ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V súčasnej dobe nemáme v Zadare žiadnu ponuku ubytovania. Prosíme, vyberte si iné letovisko na Zadarskej riviére.

Zadar je piate najväčšie chorvátske mesto ležiace v severnej Dalmácii. V roku 2016 vyhral Zadar v ankete Európska destinácia roka. Centrum mesta sa nachádza na polostrove, kde sú aj najznámejšie pamiatky.

Prístav Foša

Prístav zo 16. storočia, okolo ktorého sú postavené staré mestské hradby, ktoré sú pod ochranou UNESCO. Súčasťou hradieb a historickou bránou do mesta je Pevninská brána (chorvátsky Kopnena vrata) postavená v renesančnom slohu v roku 1543. Ešte v 19. storočí bola Pevninská brána jedinou vstupnou bránou do mesta . Na prístav Foša je pekný výhľad z parku kráľovnej Jelene Madijevky.

Námestie piatich studní

Námestie piatich studní (chorvátsky Trg pet bunara) bolo postavené v roku 1574 počas obliehania armádou Osmanskej ríše. Svoj názov nesie podľa piatich studní, ktoré zásobovali Zadar vodou. Nachádza sa medzi Kapitánskou vežou, ktorá sa týči do výšky 26 metrov, zvyšky starého mestského opevnenia a mestským parkom kráľovnej Jelene Madijevky. Kto sa u piatich studní nevyfotil, nebol v Zadare.

Námestie Petra Zoranića

Námestie Petra Zoranića (chorvátsky Trg Petra Zoranića) sa nachádza hneď vedľa parku kráľovnej Jelene Madijevky a Námestia piatich studní. Malebné námestie s rímskym stĺpom, pomenované po slávnom renesančnom básnikovi a prozaikovi Petrovi Zoranićovi. Námestie je miestom stretávania a zábavy, nájdete tu reštaurácie a kaviarne.

Štvrť Varoš

Nezabudnite vynechať návštevu historickej štvrti Varoš, ktorá má svoje nezameniteľné kúzlo. Prejdite sa úzkymi uličkami, plných kaviarní, barov, reštaurácií a obchodíkov so suvenírmi a pozorujte dianie okolo pri pití kávy. Chodia sem miestni aj turisti. Večer sa Varoš mení na rušné miesto plné zábavy.

Zadarská riva

Miesto pre stretávanie a spoločenské akcie, rovnako ako príjemné prechádzky s výhľadom na ostrovy UgljanPašman. Vznik zadarskej rivy (promenády, nábrežia) sa datuje do roku 1868, kedy Zadar na základe dekrétu rakúskeho cisára Františka Jozefa, prestal byť mestskou pevnosťou, čo sa rýchlo odrážalo na jeho urbanistickom vývoji. O šesť rokov neskôr boli v týchto miestach zbúrané mestské hradby a Zadar sa začal otvárať smerom k moru. Sú tu zrastené stromy, lavičkydetské ihrisko. V rokoch 2020-2023 prešlo nábrežie renovácií.

Zadarská riva je spätá s menom Alfreda Hitchcocka, ktorý pri svojej návšteve Zadaru povedal, že je tu najkrajší západ slnka na svete.

Morský organ

Morský organ (chorvátsky Morske orgulje) sú umiestnené vedľa inštalácie Pozdrav slnku na západnom výbežku zadarského polostrova. Autorom je architekt Nikola Bašić. Systém organov tvorí 35 rúrok rôznych dĺžok, priemerovsklonov, ktoré pôsobením vĺn vyludzujú zvuk. Pri západe slnka si môžete sadnúť na schody a nechať sa unášať príjemnou hudbou morských organov. Nenechajte sa zmiasť – organy sú na pohľad iba diery v zemi. Turisti bývajú zmätení, pretože hľadajú klasické organy.

Pozdrav slnku

Pozdrav slnku (chorvátsky Pozdrav suncu) je ďalším zo symbolov Zadaru. Autorom je opäť architekt Nikola Bašić. Inštalácia je zložená z 300 viacvrstvových solárnych panelov v tvare kruhu s priemerom 22 metrov. Počas dňa zbiera energiu zo slnka a premieňa ju na elektrinu, ktorá potom večer rozohrá nevšednú hru farebných svetiel. Najviac nadšené sú z Pozdravu slnku deti.

Zadarské Fórum

Jeden zo symbolov Zadaru, ktorý poznáme z pohľadníc. Fórum v Zadare založil prvý rímsky cisár Gaius Julius Caesar, ako dokazujú kamenné nápisy z 3. storočia, kedy bola stavba dokončená. Od 1. storočia pred naším letopočtom bolo Fórum hlavným miestom stretávania rímskych vojakov, veriacich, úradníkov a obchodníkov z celého Zadaru. Dnes sú tu kaviarne, kde si pri pití kávy vychutnáte pohľad na okolité pamiatky. Hneď vedľa sa nachádza Archeologické múzeum.

Kostol sv. Donáta

Ďalšou významnou pamiatkou je kostol sv. Donáta (chorvátsky Crkva sv. Donata). Stredoveká pamiatka bola postavená v 9. storočí na základe ranej rímskej (byzantskej) architektúry. Najprv niesol meno Najsvätejšej Trojice a potom meno biskupa Donáta, ktorý ho nechal postaviť. Kostol má výnimočné akustické vlastnosti, preto sa tu konajú hudobné večery a festivaly.

Katedrála sv. Anastázia

Hneď vedľa kostola sv. Donáta stojí katedrála sv. Anastázie (chorvátsky sv. Stošija). Monumentálna románska stavba, ku ktorej patrí zvonica, z ktorej je krásny výhľad na celé mesto.

Kalelarga alebo Široka ulica

Kalelarga je spojnicou medzi Národným námestím (chorvátsky Narodni trg) a zadarským Fóromkostolom sv. Anastáziekostolom sv. Donáta. Hlavná tepna mesta, na ktorej v dňoch štátnych sviatkov visia chorvátske vlajočky a kde sa oslavujú významné udalosti a športové úspechy.

Národné námestie

Národné námestie (chorvátsky Narodni trg) je centrum mestského života. Jedno z ďalších miest, kde si môžete vypiť kávu a nechať pritom na seba dýchnuť atmosféru miesta. Nachádza sa tu Mestská lóža z 13. storočia, kde sa Zadrania schádzali a diskutovali o najdôležitejších záležitostiach mesta. Dnes sa tu konajú výstavy, koncerty a ďalšie kultúrne podujatia. Naproti je veža s hodinami z polovice 16. storočia, ktorá funguje nepretržite od roku 1803.

Zadar toho ponúka oveľa viac. Kúpiť si tu môžete zadarské Maraschino a ďalšie alkoholické aj nealkoholické nápoje od zadarskej firmy Maraska. Maraschino začali vyrábať dominikánski mnísi v 16. storočí a spočiatku sa využívalo predovšetkým ako liek. Neskôr sa Maraschino stalo jedným z najznámejších zadarských a chorvátskych produktov, ktorý zostal dodnes uznávaný ako vynikajúci likér, získavaný z autochtónneho dalmátskeho druhu višne, višne marasky.

Navštíviť môžete miestne trhy s ovocím a zeleninou a tiež rybáreň, kde každý deň zoženiete čerstvé ryby. Miestni predajcovia ponúkajú okrem sezónneho ovocia a zeleniny aj olivový olej, sušené figy alebo syry.

Do centra mesta sa dostanete aj po moste. Ak by ste náhodou nechceli prísť až k mostu a potrebujete sa dostať na druhú stranu, nechajte sa zviesť za poplatok lodičkou. Miestni prevozníci (chorvátsky Zadarski barkajoli) tu majú dlhú tradíciu.

Ak máte radi históriu a chcete Zadar preskúmavať ďalej, môžete navštíviť už spomínané Archeologické múzeum (chorvátsky Arheološki múzej) alebo Múzeum antického sklachorvátsky Múzej antičkog stakla).

Vybavenie

Zadar ponúka všetku turistickú vybavenosť - reštaurácie, pizzerie, kaviarne, cukrárne, obchody, nákupné centrá, pekárne, stánky so suvenírmi, múzeá, galérie, divadlo, kino, zábavu pre deti, banky, bankomaty , taxislužby, nemocnici ai. Medzinárodné letisko Zadar leží 12 km a trajektový prístav Gaženica 6 km od centra mesta. Z Gaženice jazdia pravidelné trajektové linky na okolité ostrovy.

Šport

Zadar ponúka širokú škálu športového vyžitia: tenis, basketbal, beach volejbal, potápanie ai. Požičať si môžete bicykel a preskúmať ako Zadar, tak okolité miesta a ostrovy na bicykli. V prípade zlého počasia môžete využiť ponuku športov v športovom areáli Višnjik, kde je aj krytý bazén.

Pláže

Zadar ponúka množstvo pláží v samotnom centre mesta aj v okolitých zadarských štvrtiach.

Zadarská riva

Kúpať sa môžete v centre Zadaru priamo na promenáde. More je tu krásne, prístupné po schodíkoch.

Pláž Kolovare

Známa kamienková pláž pri hoteli Kolovare. Na pláži je k dispozícii WC, sprchy, prezliekárne, občerstvenie, vodný park, požičovňa vodných bicyklov a kajakov a ihrisko na beach volejbal. Za poplatok je možnosť prenájmu lehátok.

Pláž Uskok

Oblázková pláž, ktorá leží 3 km od centra Zadaru. Dostupná je autom, na bicykli aj mestským autobusom. Vedľa pláže je parkovisko (za poplatok) a detské ihrisko. Na pláži je bar s veľkou terasou, vstup do mora pre hendikepovaných, WC, sprchy (za poplatok) a prezliekárne. Možnosť zapožičania lehátok (za poplatok).

Pláž Borik

Na polostrove Borik-Puntamika 3,5 km od centra Zadaru sa nachádza viac pláží kamienkových aj jedna piesočná zátoka. Nájdete tu WC aj pre hendikepovaných, sprchy a prezliekárne. Možnosť občerstvenia - kaviarne a bary. V sezóne môže byť vstup na pláž spoplatnený!

Pláž Mali mlini

Táto kamienková pláž sa nachádza vo štvrti Diklo. Na pláži je kaviareň s terasou, sprcha, prezliekárne a slnečníky. Na pláži je dostatok stromov, môžete sa schovať pred slniečkom. Je tu aj požičovňa vodných skútrov. Pri pláži je pekáreň a obchod. Pláž je dostupná autom aj mestským autobusom č. 8.

Výlety

Vďaka svojej geografickej polohe a dopravnému spojeniu je Zadar perfektným miestom pre jednodňové výlety. Vybrať si môžete jeden z národných parkov, preskúmajte skalnatú Paklenici, očarujúca vodopády rieky Krka, zažite jedinečnosť Plitvických jazier alebo sa nechajte ohromiť krásou Kornatov a nedotknutou prírodou Severného Velebitu. Vnímajte prírodu a nechajte sa uniesť krásou týchto miest. Na bicykli môžete preskúmať protiľahlé ostrovy UgljanPašman, ktoré sú spojené mostom. Oddýchnite si v malých skrytých zátokách a užívajte si pokojný ostrovný život. Vydajte sa ostrov Dugi otok, ktorý láka návštevníkov na jednu z najznámejších piesočných pláží Jadranu, Sakarun. Jeho azúrovo modré more je vždy dobrou voľbou pre celodenný výlet a kúpanie. Len 40 km južne od Zadaru sa nachádza najväčšie prírodné jazero v Chorvátsku, Vransko jazero. Táto chránená ornitologická rezervácia, ktorá je zároveň prírodným parkom, nadchne návštevníkov svojou biodiverzitou. Preskúmajte bohatý vtáčí život a prejdite sa na bicykli alebo kajaku. Tento prírodný park je zaujímavý predovšetkým pre všetkých milovníkov športového rybolovu. Zadar a zadarský región je obľúbenou destináciou pre všetkých, ktorí vyhľadávajú cyklistiku, pešiu turistiku, rafting alebo horolezectvo. Na bicykli sa môžete vydať do malého kráľovského mesta Nin, len 25 kilometrov od Zadaru, ktoré ponúka bohaté kultúrne dedičstvo, staroveké vykopávky a najstaršie kostoly v Chorvátsku, rovnako ako slávnu piesočnú Kráľovninu pláž s liečivým bahnom.

Kultúrne akcie

Zadar ponúka v priebehu sezóny i celého roka nespočetné množstvo kultúrnych, športových podujatí a food festivalov. Nechajte sa zlákať a ochutnajte špeciality z plodov mora alebo chorvátske vína.

NOC ÚPLNKU - koná sa každoročne pri júlovom splne

Noc splnu (chorvátsky Noć punog miseca) je akcia, ktorá propaguje tradície, históriu, kultúru, zvykygastronómiu zadarského regiónu. Tradičný festival jedla, kultúryzvykov, ktorý vás na chvíľu vráti do dávnej minulosti. Verejné osvetlenie sa zhasne, nábrežie osvieti svetlo pochodňou a sviečok, stánky ponúknu rôzne tradičné pokrmy, lode sa premenia na plávajúce stánky, nábrežím sa rozoznie hudba a tanec. Koná sa každý rok pri júlovom splne.

HUDOBNÉ VEČERY VO SV. DONÁTU - koná sa každoročne od začiatku júla do polovice augusta

Hudobné večery v kostole sv. Donáta (chorvátsky Glazbene večeru pri sv. Donate) je hudobný a hudobno-scénický festival, ktorý sa organizuje každoročne od začiatku júla do polovice augusta. Kostol má výnimočné akustické vlastnosti, preto sa hudobné večery organizujú práve tu.

MILLENIUM JUMP - koná sa každý rok koncom júla

Najznámejší hromadný skok zo zadarského nábrežia – zadarské rivy do mora, Millenium jump, sa koná už niekoľko rokov vždy koncom júla. Táto udalosť je jednou z najznámejších letných udalostí v Zadare. Každý rok pribúda účastníkov tohto zábavného, ale predovšetkým humanitárneho programu.