ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Súostrovie delí od pevniny Koločepský prieliv a od Dubrovníka potom Veľká úžina (Velika vrata).

Z turistického hľadiska sú ostrovy veľmi zaujímavé pre klientov, ktorí nevyhľadávajú rušné centrá, ale príde im vhod kľudné prostredie s prekrásnou prírodou a kúpaním na nepreplnených plážach. Ubytovanie je tu možné predovšetkým v súkromí. Na každom z troch väčších ostrovov je jeden hotel. Kempy na ostrovoch nenájdete vôbec. Ostrovy majú bohatú stredomorskú vegetáciu a spoločne s príjemnou klímou poskytujú návštevníkom príležitosť k zaujímavým prechádzkam po kedysi významných ostrovoch (v čase Dubrovníckej republiky boli hojne obývané a kontrolovala sa odtiaľ všetka námorná doprava). Na svojich potulkách môžete vidieť architektonické pamiatky z rôznych období. Zaujímavé sú tzv. torety - obranné veže z obdobia tureckých a arabských nájazdov. Spokojní budú aj milovníci potápania, športový rybári a jachtári.

Jediné trajektové spojenie je z Dubrovníka na ostrov Šipan. Na ostatné ostrovy auta nesmú a sú spojené lodnou linku Dubrovník - Koločep - Lopud - Šipan (Sudjuradj, Šipanska luka).

Ostrov Lokrum

Lokrum leží v tesnej blízkosti Dubrovníka. Jeho meno pochádza z latinského zrumen = ovocie (na ostrove rástli divoké pomarančovníky). Najvyšší bod je vo výške 96 m. Od pevniny je vzdialený cca 700 m. Turistami je navštevované predovšetkým severovýchodné pobrežie, ktoré je vhodné na kúpanie a možno tu pristáť loďou (prístav Portoć). Zaujímavosťou je slané jazierko v južnej časti ostrova (tzv. Mŕtve more hlboké cca 10 m) hojne využívané na kúpanie. Ostrov je chránenou krajinnou oblasťou čo prináša rôzne obmedzenia pre turistov. Prezrieť si môžete aj tunajšiu botanickú záhradu.

Kamenitá pláž, ostrov Lokrum Slané jezero Mrtvo more, ostrov Lokrum
Kamenitá pláž, ostrov Lokrum Slané jezero Mrtvo more, ostrov Lokrum

Z architektonických zaujímavostí stojí za zmienku benediktínsky kláštor z 11. storočia v románskom slohu s neskoršími početnými úpravami. Pri zemetrasení v r. 1667 bol ťažko poškodený, od konca 18. stor. je opustený. Na ostrove sa zachoval kostolík Navštívenia Panny Márie (Navještejna) a kaplnka svätého Blažeja (Sveti Vlaho), obaja z 16. storočia. Podľa povesti sa na Lokrumu zachránil pri veľkej morskej búrke anglický kráľ Richard Lví srdce, keď sa roku 1191 vracal z krížovej výpravy. Na najvyššom bode ostrovčeku vybudovali Francúzi za napoleonských vojen pevnosť Fort Royal (v nadmorskej výške 91 m). Ostrovček Lokrum kúpil v polovici 19. storočia rakúsky arcivojvoda Maxmilián Habsburský. Neskorší mexický cisár, ktorý čiastočne použil zvyšky kláštora na vybudovanie letného sídla, u neho založil subtropický park (okrem iného aj palmový háj). Väčšina exotických rastlín pochádza z Austrálie a Južnej Ameriky. Neskôr bol ostrov v majetku následníka rakúskeho trónu Rudolfa, po roku 1918 kráľa Alexandra Karadjordjevića. V súčasnej dobe tu má sídlo Chorvátska akadémia vied a umenia, prírodovedecké múzeum a pamätné múzeum dubrovníckeho vedca - humanistu Rudjera Boškovića. Viac o ostrove Lokrum.

Ostrov Koločep

Jedná sa najjužnejšie obývaný ostrovček v Chorvátsku. Obyvatelia žijú v dvoch obciach chránených zátokami - Gornje Čelo na východnej strane ostrova a Donje Čelo na západe. Koločep má množstvo malých odľahlých miest na kúpanie. Ostrov je dlhodobým obľúbeným miestom pre odpočinok obyvateľov Dubrovníka. Krásne kúpanie je v zálivoch Čelo, Saplun, Porat a ďalších. Na ostrove nejazdia autá, doprava je možná lodnou linkou z Dubrovníka. Viac o ostrove Koločep.

Ostrov Lopud

Ostrov Lopud má priaznivé klimatické podmienky a vysokú insoláciu (2584 hodín slnečného svitu za rok). Má vlastné zdroje vody. Vďaka týmto podmienkam je tu nádherná stredomorská vegetácia; darí sa tu aj dovezeným subtropickým rastlinám (palmám, citrusom a ďalším). Tunajšie olivovníky dávajú podľa odborníkov spolu s olivovníkmi ostrova Šipan najkvalitnejší olej.

Lopud bol obľúbeným miestom českého básnika, spisovateľa a politika Viktora Dyka; ten sa v roku 1931 v zátoke Šunj pri kúpaní v dôsledku zlyhania srdca utopil. Pri ceste z mesta Lopud do zátoky Šunj (30 minút) mu bol vybudovaný pomník, ktorý nie je v súčasnej dobe v dobrom stave. Už dlhšiu dobu sa pripravuje jeho obnova.

Okrem pláže v zátoke Šunj, ktorá je pokladaná za jednu z najkrajších na južnom Jadrane (jemný piesok, pozvoľný vstup do mora), sú ďalšie piesčité pláže v Lopudskej zátoke. Pre ostrov sú príznačné kamenné domy, obklopené väčšinou záhradami s palmami, pomarančovníkmi a ďalším subtropickým rastlinstvom, trosky niekdajších výstavných domov, letohrádkov a kláštorov. Veľmi príjemné sú prechádzky po ostrove, napríklad po odbočke od Dykovej cesty k mariánskemu kostolíku Gospa Šunjska nad zátokou Šunj. Kostolík, prestavaný v 17. storočí, vyniká bohatým vnútorným vybavením - obrazy, plastiky, vyrezávaný mobiliár ai. Viac o ostrove Lopud.

Ostrov Šipan

Ostrov ŠipanŠipan je najväčší z tohto súostrovia. Má 500 stálych obyvateľov a rozlohu cca 16 km2. Od pevniny ho delí Koločepský prieliv (Koločepski kanal), od Lopudu Lopudská úžina (Lopudska vrata). Najväčšie obce sú na pobreží (Šipanska Luka, Suđurađ), ktoré sú tiež najviac navštevované turistami. Do oboch menovaných obcí je lodné spojenie z Dubrovníka. Ako jediný z ostrovov má aj trajektové spojenie a môžu tu jazdiť autá. Obe hlavné dediny sú spojené asfaltovou cestičkou. Vnútrozemské obce (Fraiga, Odak a ďalšie) nie sú tak pre turistov príťažlivé. Jeho klíma je veľmi priaznivé a spoločne s bohatou flórou a architektonickými pamiatkami (mnohokrát bohužiaľ vo veľmi zlom stave) vytvára neopakovateľnú atmosféru ostrova.

Ostrov Šipan je výborným miestom pre odpočinok nielen pre obyvateľov Dubrovníka, ale pre všetkých, ktorí vyhľadávajú pokojnú dovolenku v prekrásnej prírodnej scenérii. Výborné podmienky sú tu pre vodné športy, športové rybárčenie (lov langúst), potápanie. Celé súostrovie je obľúbené tiež jachtármi. Ubytovanie je možné v kvalitných súkromných kapacitách a v hoteli v Šipanskej Luke. Viac o ostrove Šipan.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Spoznajte Chorvátsko za 7 dní. Objavujte skryté pláže, históriu a nádherné ostrovy.

Dovolenka na lodi v Chorvátsku