ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Pláže na Koločepe

Koločep má množstvo malých odľahlých miest na kúpanie. Krásne kúpanie je v zálivoch Čelo, Saplun, Porat a ďalších. Donje Čelo je najväčšia osada ostrova, prístaviska pravidelných lodných liniek z Dubrovníka a malé letovisko. Leží v chránenej zátoke na severozápadnom pobreží ostrova. V širokej zátoke je krásna piesočnatá pláž, ktorá sa tiahne oblúkom až za hotelový komplex. Hovorí sa jej Igalo. Turisti sa môžu kúpať v zátoke Mošus, juhovýchodne od osady Donje Čelo. K ďalšej piesčitej pláži na ostrove, v osade Gornje Čelo, možno pešo dôjsť za 20 minút.

Podnebie

Ostrov má mierne, príjemné podnebie, chránenú polohou a bohatú vegetáciu - prímorskú i subtropickú. Čiastočne je aj zalesnený. Vzhľadom k svojmu geologickému zloženiu nemá vodné zdroje. Uprostred ostrova, ktorého najvyšší bod je 125 m nad hladinou mora, sa rozprestiera úrodné a chránené krasové pole, kde sa darí južnému ovociu, zelenine, mandľovníkom, viniči a olivovníkom.

Hospodárstvo

Stále zostáva významným odvetvím rybolov. Kedysi bývala hlavným odvetvím moreplavba, stavba lodí a v neposlednom rade lov koralov a ich opracovanie. Tunajší lovci koralov boli známi svojou zručnosťou v celom Stredomorí. Prevádzkovali svoje remeslo od východu až na západ Stredozemného mora. Vyhubením koralových kolónií ale skončil aj tento spôsob obživy.

História a pamiatky ostrova Koločep

Ostrov, antická Calaphodia, bol od 11. storočia súčasťou Dubrovníckej republiky. Po nájazdoch arabských pirátov, najmä po najväčšom prepade pod vedením Ulič-Alija v r. 1571, boli vybudované obranné veže na najdôležitejších strategických miestach. Na ostrove je niekoľko starých kostolíkov, niektoré z nich sú však už spustnuté. Za prehliadku stojí napr. kostol sv. Trojice (Sveto Trojstvo), do ktorého steny je vsadený starochorvátsky pletencový ornament. V zátoke Raci nájdete kostol sv. Antonína Paduánskeho (Sveti Antun Padovanski) z 11. až 12. stor. Sú to hodnotné ukážky starochorvátskej architektúry. Prezrieť si na Koločepe môžete tiež fragmenty rímskych plastík a stredovekej chorvátskej pletencovej ornamentiky zamurovanej do stien kostola v osade Gornje Čelo.

Turizmus na ostrove Koločep

Ostrov je dlhodobým obľúbeným miestom pre odpočinok obyvateľov Dubrovníka. Ubytovanie je možné v hoteloch aj v apartmánoch vo všetkých miestach na ostrove. Na ostrove nejazdia autá, doprava je možná lodnou linkou z Dubrovníka. Z ostrova Koločep môžete podnikať lodné výlety na okolité ostrovčeky.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Spoznajte Chorvátsko za 7 dní. Objavujte skryté pláže, históriu a nádherné ostrovy.

Dovolenka na lodi v Chorvátsku