prehliadku celého chorvátskeho národného parku Krka by jeden deň rozhodne nestačil. Je tu niekoľko častí, ktoré si zaslúžia samostatnú návštevu. Z chorvátskeho Šibeniku sa po mori a ďalej cez Prokljansko jazero (okolo mesta Skradin) môžete plaviť loďou až po najznámejšie vodopády rieky Krky - tzv. Skradinské vodopády (Skradinski buk). V ich blízkosti si môžete prezrieť tiež dodnes funkčné starodávne vodné mlyny. Pri inej trase sa zase môžete vydať loďou z prístavu nad Skradinskými vodopádmi proti prúdu Krky. Plavba vedie úzkym kaňonom cez Visovacké jazero až k Rošskému vodopádu. Na Visovackom jazere je potom zastávka na ostrovčeku Visovac, kde môžete navštíviť františkánsky kláštor. Ďalšou variantou je opäť plavba loďou, tentokrát z prístaviska nad Rošským vodopádom, a výlet k monastieri Sv. Archanjela, čiže monastieri Krka. Zaujímavý je tiež horný tok Krky - môžete si tak prezrieť 32 metrov vysoký vodopád Manojlovac.

Národný park Paklenica, Chorvátsko

Jedná sa o horský národný park v Chorvátsku, známy a obľúbený predovšetkým medzi horolezcami. Má však čo ponúknuť aj bežnému návštevníkovi Chorvátska a na svoje si tu prídu aj milovníci turistiky. Tento chorvátsky národný park je rozdelený do troch častí: Velika Paklenica, Mala Paklenica a Bojinac. Prvé dve časti sú vlastne hlboké kaňony zarezané do horského masívu. Tu sa nachádza aj miesto s najznámejšou lezeckou stenou v Chorvátsku - tzv. Anica kuk. Mala Paklenica je oveľa divokejšia a pravdepodobne tu nestretnete mnoho iných turistov. Podobne je na tom časť Bojinac. Tam môžete obdivovať zaujímavé vápencové útvary. Ak sa rozhodnete pre návštevu akejkoľvek časti chorvátskeho národného parku Paklenica, nezabudnite na pevnú obuv a dostatok vody.

Národný park Kornati, Chorvátsko

Chorvátske súostrovie Kornati nájdete v Severnej Dalmácii. Jedná sa o skupinu 147 ostrovov, ostrovčekov a útesov, rozkladajúcich sa medzi ostrovmi Žirje a Dugi otok. Žiadny z Kornatských ostrovov nie je trvalo obývaný. Plávať medzi týmito pustými chorvátskymi ostrovmi je naozaj nezabudnuteľný zážitok. Doprajte si ho, ak budete tráviť dovolenku v Biograde na Moru, Murteri, Vodiciach alebo na ostrove Pag. Výletné rýchlolode Vám tieto ostrovy umožnia vidieť na vlastné oči.

Prírodný park Telašćica, Chorvátsko

Tento prírodný park v Chorvátsku sa rozprestiera na ostrove Dugi otok. Susedí s národným parkom Kornati. Zaujímavosťou je tu slanovodné jazero Slano jazero a príkre skalné steny padajúce do mora.

Národný park Mljet, Chorvátsko

Menej známy chorvátsky národný park Mljet nájdete na rovnomennom ostrove v Južnej Dalmácii. Mljet patrí k najzelenejším chorvátskym ostrovom. K najväčším zaujímavostiam národného parku patria dve vzájomne prepojené slanovodné jazerá tyrkysovej farby (Veliko a Malo jazero), spojené s morom len úzkym kanálom. Voda v jazerách je dokonca ešte slanšia ako v okolitom mori. Tiež má vyššiu teplotu. V oboch jazerách sa môžete kúpať. Okolo jazier boli vybudované cyklotrasy a ostrov je tak veľmi obľúbený medzi priaznivcami aktívnejšej dovolenky v Chorvátsku. Požičať si tu môžete ako bicykle, tak aj kajaky. Na Veľkom jazere sa nachádza ostrovček Sv. Marije so starým kláštorom a opátstvom. Chorvátsky ostrov Mljet však ponúka aj veľa zátok otvorených na more. Na ostrove Mljet sa nudiť nebudete. Navštíviť ho môžete, ak budete svoju dovolenku v Chorvátsku tráviť napr. v letovisku Orebić na polostrove Pelješac.

Národný park Brijuni, Chorvátsko

Tento chorvátsky národný park zahŕňa sústavu ostrovov - dva väčšie ostrovy (Veli a Mali Brijun) a ďalších 12 menších ostrovčekov. Návštevníkom Chorvátska sú prístupné iba uvedené dva väčšie ostrovy. V čase Juhoslávie si tu J. B. Tito nechal vybudovať svoje letné sídlo a safari park. Ten sa zachoval na ostrove Veli Brijun dodnes. Brijuni môžete navštíviť, ak budete svoju dovolenku v Chorvátsku tráviť napr. v letovisku Pula-Banjole.

Národný park Risnjak, Chorvátsko

Chorvátsky horský národný park Risnjak nájdete v masíve Rijesnik a Snježnik. Celá oblasť je súčasťou horského masívu Gorski Kotor. Park sa bude páčiť najmä tomu, kto navštevuje Chorvátsko za účelom turistiky. Pre tento chorvátsky park sú charakteristické veľké výškové rozdiely.

Národný park Severný Velebit (Sjeverni Velebit), Chorvátsko

Zo siedmich národných parkov Chorvátska je Severný Velebit národným parkom najmladším. Striedajú sa tu pusté skaly a lesy. Bola tu tiež objavená najhlbšia jaskyňa na území Chorvátska.

Chránená oblasť Biokovo, Chorvátsko

Najvyšším a najdlhším pohorím v Chorvátsku je krasové pohorie Biokovo. Steny Biokova sú väčšinou holé, miestami porastené bukmi a borovicami. Návštevníci Chorvátska môžu podniknúť výlet do tohto pohoria, ak trávia svoju dovolenku na Makarskej riviére.

Ostrovy Chorvátska

Ostrov Pag, Chorvátsko

Vybudovaním 340 m dlhého mostu z pevniny na Pag sa tento chorvátsky ostrov stal vlastne polostrovom. Pag tvorí hranicu medzi dvoma oblasťami v Chorvátsku - medzi Kvarnerom a Severnej Dalmáciou. Pag je vhodný pre dovolenku s deťmi, ale aj pre tých návštevníkov Chorvátska, ktorí hľadajú aktívnu dovolenku.

Ostrov Hvar, Chorvátsko

Hornatý ostrov Hvar nájdete v Chorvátsku v Strednej Dalmácii. Na Hvare sa dochovali pôvodné staré kamenné domy. Hvar je vyhľadávanou chorvátskou destináciou. Typická je pre neho levanduľa a iné byliny.

Ostrov Brač, Chorvátsko

Chorvátsky ostrov Brač je najväčším ostrovom Strednej Dalmácie. Na Brači nájdete najznámejšiu pláž v celom Chorvátsku - Zlatni rat (Zlatý roh). Pre tento chorvátsky ostrov je typická ťažba bračského mramoru, z ktorého bolo vybudované mnoho stavieb nielen v Chorvátsku.

Ostrov Šolta, Chorvátsko

Ostrov Šolta hľadajte v Chorvátsku západne od ostrova Brač. Na Šolte nájdete aj najvyšší vrchol zo všetkých chorvátskych ostrovov.

Ostrov Korčula, Chorvátsko

Chorvátsky ostrov Korčula nájdete v Južnej Dalmácii. Na Korčulu sa ľahko dostanete loďou z Orebiča na Pelješaci, druhého najväčšieho polostrova v Chorvátsku. Chorvátska Korčula je rodným miestom cestovateľa Marca Pola.

Ostrovy Pakleni otoci, Chorvátsko

Skupina jedenástich ostrovčekov na juhozápade chorvátskeho ostrova Hvar sa nazýva Pakleni otoci. Nájdete tu hlboké zátoky a rímske pamiatky.

Elafitské ostrovy, Chorvátsko

Skupina chorvátskych ostrovov západne od Dubrovníka nesie názov Elafitské ostrovy. Jedná sa o sedem ostrovčekov a útesov, ponúkajúcich svojim návštevníkom kľud a krásnu prírodu.

Ostrov Lokrum, Chorvátsko

Lokrum je súčasťou Elafitského súostrovia v Chorvátsku. Nájdete tu prírodnú zaujímavosť Mrtvo more, botanickú záhradu, starú pevnosť a veľa skrotených pávov. Lokrum patrí k najzelenejším ostrovom v Chorvátsku.

Ostrov Lastovo, Chorvátsko

Lastovo je od pobrežia Chorvátska najvzdialenejší celoročne obývaný ostrov. Nájdete ho v Strednej Dalmácii. Vo vodách okolo chorvátskeho ostrova Lastovo sa darí langustám.

Ostrov Biševo, Chorvátsko

Na chorvátskom ostrove Biševo sa nachádza mnoho jaskýň a iných vápencových formácií. Najznámejšia je tzv. Modra spilja v zátoke Balun na východnom pobreží Biševa.

Ostrov Vis, Chorvátsko

Ostrov Vis nájdete v Chorvátsku v oblasti Strednej Dalmácie. Vis je východiskovým bodom pre ďalšie výlety v Chorvátsku (napr. na chorvátske ostrovy Biševo či Ravnik).

UNESCO v Chorvátsku

Pozrite sa na prehľad pamiatok v Chorvátsku, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO.

Mesto Dubrovník, Chorvátsko

Dubrovník je pravdepodobne najpôsobivějším a najkrajším mestom Chorvátska. Doprajte si jeho návštevu počas Vašej dovolenky v Chorvátsku a prejdite sa po jeho dlhých hradbách.

Národný park Plitvice, Chorvátsko

Plitvice sú snáď najnavštevovanejším a najznámejším národným parkom Chorvátska. Medzi sústavou tyrkysovo modrých jazier, vodopádov a kaskád sa môžete pohybovať po drevených chodníčkoch, loďou alebo vláčikom.

Národný park Severný Velebit, Chorvátsko

Národný park Severný Velebit je najmladším parkom Chorvátska. Bol zaradený do siete biosférických rezervácií UNESCO.

Diokleciánov palác v Splite, Chorvátsko

Palác rímskeho cisára Diokleciána zo 4. storočia je najväčším lákadlom návštevníkov Splitu.

Katedrála v Šibeniku, Chorvátsko

Renesančne gotickú katedrálu Sv. Jakuba nájdete v chorvátskom Šibeniku.

Mesto Trogir, Chorvátsko

Chorvátske mesto Trogir založili už pred naším letopočtom námorníci. Historické jadro mesta Trogir je vystavené na umelo vytvorenom ostrovčeku.

Autom do Chorvátska

Informácie o ceste do Chorvátska nájdete na stránke Cesta do Chorvátska a tiež na stránkach Chorvátskeho turistického združenia.