Vyhľadať na webe

s

Vo Svetej Nedjelji je len pár reštaurácií a obchodík s potravinami. Pôvodná osada Sveta Nedjelja sa rozprestiera pod najvyšším vrcholom ostrova Hvar, pod horou Sv. Nikola (628 m n. m.). S rozvíjajúcim sa cestovným ruchom sa obec rozšírila až na pobrežie. Vysoké strmé útesy nad morom a mohutné horské hrebene lákajú do Svetej Nedjelje milovníkov divokej prírody i športového lezenia.

Vybavenie

Reštaurácie, obchod. 

Pláže Sveta Nedjelja

Krásna piesočnato-okruhliaková pláž s pozvoľným vstupom do mora sa nachádza na konci Sv. Nedjelje. Je obklopená skalami a strmými útesmi. Vzhľadom k orientácii na juh je toto miesto celý deň na slnku a šnorchlovanie pozdĺž týchto slnečných útesov ponúka jedno z najkrajších šnorchlovaní v Chorvátsku! Voda je tu neuveriteľne priezračná, ideálna na pozorovanie rýb a ďalších živočíchov.

Zaujímavosťou je kamenný ostrovček za prístavom, ktorý spoznáte podľa romantického zákutia s posedením pod borovicou. Miesto je ideálne pre skoky do vody. Bol tu vybudovaný rebrík do vody a betónové opaľovacie mólo.

Na kúpanie je možné využiť aj skalnaté pláže pozdĺž pobrežia letoviska.

Stravovanie

Náš tip na reštauráciu

Počas pobytu v dedinke Sveta Nedjelja nevynechajte návštevu reštaurácie Bilo Idro v prístave.

  • Špecialitou reštaurácie sú pokrmy z čerstvých rýb a plodov mora.
  • Zvláštnosťou je morský bazénik so živými homármi a langustami, ktoré vám kuchári podľa vášho výberu pripravia klasickým dalmátským spôsobom.
  • Súčasťou reštaurácie je aj jedinečný podmorský vínny sklep s výbornými archívnymi vínami. Po predchádzajúcej dohode je možné vo vínnom sklepe usporiadať degustáciu vína s pozorovaním morského dna.

Výlety

Z letoviska Sveta Nedjelja môžete podniknúť výlet do niektorého z historických miest Hvar, Strai Grad či Jelsa. Odporúčame návštevu súostrovia Pakleni otoci, vnútrozemské osady Humac a Pitve s pôvodnou kamennou architektúrou a pod.

Možnosti výletov na ostrove Hvar nájdete v sekcii Výlety Sveta Nedjelja.

Šport

Plávanie, potápanie, šnorchlovanie, turistika, cyklistika, horolezectvo. 

Sveta Nedjelja je destináciou navštevovanou nielen v letných mesiacoch. Vďaka vysokým strmým útesom nad morom a mohutným horským hrebeňom je Sveta Nedjelja obľúbeným cieľom alpinistov z celého sveta aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Nachádza sa tu mnoho lezeckých stien a trás.

Doprava do letoviska Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja je najzápadnejšou obcou v južnej časti ostrova Hvar, do ktorej vedie asfaltová cesta. Hoci je Sveta Nedjelja od mesta Hvar vzdušnou čiarou vzdialená iba 12 km, skutočná vzdialenosť po asfaltovej ceste cez tunel Pitve meria skoro 40 km. Kvôli horskému hrebeňu nebola doteraz pozdĺž južného pobrežia zo Svetej Nedjelje do Hvaru vybudovaná spevnená cesta.

Do mesta Hvar sa dostanete autom okľukou na sever ostrova cez tunel Pitve smerom na mestá Jelsa (15 km) a Stari Grad. Od trajektového prístavu v letovisku Stari Grad je Sveta Nedjelja vzdialená približne 24 km.

Odvážni vodiči si môžu cestu do mesta Hvar skrátiť prašnou cestou cez zátoku Dubovica (spolu cca 15 km). Táto nespevnená cesta bola vybudovaná len za účelmi protipožiarnej ochrany. Napriek tomu ju však pre skrátenie cesty do Hvaru hojne využívajú miestni i turisti.

Vinárstvo 

Strmé skaly, na ktoré po celý deň dopadajú slnečné lúče, sú výborným miestom nielen pre slnenie prichádzajúcich turistov. Oblasť Svetej Nedjelje je preslávenou vinárskou oblasťou. Na strmých svahoch zaliatych slnečným svitom sa pestujú najlepšie odrody červeného vína z celého Hvaru. Najznámejšie červené vína Zlatan plavac a Zlatan otok odrody plavac mali z viníc v okolí Svetej Nedjelje získavajú mnohé ocenenia na vinárskych súťažiach.

História Svetej Nedjelje

Nad obcou Sveta Nedjelja sa nachádza praveká jaskyňa, ktorá bola v období neolitu využívaná ako prístrešie.

V 16. storočí tu bol postavený augustiniánsky kláštor a malý kostol. Augustiniáni svoje sídlo opustili koncom 18. storočia. Kostol ale fungoval až do polovice 19. storočia, kedy bol v obci postavený nový kostol. Zatiaľ čo z augustiniánskeho kláštora sa zachovali len ruiny, malý kostolík sa zachoval celý.

Nový kostol je zasvätený ochrancovi sv. Spiridonovi, ktorého sviatok Chorváti oslavujú 14. decembra.