Vyhľadať na webe

s

Najznámejším národným parkom v Chorvátsku sú bezpochyby Plitvické jazerá, ktorým sa skrátene hovorí Plitvice. Jedná sa o terasovitú sústavu sladkovodných jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Oblasť národného parku Plitvické jazerá je od roku 1979 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Ak plánujete cestu do tohto prekrásneho národného parku, pozrite sa na mapu a ceny vstupného.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Chorvátsko - Plitvické jazerá

Národný park Plitvické jazerá leží v Chorvátsku v oblasti Lika, v nadmorskej výške 500 až 640 m. Jedná sa o terasovitú sústavu 16 jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Plocha národného parku činí cca 295 km2, z toho cca 2 km2 zaberajú vodné plochy.

Prvá zmienka o oblasti pod týmto menom pochádza z roku 1777. Riečka Plitvica, ktorá dala jazernej sústave meno, nespája žiadne jazerá, ale padá vysokým vodopádom z boku do kaňonu pod najnižšie položeným jazierkom Novakovića Brod. Jazerná sústava nevznikla v jej riečisku, ale na blízkych riekach Bijela RijekaCrna Rijeka. Až po vzájomnom spojení sa ich vody spájajú s riečkou Plitvica. Vzniknutá rieka nesie meno Korana.

Vznik národného parku Plitvické jazerá

Plitvické jazerá boli vyhlásené národným parkom Chorvátska 8. 4. 1949. Hlavnou úlohou bolo predovšetkým chrániť unikátnu kaskádu jazier s prevýšením 156 m.

Národný park Plitvické jazerá bol pre verejnosť do roku 1958 úplne uzavretý. Bohužiaľ ani tomuto čarovnému kusu krajiny sa nevyhli vojnové operácie občianskej vojny, a to predovšetkým v roku 1991.

Plitvické jazerá a turizmus

Dnes je národný park Plitvické jazerá veľkou turistickou atrakciou v Chorvátsku, ktorú každoročne navštívi cca 200 000 ľudí. Celý národný park je veľmi dobre organizovaný tak, aby bol pre návštevníkov dostupný a bezpečný. Sú vybudované chodníčky, mostíky, jazdí tu kyvadlová doprava a po jazere Kozjak malý parník.

V súčasnej dobe nie je celý park sprístupnený. Dôvodom uzavretia niektorých častí je ochrana a konzervácia ekosystému. Je možné si prezrieť jazerá, okolo ktorých sú vybudované chodníčky a sú zahrnuté do prehliadkových trás. Prehliadka a pohyb po vytýčených trasách sú bezpečné.

Plitvické jazerá kúpanie

Kúpanie v celom národnom parku je prísne zakázané.

Plitvické jazerá mapa

Vľavo medzi fotografiami je k dispozícii mapa Plitvických jazier. Na mape sú tiež znázornené vchody do parku a parkovisko.

Plitvické jazerá cena

Jednodňová vstupenka do NP Plitvice pre rok 2023 - ceny v kunách:

 jún - augustseptemberapríl - máj, októberjanuár - marec, 
november - december
dospelí 300 / po 16h: 200 300 / po 15h: 200 180 80
deti a mláděž 7-18 rokov 120 / po 16h: 70 120 / po 15h: 70 50 35
deti do 7 rokov zadarmo zadarmo zadarmo zadarmo
študenti 200 / po 16h: 125 200 / po 15h: 125 110 50
skupiny dospelých nad 15 osôb (za osobu) 300 / po 16h: 200 300 / po 15h: 200 160 75
skupiny detí a mládeže 7-18 rokov (za osobu) 100 / po 16h: 60 100 / po 15h: 60 45 30
skupiny študentov (za osobu) 200 / po 16h: 125 200 / po 15h: 125 100 45

Cena vstupenky zahŕňa jazdu panoramatickým vláčikom a výletnou loďou.

Vzhľadom k pomerne vysokej cene vstupného a rozsiahlosti národného parku si na jeho prehliadku vyčleňte dostatok času - odporúčame minimálne 5 hodín.

Vstup do NP Plitvice na 2 dni

Ak by ste si priali venovať prehliadke parku väčší počet dní, je možné si zakúpiť dvojdňový vstup. Dvojdňová vstupenka pre júl a august 2023 je za cenu 450 HRK (dospelí), 310 HRK (študenti) a 170 HRK (deti 7-18 rokov).

Čerpané zo stránok NP Plitvice: np-plitvicka-jezera.hr

Jazerná sústava Plitvíc

Jazernú sústavu obklopujú zalesnené kopce masívu Velika KapelaPlješevice. Sústava jazier leží vo vápencovej preliačine. Jej tvár sa menila po stáročia premenami travertínových hrádzí na terasách, eróziou travertínových blokov a ďalších prírodných vplyvov v krajine.

Sústava sa delí na dve časti: dolná časť so 4 jazerami (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a horná časť s 12 jazerami (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).

Zvláštnosťou sú baktérie žijúce v machu na terasách, vďaka ktorým narastajú bariéry cca 3 cm ročne. Na premeny má tiež vplyv neustály pohyb a tlak vody. Dolné jazerá vznikli prepadom stropov podzemných jaskýň a ich zaplnením vodou.

Proščanské jazero je najvyššie jazero a leží v nadmorskej výške 639 m. Najnižšie položené je jazero Novaković Brod v 503 m. Najhlbším a najväčším jazerom je jazero Kozjak (rozloha 81,5 ha a hĺbka 46 m).

Plitvické jazerá - vodopády

Jazerná sústava je spojená vodopádmi vysokými až 76 m. Za najkrajšie sú považované vodopády Sastavci s výškou 49 m. Voda v jazerách je v lete teplá cca do 24 ° C. V zime voda zamŕza. V dolnej časti sústavy je 20 krasových jaskýň. Návštevníkom určite učaruje tyrkysová farba jazier, ktorá v kombinácii s atmosférou miesta a prekrásnou zeleňou okolitých kopcov zanechá nezabudnuteľnú spomienku.

Plitvické jazerá - fauna a flóra

O tunajšom lesnom poraste sa má medzi odborníkmi za to, že patrí k najzachovalejším svojho druhu v Chorvátsku a v Európe vôbec. Vzácna je aj tunajšia flóra. V rámci národného parku sú prísne chránené a neprístupné lokality, kde sa nachádzajú endemické rastliny - jedná sa napr. o lúku so 42 druhmi orchideí alebo lúku so 16 druhy ľalií. Neprístupné sú tiež pralesné rezervácie. V lesoch žijú veľké šelmy - medvede, vlci, rysy. Údajne ich tu žije najviac zo všetkých chorvátskych lokalít. Hojná je tu aj vysoká a čierna zver. Jazerá sú bohaté na ryby a raky, ale lov je prísne zakázaný.

Ubytovanie Plitvické jazerá

Národný park Plitvické jazerá môžete navštíviť počas Vašej cesty na chorvátske pobrežie, alebo pri spiatočnej ceste domov. Rozložte si cestu autom do dvoch dní. Do Vášho letoviska na chorvátskom Jadrane či domov prídete oddýchnutí a ešte spoznáte kus chorvátskej prírody.

Na stránke Ubytovanie Plitvické jazerá Vám odporučíme vhodné ubytovanie v blízkosti tohto národného parku. Vezmite si so sebou na cestu kontakt na miestnu turistickú agentúru a podľa aktuálnej situácie sa môžete rozhodnúť, či ubytovanie okolo Plitvíc využijete alebo nie.