ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V časti Živogošče - Mala Duba nájdete nádherné pláže z drobných, hladkých kamienkov a piesku. Voda je tu priezračná, presvetlená slnkom. Vstup do mora je pozvoľný, ideálny pre malé deti. Nie sú potrebné ani topánky do vody. Ďalšou výhodou letoviska Živogošče - Mala Duba sú krásne vysoké borovice, ktoré v tejto časti lemujú pobrežie a pláže. V letovisku Živogošče - Mala Duba nechýba ani FKK pláže (pláž pre nudistov).

Dovolenka v letovisku Živogošče - Mala Duba ponúka naozajstný pokoj a odpočinok. Zo Živogošče je tiež krásny pohľad na ostrov Hvar.

VIDEOŽivogošće - Mala Duba, Makarská riviéra

V destinaci Živogošče - Mala Duba objevíte úchvatné pláže pokryté jemnými, hladkými oblázky a pískem. Mořská voda zde září křišťálovou čistotou, osvětlená slunečním svitem. K tomu je vstup do moře pozvolný, což ho činí ideálním pro rodiny s malými dětmi.

Více informací... Přehrát

Vybavenie

Reštaurácia, kaviareň, obchod, stánok s ovocím a zeleninou, stánok so zmrzlinou - v prevádzke sezónne (bez záruky, môže sa z roka na rok líšiť). Najbližší bankomat a zmenáreň (v hoteli) je v časti Živogošče - Porat (1 km).

Priamo v Malej Dube si môžete vypožičať malý motorový čln.

Pláže

V letovisku Mala Duba nájdete prvotriedne okruhliakové pláže s pozvoľným vstupom do mora, vhodné aj pre malé deti. Tieň u pláží poskytujú vysoké borovice, na pláži sú sprchy a požičovňa plážových lehátok. V severozápadnej časti letoviska Mala Duba sa nachádza aj FKK pláž (pláž pre nudistov).
 
V okolí Živogošče je viacero menších, skrytých pláží, kde nájdete ozajstné súkromie. Odporúčame navštíviť krásnu okruhliakovú pláž Velika Duba. Nachádza sa juhovýchodne od Malej Duby a jej pravá časť je využívaná ako FKK. Zaparkovať môžete na parkovisku aj v tieni. Na pláži sa nachádza bar.

Výlety

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Mala Duba.

Z letoviska Živogošče - Mala Duba môžete podnikať rôzne výlety do okolia. Spoznať môžete napr. prírodný park pohoria Biokovo, deltu úrodnej rieky Neretva,  Bačinské jazerá, vodopády Kravica v Bosne a Hercegovine. Za históriou a pamiatkami môžete vyraziť do blízkeho Zaostrogu, kde nájdete františkánsky kláštor, svetoznámeho pútnického miesta Medjugorje, či do preslávených historických miest Trogir a Dubrovník (120 km).

Za návštevu stoja tiež staré vnútrozemské dediny Strnj či Murava, rozprestierajúce sa na úpätí Biokova nad letoviskom. V obci Strnj sa nachádza štýlová reštaurácia (Konoba) pripravujúca pokrmy s produktov ekologického hospodárstva.

Z časti Živogošče - Mala Duba môžete vyskúšať výlety loďou na ostrovy Hvar a Korčula. Na ostrov Brač so svojou svetoznámou plážou Zlatni rat pri mestečku Bol sa vypláva z mesta Makarska alebo Podgora.

Šport

Plávanie, turistika, cyklistika, vodné športy - požičovňa vodných skútrov, kajakov, vodných bicyklov a parasailing v časti Živogošče - Porat (je možné si telefonicky objednať napr. vodný skúter priamo do časti Mala Duba).

Zaujímavosti o Živogošče

Živogošče patrí k najstarším osadám dnešnej Makarskej riviéry. Prvými osadníkmi boli Illýrovia (polovica 13. storočia). Dodnes sa na vrchole kopca Suzina nad Živogošče nachádzajú illýrske hroby.

V častiach Živogošče - Mala Duba a Blato sa zachovali zvyšky rímskych stavieb vila rustika. V Živogošče nájdete aj františkánsky kláštor, založený už v roku 1616. Dnes sa v ňom nachádza cenná knižnica a umelecká zbierka. Súčasťou kláštora je aj kostol s pekným barokovým inventárom a zvonicou z 18. storočia.

Živogošče je známe aj vďaka tzv. Liciánovmu epigramu, pochádzajúcemu už z roku 474 pred n. l. Liciánov epigram bol vytesaný do skaly Suzine, stojacej hneď pri pláži - pri prameni Pokrivenica, ktorého tok bol iba desať metrov. Epigram sa skladá z 16 latinských heksametrov a oslavuje sa v ňom prameň a jeho nymfa.

V epigrame stojí: "Ktorý rozumný tvor prenikne do tajomstva žriedla? Prameňu, zrodil ťa útes, v mori je ti zomrieť." Kratučký tok od prameňa k ústiu do mora zrejme inšpiroval rímskeho básnika Liciána k zamysleniu nad zmyslom ľudského života. Liciánův epigram patrí k najkrajším ukážkam klasickej literatúry.

Sladkovodný prameň Pokrivenica aj skala s nápisom sa na tomto mieste nachádzajú dodnes, ale prístupné sú iba pri odlive (pri prílive sú zaliate morom). Navyše ich zakrýva vegetácia, takže sú zle vidieť. Ak teda budete chcieť toto miesto navštíviť, poraďte sa s miestnymi, poradia vám, kadiaľ ísť.