ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Ilustračné foto: obed v reštaurácii Lanterna v Mandre, kam veľmi radi chodíme a týmto vám ju aj odporúčame! Cenovo sa nám reštaurácia javí o niečo lacnejšie, než napr. v meste Pag, alebo na Makarskej, kde sme sa teraz pohybovali.

Zisťovali sme pre vás aktuálne ceny v obchodoch a reštauráciách

13. 6. 2023

Ceny základných potravín v obchodoch sú tu v Chorvátsku podobné, ako u nás, to som zámerne obišla.

Príklad cien:
chlieb 500g od 1,5€, mlieko 1l od 0,75€, tvrdý syr 100g od 1,25€, čerstvý syr 375g od 3,20€, banány od 1,25€/kg, paprika 2,3€/kg , paradajka 2,5 € / kg, šunka 100g od 2,35 €...

Aj ceny v reštauráciách rovnako ako aj u nás šli hore

Tu uvádzam orientačne niektoré z nich:
Pizza od 9 €, ryby filet od 16 € vrátane prílohy, alebo kalamáre na grile od 16 € vrátane prílohy, miešaný šalát 4 €, nápoje okolo 3 € (záleží čo pijete), káva od 1,5 €, zmrzlina 2 €.

Záleží, kde sa nachádzate - drahšie miesta napr. HvarDubrovníkZadarSplit, väčšie mestá - tu budú ceny vyššie, alebo menšie destinácie (ostrovy, ktoré sa ešte rozvíjajú, alebo nie sú toľko navštevované) - tu budú ceny nižšie.

A tiež bude záležať na type stravovania.

Rezorty, sieť hotelov budú vždy drahšie, reštaurácie sú väčšinou cenovo podobne, ale záleží aj na type (zložitosti) obsluhy.

  • Ďalšia možnosť cenovo trochu nižšie je typ fastfood, kde aj tu často zoženiete obdobné jedlá ako i v reštauráciách.
  • A potom mnou obľúbené pekárne, kde zakúpite napríklad tradičný burek so syrom, alebo mäsom ak tomu jogurt. Spolu chutia skvele. Výborné sú tiež štrúdly, šišky a ďalšie typy pečiva.
  • Pekárne majú vždy čerstvé a chutné výrobky, kto ich skúsil, iste mi dá za pravdu. Ja osobne tu v Chorvátsku mám pečivo radšej, než u nás.

V Chorvátsku sa dajú väčšinou reštaurácie obísť a pozrieť sa (jedálničky majú na nahliadnutie celkom bežne), nie je na tom nič trápne, alebo divné.

Príklad úspornejšieho obeda pre 2 osoby

Jedlo a nápoj pre 1 osobu sa dá zaobstarať okolo 15 €, záleží, čo si naobjednávate, viď ceny. Takže za 2 ľudí potom zaplatíte okolo 30 - 40 €. Keď máte menší hlad, dá sa rozdeliť porcia aj napoly (porcie väčšinou majú veľké), tak to sa potom tiež premietne do ceny. Napríklad každý deň nemusí byť posvietenie a dá sa kombinovať.

Príklad bohatšieho obeda pre 6 osôb

Za poriadny obed pre 6 osôb (6 ks teľacia kotleta, hranolky a miešaný šalát, plus každá osoba mala 1 nápoj) zaplatil náš hostiteľ 80 €. Vždy záleží, čo si kto vyberie.

Nakoniec by som to zhrnula tak, že novinári a to ostatne ako každý rok strašia ľudí, nenechajte si tak vziať dobrú náladu a pokaziť si už vopred príjemnú dovolenku a tešte sa, že si zase dáte niečo dobré.

Za tím CK Novalja, Zdenka

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape