ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Pláže

V okolí mesta Novalja je niekoľko krásnych prírodných okruhliakových i piesočnatých pláží. Priamo v meste sú pláže skôr kamenisté alebo betónové móla. Na východnej strane Novalje nájdete pláž Babe a v zátoke mesta je piesočnato-okruhliaková pláž, ktorá sa však nevyrovná plážam Zrće, Caska, PlanjkaČista plaža. Na pláž Zrće jazdí z Novalje mestská doprava. Na juhu Novalje sa nachádza kamienková pláž Straško. Jedná sa o pláž miestneho kempu, kde sa za vstup platí poplatok.

Piesočnatá pláž Planjka - Stará Novalja, ostrov Pag Pláž Zrće - ostrov Pag
Piesočnatá pláž Planjka - Stará Novalja Piesočnato-okruhliaková pláž Zrće - ostrov Pag

Turizmus v Novalji

Turizmus sa v Novalji začal rozvíjať v polovici 20. storočia a od tej doby zásadne zmenil podobu a obyčaje mesta. Prvými hosťami, ktorí do Novalje prišli v 50. rokoch, boli Poliaci. Novaljané dobre odhadli, čo im cestovný ruch môže poskytnúť, a práve v ňom videli možnosti hospodárskeho pokroku, pretože na rozdiel od mesta Pag nemali žiadny väčší priemyselný subjekt, ako je bola napríklad pažská solana. Rodinné domy v Novalji sa teda začali upravovať a v 60. rokoch sa tu začali prenajímať prvé izby. Potom boli vybudované prvé hotely - Loža a Liburnija a bol upravený jeden z najkrajších jadranských autokempov - kemp Straško. Počas krátkej doby sa v Novalji otvorilo množstvo reštaurácií, kaviarní, zábavných stredísk a veľký význam v turistickej ponuke začala nadobúdať do tej doby ešte úplne neznáma zátoka Zrće s nádhernou piesočnato-okruhliakovou plážou.

Počet turistov, ktorí prichádzali do Novalje, každoročne vzrastal - z 10 tisíc nocľahov v roku 1963 až na pol milióna nocľahov v roku 2003. S rozvojom cestovného ruchu menila Novalja svoju tvár. Malé prímorské mesto sa začalo urbánne šíriť, bol vybudovaný Gaj na severozápade, na juhu apartmánová osada Gajac a bolo upravené aj samotné centrum Novalje.

Rozvoj turizmu napomohol aj rozvoju podnikania. V Novalji boli sprevádzkované obchodné centrá, banky, bol upravený magistrát, obnovené a postavené cesty, vybudovaný vodovod, energetické rozvody, kanalizácia. V súčasnosti je Novalja jedno z atraktívnejších turistických miest na Jadrane a oplýva pestrou ponukou služieb a atrakcií, ktorá láka turistov zo všetkých svetadielov.

Novalja - ostrov Pag Novalja - ostrov Pag
Novalja a sousedné zátoky Caska a Zrće - ostrov Pag Letovisko Novalja - ostrov Pag

Športové vyžitie

V Novalji sú športové strediská s tenisovými kurty, ihriská pre veľký aj malý futbal, plážový volejbal a minigolf. Na plážach a v mori môžu hostia využívať bohatú rekreačnú i športovú ponuku. Na pláži Zrće môžete skúsiť bungee-jumping alebo trenažér na vodné lyžovanie či wakeboarding. Je zábavné sa sem ísť aj len pozrieť - niektorí borci dovedú na svojom boarde neuveriteľné veci!

Zrće - raj nočného života i prekliatie Novalje

Otvorenie hudobných klubov na pláži Zrće úplne zmenilo ráz Novalje a priľahlých zátok (predovšetkým zátoky Caska, ktorá s plážou Zrće priamo susedí). Mladí ľudia sa na Zrćích bavia v kluboch pod šírym nebom celý deň. Zrće však ožívajú predovšetkým v noci. Počas leta sa tu organizuje mnoho hudobných festivalov, na ktoré prichádzajú mladí ľudia z celého sveta. Nie všetkým na ostrove je však taký druh návštevníkov milý - predovšetkým majitelia apartmánových domov na Caske, ktorí boli predtým orientovaní na rodinný turizmus, dnes nemôžu svojim tradičným hosťom (rodinám s deťmi) ponúknuť pokojnú dovolenku - v noci je tu počuť hlasná hudba z diskoték. A s novými hosťami - mladými ľuďmi přjíždějícími za nočným životom, býva často ťažké obstaranie, zvlášť ak sú posilnení alkoholom.

Novalja sa teda začala orientovať práve na bohatých mladých návštevníkov a v tomto ohľade sa z nej stala exkluzívna a žiadaná destinácia.

Zrće - ostrov Pag Zrće - vodné lyžovanie
Bary a kluby na pláži Zrće sú vyťažené vo dne aj v noci Zrće - vodné lyžovanie - ostrov Pag

Výlety loďou

Z mestského prístavu vyplávajú výletné lode na okolité ostrovy - napr. na Rab, Olib a Silba, Lošinj, alebo do národného parku súostrovia Kornati a prírodného parku Telašćica.

História a pamiatky v meste Novalja

V meste Novalja je neveľké historické centrum. Za návštevu stojí miestne múzeum s expozíciou venovanou histórii mesta a tiež kostol sv. Matky Božej (Sv. Majka Božija). Kostol pochádza zo 17. storočia a bol postavený na pozostatkoch ranokresťanskej baziliky zo 4. storočia. Moderný farský kostol Sv. Kataríny bol postavený až v roku 1906. Je tu tiež rímske múzeum - v jednom z tunajších pivníc bol totiž objavený rímsky vodovodný systém. Prečítajte si viac o histórii a pamiatkach v meste Novalja.

Hospodárstvo Novalje

Vďaka veľkému Novaljskému poli, ktoré sa rozkladá od severovýchodného okraja Novalji do zátoky Caska, sa Novaljané po stáročia zaoberali poľnohospodárstvom a pestovali rôzne poľnohospodárske plodiny - predovšetkým vínnu révu, ktorá im vždy v septembri prinášala vysoké zárobky. Väčšina poľnohospodárskych výrobkov z Novaljského poľa slúžila k živobytiu samotných Novaljanov a len menšia časť sa vyvážala loďami na trh do Rijeky. Pred rozvojom turizmu v Novalji sa väčšina obyvateľstva zaoberala poľnohospodárstvom, chovom dobytka a rybolovom. Dobytkárstvo má v Novalji stáročnú tradíciu - vyrábal sa tu výborný ovčí syr a sušilo sa mäso. Tiež je tu dodnes rozvinutý rybolov. Novalja sa nachádza na strane ostrova, ktorá je otočená na otvorené more, a tak rybárske lode ľahko odplávajú až k Rabu, Cresu a Lošinju, občas aj do polovice Jadranu a hľadajú veľké kvalitné ryby. Tie sa solili a sušili na studenej "bóre" a stopy po týchto zvykoch pretrvávajú dodnes v obciach Zubovići, Kustići a Metajna.

  • ubytovanie vhodné pre mladých, ktorí prichádzajú za nočnou zábavou
  • mnoho reštaurácií a barov
  • verejná doprava na pláž Zrče
 

Pag je povestný svojím nočným životom, predovšetkým na pláži Zrče a v Novalji.

Zábava na ostrove Pag