Vyhľadať na webe

s

Pláže na Koločepe

Koločep má množstvo malých odľahlých miest na kúpanie. Krásne kúpanie je v zálivoch Čelo, Saplun, Porat a ďalších. Donje Čelo je najväčšia osada ostrova, prístaviska pravidelných lodných liniek z Dubrovníka a malé letovisko. Leží v chránenej zátoke na severozápadnom pobreží ostrova. V širokej zátoke je krásna piesočnatá pláž, ktorá sa tiahne oblúkom až za hotelový komplex. Hovorí sa jej Igalo. Turisti sa môžu kúpať v zátoke Mošus, juhovýchodne od osady Donje Čelo. K ďalšej piesčitej pláži na ostrove, v osade Gornje Čelo, možno pešo dôjsť za 20 minút.

Podnebie

Ostrov má mierne, príjemné podnebie, chránenú polohou a bohatú vegetáciu - prímorskú i subtropickú. Čiastočne je aj zalesnený. Vzhľadom k svojmu geologickému zloženiu nemá vodné zdroje. Uprostred ostrova, ktorého najvyšší bod je 125 m nad hladinou mora, sa rozprestiera úrodné a chránené krasové pole, kde sa darí južnému ovociu, zelenine, mandľovníkom, viniči a olivovníkom.

Hospodárstvo

Stále zostáva významným odvetvím rybolov. Kedysi bývala hlavným odvetvím moreplavba, stavba lodí a v neposlednom rade lov koralov a ich opracovanie. Tunajší lovci koralov boli známi svojou zručnosťou v celom Stredomorí. Prevádzkovali svoje remeslo od východu až na západ Stredozemného mora. Vyhubením koralových kolónií ale skončil aj tento spôsob obživy.

História a pamiatky ostrova Koločep

Ostrov, antická Calaphodia, bol od 11. storočia súčasťou Dubrovníckej republiky. Po nájazdoch arabských pirátov, najmä po najväčšom prepade pod vedením Ulič-Alija v r. 1571, boli vybudované obranné veže na najdôležitejších strategických miestach. Na ostrove je niekoľko starých kostolíkov, niektoré z nich sú však už spustnuté. Za prehliadku stojí napr. kostol sv. Trojice (Sveto Trojstvo), do ktorého steny je vsadený starochorvátsky pletencový ornament. V zátoke Raci nájdete kostol sv. Antonína Paduánskeho (Sveti Antun Padovanski) z 11. až 12. stor. Sú to hodnotné ukážky starochorvátskej architektúry. Prezrieť si na Koločepe môžete tiež fragmenty rímskych plastík a stredovekej chorvátskej pletencovej ornamentiky zamurovanej do stien kostola v osade Gornje Čelo.

Turizmus na ostrove Koločep

Ostrov je dlhodobým obľúbeným miestom pre odpočinok obyvateľov Dubrovníka. Ubytovanie je možné v hoteloch aj v apartmánoch vo všetkých miestach na ostrove. Na ostrove nejazdia autá, doprava je možná lodnou linkou z Dubrovníka. Z ostrova Koločep môžete podnikať lodné výlety na okolité ostrovčeky.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Spoznajte Chorvátsko za 7 dní. Objavujte skryté pláže, históriu a nádherné ostrovy.

Dovolenka na lodi v Chorvátsku

 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.