ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Určite nie sú tieto ostrovčeky "pekelné", ako sa môže zdať z názvu. Názov je odvodený od chorvátkeho slova paklo, paklinačo je v preklade borová živica, smola, ktorou sa natierali lode. Sú tu krásne pláže, ale aj niektoré zaujímavé historické pamiatky z obdobia nadvlády Rimanov. V dnešnej dobe sú ostrovy len veľmi riedko osídlené, živobytie je tu veľmi zložité. Predtým sa tu pestovala vínna réva, využívali sa saliny a chovali ovce. Dnes je to predovšetkým výletný cieľ obyvateľov mesta Hvar, turistov a ľudí z pevniny. 

Ostrov Sv. Klement

Najväčším ostrovom je Sv. Klement (podľa rovnomenného kostolíka). Nájdete tu niekoľko obývaných sídiel. Najznámejšia je asi Palmižana s prístavom pre jachty i pre lodné spoje prevážajúce rekreantov. Kúpanie je tu nádherné v 15 min. vzdialenej zátoke Vinodradišće

Zhruba uprostred ostrova Sv. Klement sa nachádza osada Vlaka. Sem sa môžete presunúť pešo (cca 45 min. po upravenom chodníčku borovicovým porastom), alebo priamo loďkou. Aj tu nájdete veľmi pekné kúpanie. Navyše v zátoke Soline, môžete využiť liečivé bahno vyhľadávané návštevníkmi z Hvaru pre jeho liečebné účinky pri chorobách pohybového ústrojenstva.

Z južného pobrežia ostrova Sv. Klement je krásny výhľad na ostrov Vis. Vlaka leží uprostred vinohradov - tunajšia piesočnatá pôda sa podobá pôde v Lumbarde na Korčuli, kde sa rodí známe víno grk. Tunajšie víno ​​nemá takú známosť, ale napriek tomu je vynikajúce. Väčšina domov sú starobylé stavby s ozdobnými vonkajšími schodiskami. V miestnej reštaurácii si na svoje prídu aj milovníci vína a výborného jedla.

Ostrov Marinkovac

Druhým hojne navštevovaným ostrovčekom je Marinkovac (predtým sa mu hovorilo otok Sveti Stjepan, teda ostrov sv. Štěpána). Navštevuje sa tu pred vetrami chránená, k severu orientovaná zátoka Ždrilica s kamienkovou plážou a reštauráciami.

Na južnej strane ostrovčeka leží zátoka Stipanska, ktorej pláž je určená turistom (sprchy, obchod, reštaurácie). Z hvarského prístavu, zo stanovišťa pred Arzenálom, jazdia na uvedené pláže počas celého dňa pravidelné lodné spoje, je však možné použiť aj tzv. taxi-člny, ktoré prepravujú záujemcov na ktorúkoľvek lokalitu podľa ich želania.

Ostrov Jerolim

Ďalším zaujímavým ostrovčekom je Jerolim: kúpanie pre nudistov, dobre vybavená pláž so sprchami a občerstvením.

Potápanie Pakleni otoci

Na Paklených ostrovoch je niekoľko zaujímavých potápačských lokalít:

  • Stena ostrovčeku Vodnjak na jeho západnej strane. Začína v hĺbke 6 metrov a na severnej strane potom prudko klesá do hĺbky 55 metrov. Je známa svojimi nádhernými červenými rohovitkami a početnými húfmi rýb. Odporúča sa len skúseným potápačom.

  • Útesy Pločice pri vonkajšej strane Paklených ostrovov. Začína sa s potápaním na plytčine na severnej strane ostrovov a potom sa presunie pod vodou smerom na západ. Na stene útesu je v hĺbke 20 metrov bohatý podmorský život.

  • Štambedar, najjužnejší ostrovček Paklených ostrovov, južne od Sv. Klimenta. Je navštevovaný pre svoju krásnu podmorskú stenu, ktorá spadá z hĺbky 5 metrov do 45 metrov. V spodnej časti steny sú nádherné červené a fialové rohovitky. Celá stena je plná dier, rozsadlín a puklín a veľmi bohatého života (veľa rýb a ďalších morských organizmov).

Odkiaľ na súostrovie Pakleni otoci

Lodný výlet na súostrovie Pakleni otoci môžete podniknúť buď organizovane cez niektorú miestnu agentúru, alebo individuálne - v prístave v meste Hvar si zapožičiate motorový čln. Výletné lode majú kapacitu až 80 miest, väčšinou vyplávajú okolo 10. či 11. hodiny a do Hvaru sa vracajú okolo 17.30 hod. Počas výletu loď stojí na troch rôznych miestach, kde je dostatok času na kúpanie. V roku 2015 bola cena za osobu vrátane obeda na lodi 250 HRK.

Individuálne zapožičania motorového člna stojí približne 500 HRK na celý deň (návrat do 18. hodiny). Je však potrebné dávať pozor na aktuálne poveternostné podmienky - popoludnie môžu byť na mori vlny, preto je lepšie počítať s návratom radšej do 16. hodiny. My sme tento lodný výlet podnikli cez agentúru Pelegrini, sídliacu hneď na Rive. Agentúra zabezpečuje lodné výlety aj na ďalšie ostrovy, napr. na Vis.

Ubytujte sa v meste Hvar  a spoznajte súostrovie Pakleni otoci - oázu pokoja s krásnymi plážami.

Hvar, ostrov Hvar