Každá reštaurácia má svoj vlastný spôsob prípravy a servírovania špecialít, ale základ ostáva vždy podobný. Chorvátske ryby sa pripravujú na olivovom oleji a medzi najčastejšie používané korenie patrí soľ, korenie, petržlenová vňať, bobkový list, mletá paprika, drvená rasca, korenie Vegeta, rôzne zmesi byliniek a tiež cesnak. Ku koncu prípravy sa niekedy pridáva trocha bieleho vína, alebo sa v ňom ryby priamo varia. Medzi prílohy najčastejšie patria zemiaky, mangold, chlieb, zeleninový šalát alebo zemiakové hranolky.
Pečená ryba Brancin s mangoldom a vyprážanými hranolkami | Vyprážané kalmáre (pržene lignje) s tatárskou omáčkou |
Grilované celé kalmáre, ochutené olivovým olejom a cesnakom. Podávajú sa s varenými zemiakmi s mangoldom.
Kalmáre sa nakrájajú na kolieska, obalia sa v múke a prudko vypražia na oleji. Podávajú sa dobre osolené so zemiakmi či hranolkami a tatárskou omáčkou, často aj ako rýchle občerstvenie.
Chobotnica alebo ryby podusené na cibuľke, pridáva sa petržlenová vňať, kúsky cesnaku a paradajok, všetko v jednom hrnci. Brodet sa podáva s polentou (kaša z kukuričnej múky), so zemiakmi, alebo s chlebom.
Grilované kalmáre (ligne na žaru) s pučenými zemiakmi | Brodet z chobotnice |
Do ryby (ostriež morský) sa urobia rezy, do ktorých sa votrie marináda z oleja, rozmarínu, petržlenu, citrónovej kôry a oleja, upečie sa na citróne a víne. Podáva sa so zemiakmi, zeleninovým šalátom a chlebom.
Pečená ryba (pražma zlatá čiže zubatica zlatá), ktorá sa pred koncom pečenia polieva zmesou vína s trochou vody, citrónovej šťavy a korenia.
Uvarené morské plody (kúsky kalamárov, mušle, krevety apod.) sa orestujú na oleji, okorenia sa, môžu sa pridať kúsky paradajok a smotana. Všetko sa potom premieša s uvarenými špagetami. Pred podávaním sa špagety posypú strúhaným parmezánom. K pokrmu sa podáva aj chlieb.
Sépia sa nakrája na malé kúsky, tie sa orestujú na oleji a okorenia, potom sa pridá ryža a všetko sa varí. Nakoniec sa pridá atramentová farba zo sépie - tú sépia používa ako svoje maskovanie, keď chce uniknúť pred hroziacim nebezpečenstvom. Tým dostane rizoto typickú čiernu farbu. Pred servírovaním sa rizoto posype strúhaným parmezánom.
Špagety s plodmi mora (Špageti sa plodovima mora) | Čierne rizoto zo sépie (Črni rižot) |
Škampi (krevety cisárske) sa orestujú na oleji a okorenia, potom sa pridajú paradajky, ryža a všetko sa varí. Pred servírovaním sa posype strúhaným parmezánom.
Kozice sú malé garnáty/krevety (krevety obyčajné) - príprava je podobná ako u rizota s krevetami cisárskymi s tým, že kozice sa väčšinou podávajú už obielené, teda sa nemusia oberať.
Tanier s miešanými morskými plodmi | Zelené cestoviny s malými krevetami (Zeleni rezanci s kozicama) |
Chobotnica pečená na plechu spolu so zemiakmi, cibuľou, mrkvou a cesnakom, všetko podliate vínom. Všetko sa prikryje okrúhlym kovovým poklopom a pečie sa pod žeravými uhlíkmi.
Chobotnica sa uvarí v hrnci. Keď vychladne, nakrája sa na malé kúsky a podľa chuti sa okorení soľou a korením a pridá sa ocot a cibuľa, prípadne ďalšia zelenina. K šalátu sa podáva chleba. Vhodné ako malé občerstvenie.
Malé rybky, ktoré sa obalené v múke smažia na olivovom oleji (ale nie vypitvané, aj s hlavou). Podávajú sa s chlebom, tatárskou omáčkou a zeleninovým šalátom.
Kalamáre cisárske varené s kúskami lúpaných paradajok, cesnakom, petržlenovou vňaťou, korením, všetko zaliate vínom, môžu sa pridať kúsky orestovaného chleba. Ako príloha sa podáva chlieb.
Morské plody: škampi (krevety cisárske) a lignje (kalmáre) | Vyprážané filé z merlúzy (Pohani oslić) |
Varená sušená, okorenená treska, ku ktorej sa podávajú zemiaky alebo chlieb.
Na kúsok lístkového cesta sa položí plátok pršuta, filet merlúzy, sardinky, kúsok masla. Všetko sa zamotá do lístkového cesta, potrie vajcom a zapečie sa. Podáva sa s tatárskou omáčkou.
Opečená ryba, ktorá sa dusí v pripravenej omáčke, zdobí sa kúskom citróna, podáva sa s polentou.
Kalamár plnený zemiakmi, mangoldom a kúskami chápadiel kalmára, ktoré sa nakrájajú na malé kúsky. Takto plnený kalmár sa opečie a podáva sa s chlebom.
K rybacím špecialitám sa najlepšie hodí chorvátske víno |
K pokrmom z rýb a morských plodov je najvhodnejšie víno. Z bielych vín je v chorvátskych reštauráciách v ponuke najčastejšie Graševina, Šibensko bijelo alebo Žlahtina. Obľúbeným a najrozšírenejším červeným vínom v Chorvátsku je Plavac. K pokrmu si môžete tiež objednať vínny strik (gemišt), teda biele víno riedené s minerálkou, alebo červené víno riedené vodou (bevanda).
Spôsob objednania v reštaurácii vôbec nie je zložitý. Slovenský jazyk je chorvátskemu veľmi podobný, takže čašník alebo servírka (konobar/konobarica) vám určite budú rozumieť, keď si z jedálneho lístka vyberiete to, čo vás najviac láka.
Ak ste si vybrali z našej ponuky Chorvátsko ubytovanie, poradíme vám, ako sa v reštaurácii lepšie dohovoriť. Môžete tiež použiť náš slovensko-chorvátsky slovník.
Jedálny lístok, prosím. - Jelovnik, molim.
Ja by som si chcela objednať… Ja bih želio/željela naručiti…
Ako dezert chcem… Kao dezert želim…
Ako hlavný chod… Kao glavno jelo…
Na pitie by som si dal/a… Za piće bih želio/željela…
Aké máte špeciality? - Koje imate specijalitete?
Čo mi doporučíte? - Što mi možete preporučiti?
Chcel by som nejakú rybiu špecialitu. - Želio bih neku riblju specijalitetu.
Aké máte vína? - Koja imate vina?
Zaplatíme. - Platiti ćemo.
Biele víno - Bijelo vino
Červené víno - Crno vino
Prosím dva poháre bieleho (červeného) vína. - Molim dvije čaše bijelog (crnog) vina.
Dve deci bieleho vína. - Dvije deci bijelog vina.
Fľaša bieleho vína. - Bocu bijelog vina.