Vyhľadať na webe

s

Pláže

V okolí mesta Novalja je niekoľko krásnych prírodných okruhliakových i piesočnatých pláží. Priamo v meste sú pláže skôr kamenisté alebo betónové móla. Na východnej strane Novalje nájdete pláž Babe a v zátoke mesta je piesočnato-okruhliaková pláž, ktorá sa však nevyrovná plážam Zrće, Caska, PlanjkaČista plaža. Na pláž Zrće jazdí z Novalje mestská doprava. Na juhu Novalje sa nachádza kamienková pláž Straško. Jedná sa o pláž miestneho kempu, kde sa za vstup platí poplatok.

Piesočnatá pláž Planjka - Stará Novalja, ostrov Pag Pláž Zrće - ostrov Pag
Piesočnatá pláž Planjka - Stará Novalja Piesočnato-okruhliaková pláž Zrće - ostrov Pag

Turizmus v Novalji

Turizmus sa v Novalji začal rozvíjať v polovici 20. storočia a od tej doby zásadne zmenil podobu a obyčaje mesta. Prvými hosťami, ktorí do Novalje prišli v 50. rokoch, boli Poliaci. Novaljané dobre odhadli, čo im cestovný ruch môže poskytnúť, a práve v ňom videli možnosti hospodárskeho pokroku, pretože na rozdiel od mesta Pag nemali žiadny väčší priemyselný subjekt, ako je bola napríklad pažská solana. Rodinné domy v Novalji sa teda začali upravovať a v 60. rokoch sa tu začali prenajímať prvé izby. Potom boli vybudované prvé hotely - Loža a Liburnija a bol upravený jeden z najkrajších jadranských autokempov - kemp Straško. Počas krátkej doby sa v Novalji otvorilo množstvo reštaurácií, kaviarní, zábavných stredísk a veľký význam v turistickej ponuke začala nadobúdať do tej doby ešte úplne neznáma zátoka Zrće s nádhernou piesočnato-okruhliakovou plážou.

Počet turistov, ktorí prichádzali do Novalje, každoročne vzrastal - z 10 tisíc nocľahov v roku 1963 až na pol milióna nocľahov v roku 2003. S rozvojom cestovného ruchu menila Novalja svoju tvár. Malé prímorské mesto sa začalo urbánne šíriť, bol vybudovaný Gaj na severozápade, na juhu apartmánová osada Gajac a bolo upravené aj samotné centrum Novalje.

Rozvoj turizmu napomohol aj rozvoju podnikania. V Novalji boli sprevádzkované obchodné centrá, banky, bol upravený magistrát, obnovené a postavené cesty, vybudovaný vodovod, energetické rozvody, kanalizácia. V súčasnosti je Novalja jedno z atraktívnejších turistických miest na Jadrane a oplýva pestrou ponukou služieb a atrakcií, ktorá láka turistov zo všetkých svetadielov.

Novalja - ostrov Pag Novalja - ostrov Pag
Novalja a sousedné zátoky Caska a Zrće - ostrov Pag Letovisko Novalja - ostrov Pag

Športové vyžitie

V Novalji sú športové strediská s tenisovými kurty, ihriská pre veľký aj malý futbal, plážový volejbal a minigolf. Na plážach a v mori môžu hostia využívať bohatú rekreačnú i športovú ponuku. Na pláži Zrće môžete skúsiť bungee-jumping alebo trenažér na vodné lyžovanie či wakeboarding. Je zábavné sa sem ísť aj len pozrieť - niektorí borci dovedú na svojom boarde neuveriteľné veci!

Zrće - raj nočného života i prekliatie Novalje

Otvorenie hudobných klubov na pláži Zrće úplne zmenilo ráz Novalje a priľahlých zátok (predovšetkým zátoky Caska, ktorá s plážou Zrće priamo susedí). Mladí ľudia sa na Zrćích bavia v kluboch pod šírym nebom celý deň. Zrće však ožívajú predovšetkým v noci. Počas leta sa tu organizuje mnoho hudobných festivalov, na ktoré prichádzajú mladí ľudia z celého sveta. Nie všetkým na ostrove je však taký druh návštevníkov milý - predovšetkým majitelia apartmánových domov na Caske, ktorí boli predtým orientovaní na rodinný turizmus, dnes nemôžu svojim tradičným hosťom (rodinám s deťmi) ponúknuť pokojnú dovolenku - v noci je tu počuť hlasná hudba z diskoték. A s novými hosťami - mladými ľuďmi přjíždějícími za nočným životom, býva často ťažké obstaranie, zvlášť ak sú posilnení alkoholom.

Novalja sa teda začala orientovať práve na bohatých mladých návštevníkov a v tomto ohľade sa z nej stala exkluzívna a žiadaná destinácia.

Zrće - ostrov Pag Zrće - vodné lyžovanie
Bary a kluby na pláži Zrće sú vyťažené vo dne aj v noci Zrće - vodné lyžovanie - ostrov Pag

Výlety loďou

Z mestského prístavu vyplávajú výletné lode na okolité ostrovy - napr. na Rab, Olib a Silba, Lošinj, alebo do národného parku súostrovia Kornati a prírodného parku Telašćica.

História a pamiatky v meste Novalja

V meste Novalja je neveľké historické centrum. Za návštevu stojí miestne múzeum s expozíciou venovanou histórii mesta a tiež kostol sv. Matky Božej (Sv. Majka Božija). Kostol pochádza zo 17. storočia a bol postavený na pozostatkoch ranokresťanskej baziliky zo 4. storočia. Moderný farský kostol Sv. Kataríny bol postavený až v roku 1906. Je tu tiež rímske múzeum - v jednom z tunajších pivníc bol totiž objavený rímsky vodovodný systém. Prečítajte si viac o histórii a pamiatkach v meste Novalja.

Hospodárstvo Novalje

Vďaka veľkému Novaljskému poli, ktoré sa rozkladá od severovýchodného okraja Novalji do zátoky Caska, sa Novaljané po stáročia zaoberali poľnohospodárstvom a pestovali rôzne poľnohospodárske plodiny - predovšetkým vínnu révu, ktorá im vždy v septembri prinášala vysoké zárobky. Väčšina poľnohospodárskych výrobkov z Novaljského poľa slúžila k živobytiu samotných Novaljanov a len menšia časť sa vyvážala loďami na trh do Rijeky. Pred rozvojom turizmu v Novalji sa väčšina obyvateľstva zaoberala poľnohospodárstvom, chovom dobytka a rybolovom. Dobytkárstvo má v Novalji stáročnú tradíciu - vyrábal sa tu výborný ovčí syr a sušilo sa mäso. Tiež je tu dodnes rozvinutý rybolov. Novalja sa nachádza na strane ostrova, ktorá je otočená na otvorené more, a tak rybárske lode ľahko odplávajú až k Rabu, Cresu a Lošinju, občas aj do polovice Jadranu a hľadajú veľké kvalitné ryby. Tie sa solili a sušili na studenej "bóre" a stopy po týchto zvykoch pretrvávajú dodnes v obciach Zubovići, Kustići a Metajna.

  • ubytovanie vhodné pre mladých, ktorí prichádzajú za nočnou zábavou
  • mnoho reštaurácií a barov
  • verejná doprava na pláž Zrče
 

Pag je povestný svojím nočným životom, predovšetkým na pláži Zrče a v Novalji.

Zábava na ostrove Pag

 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.