Vyhľadať na webe

s

Liečivé účinky bahna z Pagu

Liečivý účinok bahna bol preukázaný dlhoročnými skúsenosťami i mnohými vedeckými výskumami. Bahno je vhodné na liečbu reumatických a dermatologických chorôb. Nanáša sa na choré miesto a nechá sa usušiť a stuhnúť. Po hodine alebo dvoch sa bahno zmýva alebo splachuje v mori. Peloid obnovuje svoje liečivé účinky, ale proces obnovy trvá asi 60 rokov, a tak sa kvôli ochrane odporúča zmývanie bahna na mieste, odkiaľ bolo odobraté. Peloid sa nesmie nosiť v zatvorených nádobách a skladovať, pretože stráca svoje liečivé vlastnosti už po niekoľkých hodinách. Je potrebné upozorniť tých, ktorí sa po prvýkrát stretávajú s peloidom, na jeho nepríjemný zápach, hoci si na neho človek rýchlo zvykne. Bahno je tmavošedé, skoro čierne, a keď oxiduje, je v povrchovej vrstve skoro biele. Tradícia liečby bahnom trvá stáročia a možno aj tisícročia.

Radnica mesta Pag, do ktorej správnej oblasti Logunje patrí, sa rozhodla upraviť súčasné podmienky nevyhovujúcej "pláže" pre verejnosť. V rámci tejto investície na jar roku 2010 začala rekonštrukciu celého "kúpaliska". Majú byť vybudované tri betónové pláty - dve budú určené na odpočinok po namazaní bahnom a jedno potom na pohodlné umytie. Súčasťou projektu je aj úprava okolia a zázemie. Úplne bude vylúčená prevádzka v okolí pláží a majú byť vykonané parkové úpravy s promenádou a oddychovou zónou. Existujúce, nevyhovujúce budovy zázemia budú zrekonštruované. Mali by obsahovať kvalitné sociálne zázemie a šatne pre záujemcov o využitie liečivého bahna. Zátoky a jazierka s liečivým bahnom nájdete aj inde v okolí. Turistov by tak malo privítať nielen liečivé blato, ale aj príjemné a upravené prostredie.

Zdroj: Slobodna Dalmacija, 22.2.2010

Liečivé bahno v Chorvátsku

Liečivé peloidné bahno sa v Chorvátsku nachádza aj na ďalších miestach - napr. v oblasti letovísk Povljana, Sukošan, Sabunike, Nin, Privlaka.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.