ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Hranice Severného Velebitu

Národný park Severný Velebit je vymedzený riekou Zrmanja na juhu a priesmykom Vratnik na severe. Dĺžka národného parku je cca 140 km a šírka sa pohybuje od 30 do 40 km. Chorvátske pohorie Velebit tvoria striedavo pusté skaly a zalesnené oblasti. Podnebie je tu pomerne "nevľúdne" vďaka vetru bora.

Turistika v Severnom Velebitu

Návštevníci národného parku by si mali uvedomiť, že tu nejde o ľahké prechádzky a je potrebné sa na tunajšie túry dobre vybaviť, pretože sa budú pohybovať vo výškach nad 1500 m. Najznámejšou turistickou cestičkou je Premužićeva staza, ktorá vedie od severu k juhu. Chodník je veľmi dobre značený a upravený, dlhý cca 50 km. Najvyšším vrcholom je Vučjak s výškou 1645 m. Počas turistiky v Severnom Velebite môžete obdivovať nádherné vápencové útvary (Rožanski kukovi) a skalné prsty (Bačić kuk). Treba mať tiež na pamäti, že Severný Velebit je domovom medveďa hnedého - žije ich tu cez 500.

V roku 1978 bolo územie Severného Velebitu zaradené do siete biosférických rezervácií UNESCO. Uvádza sa, že tu rastie 2700 druhov rastlín, z ktorých 78 je endemických.

Lukina jama – najhlbšia jaskyňa

Za zmienku stojí objav jaskyniarov z roku 1994. Bola tu objavená najhlbšia jaskyňa na území Chorvátska (a zároveň deviata najhlbšie na svete), Lukova jaskyňa (chorvátsky nazývaná Lukina jama). Jaskyňa je hlboká neuveriteľných 1392 m.

Prírodný park Velebit

V dĺžke cez 100 km sa od mesta Senj až po mesto Zadar tiahne prírodný park Velebit. V ňom sa nachádzajú dva národné parky - Severný Velebit a Paklenica.

Architektúra v pohorí Velebit

Po celom Velebite nájdeme množstvo rôzne veľkých kostolov a kaplniek. Väčšina z nich má jednoduchú stavebnú štruktúru. V minulosti hrali tieto stavby dôležitú úlohu pre miestnych pastierov a niektoré sa využívajú dodnes. Ukážkou takejto stavby je kaplnka sv. Frane v Podpragu nad Sv. Rokom. Túto kaplnku nechal postaviť rakúsky cisár v roku 1932 na ceste spájajúcej severnú a južnú stranu Chorvátska, rozdelenú Velebitom.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape