Vyhľadať na webe

s

Eufrazius z Ravenny

Na konci prvej polovice 6. storočia začal na tomto mieste biskup Eufrazius stavať monumentálnu baziliku. Stavba trvala len 11 rokov a jej architektúru ovplyvňujú východné i západné prvky, predovšetkým ale slávne ravennské stavby. Práve z Ravenny prišiel Eufrazius do Chorvátska.

Najkrajšia ranobyzantská pamiatka v Stredomorí

Bazilika bola viackrát reštaurovaná a v súčasnej dobe je najlepšie zachovanou architektonickou pamiatkou z ranobyzantského obdobia ako v Chorvátsku, tak v Stredomorí.

Stavba bola niekoľkokrát prestavovaná až do dnešnej gotickej podoby. Napriek všetkým premenám, poškodeniam vojnami, zemetraseniam a pod. tu môžeme vidieť dochované podlahové mozaiky z 5. stor. reprezentujúce ranokresťanské maliarstvo na chorvátskom území. Obraz Krista a postavy mučeníkov a mučeníc, rovnako ako fascinujúce kompozície Panenky Márie na tróne sú prekvapivé svojím jemným, skoro filigranským spracovaním.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.