ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Ako väčšina prímorských letovísk bol aj Sukošan pôvodne poľnohospodárskou oblasťou. Jednou z hlavných pestovaných plodín bola typická dalmatínska zelenina - mangold (chorvátsky blitva), hrach, fazuľa, zemiaky, paradajky, ovocie, vinič a olivy. Tradičné poľnohospodárske odvetvia však v 20. storočí vytlačil cestovný ruch.

Dnes je Sukošan moderným mestečkom s 4500 stálymi obyvateľmi. V lete ale narastá kapacita letoviska s prichádzajúcimi turistami takmer na dvojnásobok. A nie je divu, že je Sukošan medzi návštevníkmi taký obľúbený. Samotné letovisko sa môže pochváliť dobrou vybavenosťou, krásnymi plážami a jeho okolie priamo nabáda k výletom do národných a prírodných parkov či neďalekého historického centra Zadaru. Okrem komfortného ubytovania, kvalitných služieb a množstva pekných pláží patrí medzi prednosti Sukošanu tiež skvelá dopravná infraštruktúra a to vďaka blízkosti diaľnice, železničnej stanice v Zadare a letiska Zadar-Zemunik vzdialeného len 10 km.

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, cukrárne, pekárne, praktický lekár, zubná ambulancia, lekáreň, pošta, čerpacie stanice, bankomat.

Pláže

Vďaka dlhému a členitému pobrežiu (viac ako 10 km) sa Sukošan pýši veľkým počtom pláží. Čakajú na vás udržiavané piesočnato-okruhliakové pláže s kvalitnými službami a zázemím. Nájdete tu však aj prírodné skalnaté pláže. Zaujímavosťou je aj liečivé bahno - peloid, vyskytujúce sa na morskom dne len v niektorých oblastiach Jadrane. Hlavné udržiavané pláže v Sukošane sú Zlatna lukaDječji raj a Mala Makarska

Pláž Zlatna luka (Zlatý prístav) sa nachádza v rovnomennej zátoke na samom začiatku Sukošanu pri príchode do letoviska smerom od Zadaru, hneď oproti jachtárskemu prístavu. Pláž je okruhliaková. Od cesty ju delia borovice a tamarišky poskytujúce príjemný tieň. Na pláži sú k dispozícii sprchy, toalety a prezliekacie kabínky. Pre aktívnejších turistov je k dispozícii ihrisko na plážový volejbal.

Pláž Dječji raj (Detský raj) je najvyhľadávanejšou plážou v Sukošane. Ako napovedá jej príznačný názov, je ideálnym miestom pre detské radovánky. Pláž má plytké a piesčité dno, preto je vhodná ako pre malé deti, tak na najrôznejšie vodné hry dospelých, najmä na hranie typického splitského piciginu - amatérskej športovej hry s loptou. Pláž je prevažne piesočnato-okruhliaková. Niektoré časti sú vybetónované. Pláž je dobre vybavená s množstvom služieb. Môžete si tu prenajať slnečník a ležadlá alebo vodné bicykle. K dispozícii sú prezliekárne, sprchy a toalety. Pláž má tiež prispôsobený prístup do mora pre telesne postihnutých. K občerstveniu vás bude nabádať rad barov, kaviarní, reštaurácií a stánky so zmrzlinou, ktoré nájdete pozdĺž pláže. Pláži dali príznačné meno českí a nemeckí turisti, s ktorými sa v Sukošane na konci 20. rokov minulého storočia začal rozvíjať cestovný ruch.

Pláž Mala Makarska je treťou najobľúbenejšiou plážou v Sukošane. Leží na samom okraji obce, 2 km juhovýchodne od centra. Pláž je obľúbená najmä medzi športovo založenými turistami. V jej blízkosti sa nachádza ihrisko na plážový volejbal, basketbal a pétanque. Môžete si tu vyskúšať aj vodné lyžovanie alebo potápanie s prístrojom. Pre najmenších je k dispozícii detské ihrisko. Pláž je okruhliaková s pozvoľným vstupom do mora a vybetónovanými plošinami na opaľovanie. Nájdete tu aj prezliekarne, sprchy a toalety. Osviežiť sa môžete v plážovom bare alebo stánku so zmrzlinou. Výhodou pláže sú tunajšie tamarišky poskytujúce prírodný tieň.

Okrem týchto troch najobľúbenejších pláží nájdete v Sukošane aj ďalšie pekné pláže. Záleží na vás, či dáte prednosť plážam so službami a zázemím, alebo si radšej nájdete menšiu malebnú pláž v niektorej zo zátok členitého sukošanského pobrežia, kde budete mať viac súkromia.

Výlety

Sukošan má ideálnu polohu na výlety. Môžete navštíviť národné a prírodné parky v okolí, alebo historický Zadar či Šibenik.

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Sukošan.

Šport

Plážový volejbal, futbal, malý futbal, basketbal, tenis, ihrisko na pétanque, cyklistický a turistický chodník (6 km), windsurfing, kiteboarding, rybolov, potápanie, vodné pólo, rafting na rieke Zrmanja, paintball.

Zaujímavosti

Najväčšou zaujímavosťou Sukošanu je miestny jachtársky prístav (marina) s názvom D-Marin Dalmacija. Ide o vôbec najväčší jachtársky prístav v Chorvátsku. Zaberá rozlohu 35 hektárov na pevnine a 35 hektárov na mori. Kapacita prístavu je viac ako 500 kotvísk na pevnine a 1200 miest na mori. Pri výstavbe prístavu nebol kladený dôraz iba na atraktívny vzhľad, ale aj na ochranu prírody. Bol tu vybudovaný špeciálny systém prečisťujúci odpadové vody. Okrem všetkých servisných služieb sa v prístave nachádzajú aj obchody, reštaurácie, cestovné agentúry, ale tiež krásna okruhliaková pláž.

Kultúra a história

Sukošan je v letnej sezóne živým letoviskom s veľkým množstvom zábavných, kultúrnych i športových podujatí pre deti i dospelých. Detailný prehľad kultúrnych podujatí nájdete v článku Kultúra v Sukošane.

Ak vás zaujímajú informácie o dejinách Sukošanu, alebo sa chcete dozvedieť niečo o historických pamiatkach, prečítajte si článok História Sukošanu.