ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Ako sa dostanete k storočným olivovníkom

Ak sa vydáte za poznaním storočných olivovníkov na sever ostrova Pag, pôjdete od centrálnej časti ostrova (dediny Kolan) smerom k mestu Novalja. Miniete však odbočku do mesta Novalje a necháte sa viesť hlavnou cestou po obvode mesta až ku kruhovému objazdu, kde už podľa smerovej tabule odbočíte na polostrov Lun.

Približne po 12 km jazdy miestami úzkou a terén kopírujúcou cestičkou, uvidíte po pravej strane nápadný kopec, ktorý je svojou nadmorskou výškou 135 m n. m. najvyšším bodom v tejto časti ostrova Pag. Vrch nesie názov Gradac a práve v jeho blízkosti po oboch stranách cesty môžete uvidieť kolóniu voľne rastúcich olivovníkov, ktorých počet sa odhaduje až na 1 500 ks. Spoznáte ich podľa nápadne rovných, tenkých konárov a menšieho vzrastu, než známe šľachtené typy týchto stromov. Takých lokalít, s výskytom voľne rastúcich olivovníkov, je v stredomorí pomerne málo, a preto je aj táto oblasť na Pagu zahrnutá pod ochranu medzinárodnej organizácie UNESCO ako biosférická rezervácia.

Lunský olivový olej

Po ďalších asi 5 km sa priblížite k jedinej vnútrozemskej dedinke celého polostrova, ktorá nesie rovnaký názov ako táto časť ostrova - Lun. Pred ňou pri ceste napravo uvidíte menšiu kaplnku, kde môžete odbočiť a na voľnej ploche odstaviť auto. Tým už sa nachádzate v priestore, kde sa od vekov pestovali šľachtené olivovníky, z ktorých sa tiež ešte v súčasnosti lisuje tzv. Lunský olivový olej (Lunjsko maslino ulje). Tento olivový olej slúži takmer výhradne pre potreby miestneho obyvateľstva Pagu a ostrova Rab, vzdialeného len asi 4,3 námornej míle, čo je zhruba 7,5 km. Návštevníci ostrova Pag ho môžu zakúpiť na tržnici v Novalji, alebo priamo v lisovni tohto olivového oleja v dedinke Lun.

Keď prejdete cestu na druhú stranu, môžete nahliadnuť do olivového sadu. Jeho stromy, ktoré sú vysadené medzi kamennými múrikmi, stále poskytujú svoju produkciu pestovateľom a sú veľmi cenené. Dedia sa po stáročia z generácie na generáciu a každý, kto vlastní niekoľko týchto olivovníkov, je považovaný svojím spôsobom za majetného človeka. Podľa údajov, ktoré sú k tejto lokalite na Pagu k dispozícii, rastie na polostrove Lun asi 80 000 ks týchto šľachtených olivovníkov, z ktorých niektoré sú staré až 850 rokov. Okrem týchto, v dávnej minulosti založených olivových hájov, sú vysadené aj nové olivovníkové plantáže, ktoré budú k úžitku ďalším generáciám obyvateľstva tohto krásneho kúta ostrova Pag (olivovník poskytuje prvé plody až po cca 20 rokoch).

Tovarnele

Po prehliadke olivovníkových sadov v okolí dedinky Lun sa môžete vydať ďalej na severozápad do zátoky Tovarnele. Ihneď po vjazde do Lunu si po pravej strane môžete všimnúť starého kamenného lisu na olivy, ktorý je umiestnený vo dvore jedného z domov.

V Lunu na severozápadním cípu chorvatského ostrova Pag navštivte tyto úchvatné staleté olivovníky! Naučnou stezku si užijete s celou svou rodinou a s přáteli.