ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

VIDEOPísečná pláž Planjka

Písečné pláže v Chorvatsku? Na ostrově Pag jich najdete hned několik. Pokud toužíte mít během své dovolené písek až za ušima, vyrazte do Staré Novalji na písečnou pláž Planjka.

Více informací... Přehrát

Vybavenie

Reštaurácie, obchod 1 km od apartmánov. Supermarket, benzínová pumpa a veľa reštaurácií je v letovisku Novalja, 3 km od Starej Novalje.

Ideálna dovolenka pre rodiny s malými deťmi

Letovisko Stará Novalja je veľmi obľúbeným miestom pre strávenie letnej dovolenky hlavne pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa môžu ubytovať v apartmánoch, postavených väčšinou v tesnej blízkosti morského pobrežia. Na niektorých miestach je možné nájsť taktiež výhradne piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Vody v zátoke Stará Novalja bývajú pomerne vyhriate vďaka neveľkej hĺbke zátoky (max. do 50 m). Taktiež hladina mora v tejto pobrežnej časti ostrova Pag býva pokojná a krištáľovo čistá.

Piesočné pláže s pieskom na bábovky

Na začiatku Starej Novalje je piesočná pláž Planjka, ideálna pre malé deti (piesok na "bábovky"), šmýkačka zdarma, požičovňa vodných bicyklov, občerstvenie. Pri dome okolo pobrežia sú malé piesočné pláže, ktoré sa striedajú s betónovými mólami. Môžete navštíviť aj pláž Jadru na konci Starej Novalje.

Piesočná pláž Planjka je vhodná aj pre najmenších

Ešte pred vjazdom do Starej Novalje vás privíta malá, avšak pekná a upravená piesočná pláž Planjka. Nachádza sa vľavo od cesty. Na opačnej strane potom môžete na provizórnom parkovisku odstaviť auto. Hlavne deťom sa bude toto miesto páčiť, pretože sa budú môcť hrať na piesočnom brehu a prípadne využívať zdarma detskú šmýkačku. Na tejto pláži je taktiež možné prenajať si slnečník, lehátko, vodný bicykel a občerstviť sa v malom bufete. Pláž Planjka je jednou z najobľúbenejších pláží na Pagu, v letnej turistickej sezóne veľmi využívaná, v neposlednom rade taktiež vďaka svojej dobrej dostupnosti a pozvoľnému vstupu do mora s piesčitým dnom.

Výlety v Starej Novalji

Dedov mys

Keď sa vydáte ďalej do dediny po ceste, ktorá prechádza cez obec Stará Novalja, budete po vašej ľavej strane míňať kostolík sv. Marije pochádzajúci z 15. storočia, opravený do súčasnej podoby koncom 80. rokov 20. storočia. Jediná cesta Vás potom dovedie až k malému trajektovému prístavisku na samom konci osady Stará Novalja, k Dedovmu mysu (Rt Deda). Z tohto miesta budete mať možnosť prezrieť si časť severovýchodného pobrežia poloostrova Lun a takmer celú zátoku Stará Novalja. Trajekty však budete vyzerať márne, a pokiaľ sa vám podarí stretnúť sa v týchto miestach s trajektovou loďou, bude to viac menej vec náhody.

Zaglav

Na betónovom móle tohto bývalého trajektového prístavu je možné ponechať auto a vydať sa spočiatku strmo stúpajúcou, asfaltovou cestou do vnútornej časti tejto oblasti, nazývanej Zaglav. Tá tvorí pomerne rozsiahly výčnelok severnej časti ostrova Pag, pozostávajúci predovšetkým z kamenitého povrchu tvoreného druhohorným vápencom. S vedomím nemožnosti ukryť sa cestou do tieňa je potreba vziať si so sebou dostatočnú zásobu pitnej vody.

Svätojánske zátoky - Tri prsty

Z týchto miest je možné podniknúť výpravu ku Svätojánskym zátokám (Veli Svetojanj, Mali Svetojanj, Lusk, Vojska) nazývaným taktiež Tri prsty. Pretože je terén pomerne ťažko schodný a orientácia v týchto miestach klamná, doporučujeme so sebou vziať buď navigačnú pomôcku (GPS, mapa, buzola) alebo si najať sprievodcu. Celá táto oblasť je taktiež zjazdná na horskom bicykli, avšak je nutné počítať s vyššími nárokmi na fyzickú prípravu, hlavne vzhľadom k letnému, veľmi teplému podnebiu a prevažne kamenistému povrchu cyklotrasy.

Ďalšie možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Stará Novalja.

S výberom výletov na ostrove Pag vám poradí náš delegát, ktorý sídli v Mandre.

Potápanie v Starej Novalji

Toto miesto je veľmi obľúbené športovými potápačmi. Priamo v Starej Novalji pôsobí české potápačské centrum, ktoré ponúka služby pre letných hosťov ostrova. Okrem výcviku a potápačských kurzov s možnosťou získania osvedčenia pre potápanie, taktiež tzv. prvý ponor pre nepotápačov. Tak si môžete vyskúšať pobyt asi 6 m pod morskou hladinou po dobu asi 20 minút bez toho, aby ste potrebovali čokoľvek z vlastnej potápačskej výbavy alebo mali predchádzajúce skúsenosti s týmto športom.