ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V súvislosti s Novim sa niekedy hovorí aj o riviére Novi Vinodolski. Tá sa tiahne asi 25 km po pobreží južně od Crikvenice až po Senj a zahŕňa menšie letoviská ako napr. SelcePovile alebo Klenovicu. Jachtári a námorníci môžu využívať dva moderné prístavy. Výborná ponuka a kvalita služieb v kombinácii s príjemným ovzduším a bohatými tradíciami a slávnosťami z neho robí letovisko, do ktorého sa budete radi vracať.

Vybavenie

Reštaurácie, pizzérie, bary, kaviarne, cukrárne, pekáreň, obchody, supermarkety, kvetinárstvo, kaderníctvo, masáže, lékáreň, bankomaty, detské ihrisko. K dispozícii tiež čerpacie stanice a požičovňa áut.

Pláže

Novi Vinodolski ponúka rôzne možnosti kúpania a rekreačného a športového vyžitia, takže si na svoje prídu nielen rodiny s deťmi, ale všetky vekové kategórie.

Na začiatku letoviska sa nachádza novoupravená mestská pláž Bribirska obala, pozdĺž ktorej vedie až po prístav 1,2 km dlhá promenáda s niekoľkými reštauráciami, kaviarňami a atrakciami pre deti. Opaľovanie je možné na vybetónovaných plochách. Vstup do vody je priamo zo skál alebo po schodíkoch. Medzi skalami sa nájdu aj menšie okruhliakové pláže s upraveným vstupom do mora.

Vyhľadávanou je tiež pláž v centre mesta pod hotelom Lišanj. Pýši sa Modrou vlajkou za čistotu mora a výbornú kvalitu služieb. K dispozícii sú reštaurácie, kaviarne, vodné atrakcie, šmykľavky a ihrisko pre deti. Priamo pri hoteli slúžia na opaľovanie a vstup do mora betónové plochy. Môžete si tu prenajať ležadlá, slnečníky a vodné bicykle. Nechýbajú ani vonkajšie sprchy, toalety a šatne. Zo športov si môžete zahrať tenis, plážový volejbal, minigolf a i. Hustý borovicový les neďaleko pláže poskytuje príjemný tieň na odpočinok pred slniečkom. Je tu okruhliaková pláž s pozvoľným vstupom do vody.

Pláž pre psov je dostupná v malej zátoke 1 km za susednou obcou Povile.

Výlety

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na Crikvenickej riviére, určite si nenechajte ujsť možnosť navštíviť jej preslávené mestá a prírodné krásy. Odporúčame návštevu slávneho kúpeľného mesta Crikvenica alebo tretieho najväčšieho chorvátskeho mesta a dôležitého prístavu Rijeka.

Milovníci prírody a turistiky ocenia dostupnosť národných parkov Risnjak, Velebit alebo Plitvické jazerá. Cesta autom k nim trvá približne hodinu až hodinu a pol (58-86 km).

V okolí Novi Vinodolski je vybudovaná sieť cyklotrás a turistických chodníkov. Na svojich potulkách nevynechajte vyhliadky Oči Vinodola s krásnymi výhľadmi na hory a lesy vinodolského kraja a tiež na Kvarnerský záliv a jeho ostrovy. Vyhliadok je celkovo 6 v nadmorskej výške od 301 do 781 m n. m. Najbližšie vyhliadky sú Slipica, Gradina a Sviba. Ak sa vydáte smerom zo Sviby na Gradinu, pri Bateri môžete zazrieť miesto, kde stál indiánsky tábor filmového náčelníka Winnetou. Na pastvinách môžete pozorovať voľne sa pasúce divoké kone.

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Novi Vinodolski.

Šport

Plávanie, potápanie, šnorchlovanie, vodné lyžovanie, jachting, windsurfing, tenis, plážový volejbal, minigolf, futbalový štadión. V okolí je vybudovaná sieť cyklotrás a turistických chodníkov s vyhliadkami. V hoteloch a rezortoch možnosť kúpania sa vo vonkajších alebo vnútorných bazénoch, wellness procedúry, sauny, masáže, ihriská a animačný program pre deti.

Kultúra

Každoročne sa na začiatku júla koná jedinečný Medzinárodný letný karneval (Ljetni karneval). Starí aj mladí sa vo viac ako 3000 maskách najrôznejších farieb a tvarov účastnia procesie cez celé mesto. Súčasťou sú aj pódiá s hudobnými vystúpeniami.

V polovici augusta sa koná tradičná slávnosť Ruža Vinodolu (Ružica Vinodola). Na niekoľko dní v kraji opäť ožívajú staré zvyky a tradície spojené s vínom a vinobraním. Na konci vinobrania sa totiž volila tá najšikovnejšia dievčina (Ružica), ktorá potom ovenčená vínnou révou viedla po meste slávnostný sprievod. O tento titul dnes súťaží 12 dievčat, ktoré svoju šikovnosť dokazujú v deviatich rôznych vinárskych zručnostiach. Súčasťou slávností sú aj trhy so širokou ponukou vína, jedla a tradičných výrobkov, nechýba folklórna hudba a ukážky remesiel.

História

Mesto Novi Vinodolski má bohatú históriu ešte z čias Rimanov, ktorí sem priniesli vínnu révu (z toho názov Vallis vinearia, údolie vína). Mnohé stavby a opevnenia tu po sebe zanechali aj kniežatá z rodu Frankopanov. Významným historickým dokumentom je tzv. Vinodolský zákon z roku 1288. Jedná sa o najstarší chorvátsky právny dokument písaný v hlaholike. Dominantou mesta je biela veža kostola Sv. Filipa a Jakova. V centre nájdete aj mnoho štýlových viliek a hotelov, typických pre túto oblasť.