Vyhľadať na webe

s

Pôvodná dedinská architektúra na ostrove Hvar je neopakovateľná. Jedná sa o kamenné domy, poväčšinou jednoposchodové domy, kde aj strechy sú z umne poskladaných kamenných dosiek. V prízemí je veľká miestnosť bez okien a komína s ohniskom uprostred. U každého domu bola hospodárska budova a nádrž na vodu, kam sa zbierala dažďová voda. Dvor a hospodárske budovy sú ohradené kamennou stenou.

Zámožnejšie rodiny stavali domy s jedným poschodím, kde bola obytná časť na poschodí. V prízemí potom boli stajne a ďalšie hospodárske priestory. Najzachovalejšou ukážkou tejto architektúry je dedina Humac. Z historického hľadiska sú najzaujímavejšie tzv. trimy (štýlovo podobné s bunjami a kažuny v prímorí).

Jedná sa o nízke kamenné domy kruhového pôdorysu postavené bez akéhokoľvek spojiva ako všade prítomné múriky. Stoja väčšinou vo voľnej krajine, pôvodne slúžili na obytné účely a neskôr ako úkryt ľudí i náradia pri práci na poliach. Tieto stavby majú pôvod v čase, keď ostrov Hvar obývali Ilýri, a tradične sa stavali a využívali po celé stáročia. Rovnakou technológiou (bez spojiva) sa stavali a stavajú dodnes tzv. suché múriky, ktoré sú postavené po celom ostrove. Pôsobili ako hranice pozemkov, chránili pole pred vetrom a zadržovali vodu.