Vyhľadať na webe

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Morský organ v Zadare

Morský organ v Zadare bol postavený podľa projektu architekta Nikoli Bašiće. Umiestnený je v blízkosti nového prístavu pre výletné lode, pri obvode zadarského nábrežia. Morský organ je známy ako zvláštne tvarované pobrežie v niekoľkých radoch schodov, ktoré sa spúšťajú smerom k moru.

Schody sa rozkladajú na sedemdesiatich metroch pobreží a pod nimi je, na úrovni najnižšieho odlivu mora, v pobreží zabudované 35 prieduchov rôznych dĺžok, priemerov a spádov, ktoré sa strmo zdvíhajú k pobrežnému vydlážděnému dielu a končia v kanáli (servisnej chodbe).

Na rúrkach sa nachádzajú tzv. labiumi (píšťaly), ktoré hrajú 7 akordov po 5 tónoch. Nad kanálom sú vystavené kamenné schody, cez ktoré vychádza morom vytlačený zvuk.

Pozdrav Slnku

Na samom vrchole zadarského polostrova, pri svetoznámom "Morskom organe", sa rozsvietil Pozdrav Slnku od rovnakého architekta, Nikoli Bašiće.

Pozdrav Slnku sa skladá z troch stoviek prvotriednych sklenených dosiek, ktoré sú postavené na rovnakej úrovni s kamenným povrchom nábrežia v tvare kruhu s priemerom 22 metrov. Pozdrav Slnku je myslený ako priestranná inštalácia v tvare amfiteátra, okolo ktorého bude na kamenných kockách štýlová ukážka všetkých planét Slnečnej sústavy a ich obeh.

Pri "najlepšom západe slnka na svete" sa aktivujú aj svetelné elementy, ktoré sú zabudované v kruhu, a po starostlivo naprogramovanej scenérii vytvorí krásnu, výnimočne dojímavú hru svetiel pri rytme vĺn a zvuku morského organu.