ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Liečivé účinky bahna z Pagu

Liečivý účinok bahna bol preukázaný dlhoročnými skúsenosťami i mnohými vedeckými výskumami. Bahno je vhodné na liečbu reumatických a dermatologických chorôb. Nanáša sa na choré miesto a nechá sa usušiť a stuhnúť. Po hodine alebo dvoch sa bahno zmýva alebo splachuje v mori. Peloid obnovuje svoje liečivé účinky, ale proces obnovy trvá asi 60 rokov, a tak sa kvôli ochrane odporúča zmývanie bahna na mieste, odkiaľ bolo odobraté. Peloid sa nesmie nosiť v zatvorených nádobách a skladovať, pretože stráca svoje liečivé vlastnosti už po niekoľkých hodinách. Je potrebné upozorniť tých, ktorí sa po prvýkrát stretávajú s peloidom, na jeho nepríjemný zápach, hoci si na neho človek rýchlo zvykne. Bahno je tmavošedé, skoro čierne, a keď oxiduje, je v povrchovej vrstve skoro biele. Tradícia liečby bahnom trvá stáročia a možno aj tisícročia.

Radnica mesta Pag, do ktorej správnej oblasti Logunje patrí, sa rozhodla upraviť súčasné podmienky nevyhovujúcej "pláže" pre verejnosť. V rámci tejto investície na jar roku 2010 začala rekonštrukciu celého "kúpaliska". Majú byť vybudované tri betónové pláty - dve budú určené na odpočinok po namazaní bahnom a jedno potom na pohodlné umytie. Súčasťou projektu je aj úprava okolia a zázemie. Úplne bude vylúčená prevádzka v okolí pláží a majú byť vykonané parkové úpravy s promenádou a oddychovou zónou. Existujúce, nevyhovujúce budovy zázemia budú zrekonštruované. Mali by obsahovať kvalitné sociálne zázemie a šatne pre záujemcov o využitie liečivého bahna. Zátoky a jazierka s liečivým bahnom nájdete aj inde v okolí. Turistov by tak malo privítať nielen liečivé blato, ale aj príjemné a upravené prostredie.

Zdroj: Slobodna Dalmacija, 22.2.2010

Liečivé bahno v Chorvátsku

Liečivé peloidné bahno sa v Chorvátsku nachádza aj na ďalších miestach - napr. v oblasti letovísk Povljana, Sukošan, Sabunike, Nin, Privlaka.