Vyhľadať na webe

s

Lun

Obecný úrad Lunu, ktorý eviduje asi 350 stálych obyvateľov, miestna škôlka a malá súkromná lisovňa olivového oleja dotvára kolorit tohto kúzelného miesta na ostrove Pag.

K zátoke Tovarnele Vás povedie jednosmerná cesta s veľmi prudkým klesaním. Po jej zdolaní sa ocitnete tesne pri mori, kde po zaparkovaní môžete navštíviť niektorú z miestnych reštaurácií, prejsť sa okolo miestneho prístaviska, alebo si urobiť asi hodinovú vychádzku pozdĺž pobrežia až na samý koniec ostrova Pag. Cestou narazíte na zvyšky starokresťanských cirkevných stavieb - kostolíky sv. Martina, sv. Michala, sv. Jána a sv. Víta.

Cestou naspäť, jedinou cestou pretínajúcou celý polostrov Lun, môžete odbočiť vpravo do osady s exotickým názvom Mulobedanj. Tam môžete posedieť v štýlovej reštaurácii situovanej priamo na morskom brehu s ​​vyhliadkou na more. Rybie špeciality sú tu samozrejmosťou, rovnako ako pokojná a príjemná atmosféra tejto zátoky.

Medzi ďalšie zastávky pri spiatočnej ceste zo severozápadnej časti ostrova Pag môžu patriť tiež zátoky Jakišnica a Potočnica s rovnomenným názvom miestnych osád a letovísk.

Faktografické údaje polostrova Lun

 • Osady Lun, Tovarnele, Mulobedanj, Jakišnica a Potočnica sa nachádzajú na polostrove Lun, ktorý patrí k severnej časti ostrova Pag a administratívne spadajú do Licko-senjskej župy.

 • Nadradeným geografickým celkom je ostrov Pag, ktorý sa radí k ostrovom Kvarnerského zálivu a súčasne leží na rozhraní Severnej Dalmácie a chorvátskeho prímoria.

 • Najväčšia osada je dedinka Lun s 350 stálymi obyvateľmi. 

 • Najvyšší vrchol - Gradac 135 m n. m. 

 • Najužšie miesto - od zátoky Pastura na severnom pobreží k zátoke Kanić na južnom brehu v dĺžke 1 km vzdušnou čiarou (asi 6 km od Novalje). 

 • Najširšie miesto - asi 500 m severne od Veli vrh (131 m n. m.) v dĺžke 2,1 km merané vzdušnou čiarou. 

 • Dĺžka polostrova Lun je 20 km. 

 • Olivovníky šľachtené - cca 80 000 ks, olivovníky plané - cca 1 500 ks. 

 • Predpoklad maximálneho veku šľachtených olivovníkov je asi 850 rokov (najstarší olivovník na svete rastie na Kréte a jeho vek sa odhaduje na 3 000 rokov). 

 • Pamiatky - pozostatky osídlenia Ilyrov a Liburnov, zvyšky kostolíkov zo 7. až 10. stor. sv. Martina, sv. Michala, sv. Jána a sv. Víta v blízkosti zátoky Tovarnele. 

 • Kamenné múry vysoké okolo 2 m, postavené na ochranu vegetácie proti nepriazni počasia, sú tu znateľne vyššie a zachovalejšie, než v iných častiach ostrova.

V Lunu na severozápadním cípu chorvatského ostrova Pag navštivte tyto úchvatné staleté olivovníky! Naučnou stezku si užijete s celou svou rodinou a s přáteli.

 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.