Vyhľadať na webe

s

Zámožnejšie rodiny stavali domy s jedným poschodím, kde bola obytná časť na poschodí. V prízemí potom boli stajne a ďalšie hospodárske priestory. Najzachovalejšou ukážkou tejto architektúry je dedina Humac. Z historického hľadiska sú najzaujímavejšie tzv. trimy (štýlovo podobné s bunjami a kažuny v prímorí).

Jedná sa o nízke kamenné domy kruhového pôdorysu postavené bez akéhokoľvek spojiva ako všade prítomné múriky. Stoja väčšinou vo voľnej krajine, pôvodne slúžili na obytné účely a neskôr ako úkryt ľudí i náradia pri práci na poliach. Tieto stavby majú pôvod v čase, keď ostrov Hvar obývali Ilýri, a tradične sa stavali a využívali po celé stáročia. Rovnakou technológiou (bez spojiva) sa stavali a stavajú dodnes tzv. suché múriky, ktoré sú postavené po celom ostrove. Pôsobili ako hranice pozemkov, chránili pole pred vetrom a zadržovali vodu.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.