ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Eufraziova bazilika, Poreč

Rímsky amfiteáter v Pule, polostrov Istria Eufraziova bazilika, Poreč

Istria získala svoje meno podľa ilýrskeho kmeňa nazývaného Histriovia, ktorí túto oblasť obývali. Rimania dobyli Istriu iba dvakrát, a to po svojich inváziách okolo roku 177 pred n. l. Po stáročia bola Istria v úzkom kontakte s tromi veľkými európskymi kultúrami - Slovanmi, Rimanmi a Germánmi. Frankovia, Benátčania, Taliani a Rakúšania, ktorí región okupovali, mali na miestnu kultúru významný vplyv.

Istria je ovplyvňovaná mediteránskou klímatou charakteristickou suchým a teplým letom a miernou zimou, ale ďalej do vnútrozemia sa klíma mení na kontinentálnu, čo spôsobuje studený vzduch z hôr a Álp. Vďaka svojej zemepisnej polohe predstavovala Istria vždy most spájajúci Strednú Európu so Stredomorím.

Pula - Banjole, IstriaPula

Pula je najväčšie istrijské mesto a tiež prístav. Leží na juhozápadnom pobreží polostrova, obklopená siedmimi kopcami - Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija, St. Mihovil, Mondipola a Pra Grande. História mesta sa začala za Rímskej ríše, čo dokladá aj miestny rímsky amfiteáter. Názov Pula pochádza z latinského mena Pietas Iluia.

Vďaka svojej geografickej polohe sa Pula stala významnou turistickou destináciou. Turistická ponuka je široká - návštevníci si môžu užívať stredozemné klíma, dobre chránenú prírodu, kultúrne dedičstvo a výbornú dopravnú obslužnosť.

Z ubytovacích kapacít je na výber mnoho hotelov, apartmánov i penziónov. V okolí mesta sa tiež nachádzajú kempy a prázdninové rezorty pre deti. Obľúbenými okolitými destináciami sú napr. Duga Uvala, Grzina, Liznjan, Muntič, Pješčana Uvala, Raklj a Valbandon.

Rovinj, IstriaRovinj

Rovinj je považované za najromantickejšie mesto chorvátskeho pobrežia. Úzke domy, sieť romantických uličiek a malých námestí v pôvodnom benátskom štýle dávajú mestečku veľmi malebný ráz. Najstaršia časť mesta sa nachádza na pôvodnom ostrovčeku Mons Albanus, ktorý bol v 18. storočí násypom spojený s pevninou. Neskôr v roku 1963 bolo staré mesto Rovinj vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Letovisko Rovinj je lemované rozľahlými borovicovými hájmi so sieťou chodníkov pre peších i cyklistov. Sú tu kamienkové pláže, čiastočne umelo upravené a doplnené betónovými plošinami. Pozdĺž pláží vedie pekná promenáda. Rovinj sa tiež môže pochváliť bohatou turistickou vybavenosťou a širokými možnosťami športového vyžitia. V lete sa tu konajú najrôznejšie kultúrne akcie a festivaly.

Novigrad, Istria

Novigrad

Novigrad je obľúbené letovisko na západnom pobreží Istrie. Jedná sa o mesto s významným historickým a kultúrnym dedičstvom. Mestský prístav Mandrač pripomína dávnu históriu Novigradu, čoby malej rybárskej dediny a dáva mu jeho typickú stredomorskú charizmu. Novigrad ponúka prírodné okruhliakové pláže, čo je na Istrii pomerne vzácne. Nájdete tu tiež pláž pre psovFKK pláž.

 

FažanaFažana

Letovisko Fažana je perlou na istrijskom pobreží. Leží na juhozápade Istrie a pýši sa krásnymi okruhliakovými plážami. To je bez preháňania pre Istriu dosť netypické - obvyklejšie je na Istrii kúpanie z betónových plošín. Centrum Fažany ponúka vynikajúce reštaurácie, kaviarne a v okolí prístavu vládne vždy tá pravá prímorská atmosféra. Fažana je tiež východiskovým bodom pre lodné výlety do národného parku súostrovia Brijuni.

 

Medulin

Medulin je príjemná oblasť na južnom pobreží istrijského polostrova. Zaberá rozlohu takmer 30 km2 a žije tu približne 6,5 tisíc obyvateľov. Úchvatné pláže ponúkajú návštevníkom všetko potrebné pre pohodovú dovolenku. Zaujímavými miestami sú tiež blízke dedinky Banjole a Pomer.

Krnica

Krnica je pekná dedinka vzdialená len 20 km od Puly. Stabilne tu žije len približne 300 obyvateľov. Dedina patrí administratívne k obci Marčana. Jej nadmorská výška je okolo 195 m nad morom, na pobreží pod dedinou je prístav. Miesto je ideálne pre tých, ktorí hľadajú pokojnú lokalitu. Blízke miesta sú napríklad Kavran, Peruski, Pavičini.

Marčana

Marčana je príjemné malé mestečko vzdialené od Puly len 15 km. Kamenné domčeky, vidiecka architektúra a pozostatky z antických a prehistorických čias sú typické pre toto kúzelné mesto. Návštevníci si môžu užívať prírodu i mnoho športových aktivít ako jazdu na koni a horolezectvo, pritom more je veľmi blízko.

Štinjan

V zátoke Štinjan na juhozápade Istrie, len 7 km od Puly, sa nachádza dedina Štinjan. Prvá zmienka o tejto dedine ako o Astiniane pochádza z rímskej éry. Vtedy to bola poľnohospodárska oblasť. Neskôr bola dedina premenovaná Astinian a Stiniano a pod talianskou nadvládou potom Stignano. Je to pokojná dedina, ideálna pre rodinnú dovolenku. Hlavná pláž sa nachádza blízko dediny, ale okolie ponúka tiež mnoho menších zátok a pláží.

Vinkuran

Na juhozápade, len 4 km od Puly, sa nachádza dedina Vinkuran. Jej obyvateľmi sú väčšinou imigranti. Vo Vinkurane je krásna pláž, skrytá medzi borovicami. Nájdete tu ticho a kľud, priezračné more a prekrásne pláže. K tomu blízkosť Puly ponúka veľa druhov zábavy. Väčšina dnešných obyvateľov má apartmány pre turistov. Každé leto sa tu koná slávnosť zvaná Vinkuran - je to noc plná zábavy, hudby, dobrého jedla a delikátnych špecialít. Koná sa tu tiež mnoho výstav, koncertov a karnevalov.

Sveta Katarina

Sveta Katarina je druhý najväčší ostrov v Pulskom zálive. Kedysi tento ostrov kúpil rakúsky šľachtic a vybudoval si tu letné domy a záhrady. Počas juhoslovanskej vlády bol ostrov okupovaný námorníctvom, ktoré tu vybudovalo niekoľko ďalších budov, najmä na vzdelávacie a potápačské účely. Dnes je to veľmi romantické miesto, ktoré možno navštíviť pravidelnou loďou - linkou z Rovinje, čo zaberie iba 5 minút.