Vyhľadať na webe

s

VIDEOHvar - město, ostrov Hvar

Chorvatské město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky.

Více informací... Přehrát

História a pamiatky mesta Hvar

Sídlo mestského typu sa na tomto veľmi vhodnom mieste začalo rozvíjať za doby vlády Benátčanov v 13. storočí na mieste antickej osady. Dominantou bol hrad s pevnými hradbami v nadmorskej výške cca 90 m. V 16. storočí bol hrad prestavaný na pevnosť, ktorej sa hovorí Španjol, alebo tiež Fortica. V dnešnej dobe sa využíva ako múzeum s antickými zbierkami. Do areálu pevnosti sa platí vstupné.

Stred mesta Hvar sa rozvíjal okolo námestia (dnes Námestie sv. Štefana) sa rovnomennou katedrálou. Tá bola postavená na prelome 16. a 17. storočia v renesančnom štýle s barokovými prvkami na mieste ranno-kresťanskej svätyne a neskoršieho gotického kostola. Za zmienku stojí aj jej vybavenie z tejto doby ako nábytok, výzdoba, ai.

V tesnom susedstve je budova Biskupského paláca, kde je dnes vystavená zbierka liturgických predmetov.

Ďalšou dominantou námestia mesta Hvar je potom budova Arsenalu, pôvodne lodenice, neskôr sklad zbraní. V pristavanom prvom poschodí bolo na začiatku 17. storočia založené divadlo, ktoré patrí k najstarším v Európe. Verejnosti budova nie je prístupná. Divadelný sál je reštaurovaný a opäť slúži kultúrnym akciám v meste.

Za pozornosť stoja aj iné budovy na námestí mesta Hvar, napr. mestská lodžia (Gradska loža) z 15. storočia, Leroj - mětská veža s hodinami - jediná zachovalá časť komplexu tzv. kniežacieho paláca (sídla benátskeho miestodržiteľa) zboreného na začiatku 20. storočia. Na jeho mieste dnes stojí najstarší hotel v Hvare - kostol Palac. Budovy okolo námestia sú väčšinou paláce s nádhernými ukážkami všetkých architektonických štýlov, v bezmenných uličkách Vás očaria domy so zaujímavými detailami stredomorskej architektúry.

Za návštevu stojí benediktínsky kláštor, letohrádok Hanibala Luciće (chorvátsky básnik prvej polovice 16. storočia). V tesnej blízkosti námestia je prístav Mandrač. Na západ od neho potom budovy niekdajšieho dominikánskeho kláštora zo 14. storočia so zachovalou hlavnou loďou kostola sv. Marka, ktorá sa dnes využíva ako kultúrne centrum. V meste je tiež niekoľko galérií. V sezóne je v rámci tzv. Hvarského kultúrneho leta organizované nepreberné množstvo kultúrnych podujatí.

Prehľad pamiatok v meste Hvar

  • Galéria moderného umenia Arsenal (Galerija suvremene umjetnosti Arsenal) sa nachádza na prvom poschodí budovy Arsenalu.

  • Biskupské múzeum (Biskupski muzej) na námestí vedľa katedrály.

  • Letohrádok Hanibala Lucića (Ljetnikovac Hanibala Lucića) s pamätnou miestnosťou hvarského renesančného básnika Hanibala Lucića.

  • Archeologická zbierka a lapidárium Dr. Grgy Novaka (Arheološka zbirka aj lapidarij "Dr. Grga Novak") je umiestnená v kostole sv. Marka (Sveti Marko), ktorý bol súčasťou bývalého dominikánskeho kláštora.

  • Umelecká zbierka Hanibala Lucića (Umjetnička zbirka H. Lucić) sa nachádza v kláštore benediktínok.

  • Zbierka umeleckých predmetov františkánskeho kláštora (Zbirka umjetnina franjevačkog samostan).

  • Pevnosť Španjol (Tvrdjava Španjol) nad mestom.

Nočný život na ostrove Hvar spolieha hlavne na mesto Hvar, ktorému sa hovorí "mesto, ktoré nikdy nespí".

Nočný život vo Hvare