ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Nin bolo kedysi kráľovské mesto a oplýva niekoľkými zaujímavými pamiatkami. Staré mestské centrum je opevnené mohutnými hradbami. Dnes je Nin moderné turistické letovisko s množstvom reštaurácií, kaviarní, obchodíkov a stánkov so suvenírmi. Večer je kam zájsť, nemusíte ani nikam jazdiť autom. Počas leta sa v Nine koná veľa kultúrnych a hudobných podujatí.

Symbolom Ninu je kamenný kostolík sv. Nikolu z prelomu 11. a 12. storočia, ktorý leží asi 1 km južne od mestského centra. Stojí na malom kopčeku a všimnete si ho už z diaľky, keď budete okolo prechádzať autom. Je to magické pútnické miesto.

Piesočná pláž Ninska laguna

Najkrajšou plážou v Ninu je piesočná pláž Ninska lagúna s pozvoľným vstupom do mora. Jedná sa vlastne o akýsi piesočný polostrov, ktorý zo severnej strany chráni staré mestské centrum a vytvára tak okolo neho plytkú morskú lagúnu. Na pláži Ninska lagúna nájdete veľa atrakcií pre deti i dospelých. Vyskúšajte školu kitesurfingu alebo sa naučte stand up pedaling. Postavte si sochy z piesku alebo si vychutnajte dobre vychladené pivo v niektorom z miestnych barov. Je tu tiež požičovňa vodných bicyklov, ležadiel a slnečníkov. Na tejto pláži môžete pohodlne stráviť celý deň. Pláž Ninska lagúna má úžasnú atmosféru a na nás pôsobila, ako by sme neboli v Chorvátsku, ale skôr niekde na piesočnatej pláži v juhovýchodnej Ázii.

Na druhej strane lagúny okolo starého mesta Nin sa rozprestiera ďalšia krásna piesočná pláž – tzv. Královnina pláž – Kraljičina plaža (3 km) s ubytovaním v Sabunike. A na južnom pobreží v letovisku Privlaka (4 km) sa nachádzajú krásne divokejšie piesočné pláže.

Liečivé bahno

Mnoho návštevníkov láka na pláž Ninska laguna prírodná zaujímavosť, tzv. peloidné bahno. Je povestné svojimi liečivými účinkami, ktoré oceňujú predovšetkým osoby s atopickým ekzémom a ďalšími kožnými problémami. Aj pokiaľ netrpíte žiadnymi podobnými ťažkosťami, je to zábava pre deti i dospelých, pomazať sa týmto čiernym zázrakom. Nechajte ho na sebe pôsobiť asi 20-30 minút a potom sa dôkladne opláchnite v mori.

Vybavenie

Reštaurácie, pizzerie, bary, kaviarne, cukrárne, plážové bary, obchody, stánky so suvenírmi, lekáreň, bankomaty. Čerpacia stanica je 1,5 km južne smerom na Zaton.

Pestré možnosti výletov

Vo východnej časti Ninu sa už tradične vyrába morská soľ (podnik Solana Nin). Urobte si tu krátky výlet a navštívte miestne múzeum soli. Významnou pamiatkou v centre Ninu je kostolík sv. Kříža (Crkva svetog Križa) z 9. storočia. Ďalším výletným miestom môže byť ostrov Vir spojený s pevninou mostom. Určite sa zájdite pozrieť do historického centra mesta Zadar (20 km). Zaujímavosťou Zadaru sú unikátne morské varhany (Pozdrav slnku). Za prírodou vyrazte do národných parkov Paklenica (50 km), k vodopádom na rieke Krka (83 km) alebo k sladkovodnému Vranskému jazeru (58 km). Zaujímavé sú tiež jaskyne Cerovačke špilje, vo vnútrozemí v blízkosti Gračacu (76 km).

V turistickej agentúre si môžete dohodnúť celodenný lodný výlet do národného parku súostrovia Kornati a prírodného parku Telašćica. Vypláva sa obvykle z turistického rezortu v Zatone (2,8 km).

Šport

Plávanie, cyklistika, kitesurfing, stand up pedaling.