Vyhľadať na webe

s

Šimuni je malé letovisko v južnej časti ostrova Pag. Je to známy jachtový prístav a tiež kemp s piesočnato-okruhliakovými plážami, obklopený borovicami. Sú tu aj pekné domy s dobre vybavenými apartmánmi.

Keď pôjdete autom z hlavného mesta ostrova Pag smerom na Novalju, asi na polceste medzi týmito dvoma mestami budete míňať odbočku vľavo do osady Šimuni. Je to, na rozdiel od väčšiny letovísk v Chorvátsku, pôvodná rybárska dedina. Jej poloha je daná zátokou Šimuni, ktorá poskytuje prirodzený úkryt pre kotvenie rybárskych lodí a chráni ich tak pred vplyvmi niekedy rozbúreného vonkajšieho Jadranského mora. Ešte v dnešnej dobe tu nájdeme základy starých rybárskych domčekov. Je však pravdou, že na väčšine z nich už stoja moderné nadstavby pre ubytovanie letných hostí.

V osade sa nachádza jeden obchodík so zmiešaným tovarom, poštovou schránkou a verejným telefónnym automatom. V letnej sezóne potom asi dva stánky s rýchlym občerstvením a malou mobilnou tržnicou s ponukou domácej čerstvej zeleniny a ovocia. K príjemnému posedeniu láka väčšia pizzeria, kde možno stráviť príjemný čas v tieni borovíc a dať si okrem pizze aj chutné miestne špeciality, napríklad kávu či tekuté občerstvenie v podobe vychladeného piva Laško, Karlovačko či iných. Pre chvíle pri mori tu nájdete prírodné kamenisté a okruhliakové pláže s postupným vstupom do vody. Tieto miesta nebývajú preplnené, a tak tu môžu najmä priaznivci šnorchlovania pozorovať kŕdle rôznych rýb a stretnúť sa aj s inými morskými živočíchmi. Na okraji osady sa potom nachádza miestna kaplnka a cintorín.

V zimnom období tu žije asi 110 stálych obyvateľov. V letnej turistickej sezóne však toto miesto ožíva s príchodom turistov, ktorí preferujú predovšetkým vlastnú dopravu do Chorvátska. Sú to však predovšetkým tí, ktorí vyhľadávajú miesta pre pokojnejšie strávenie letnej dovolenky, pretože v Šimuni by ste len márne hľadali bary či reštaurácie pre hlasitý a bujarý nočný život.

ACI Marina Šimuni

Dedinka Šimuni je veľmi malebná a obľúbená. Neďaleko odtiaľto sa totiž nachádza prístav pre športové jachty a plachetnice ACI Marina Šimuni, ktorý je súčasťou ďalších asi 21 certifikovaných prístavov v Chorvátsku pre prezimovanie športových lodí. Ponúka celkom asi 40 státí pre lode v suchom doku, 185 státí na vode, služby pre jednoduché opravy a údržbu lodí, zariadenia na spúšťanie ťažších lodí na vodu (až do 15 t). Jej súčasťou je aj jednoduchý hotel, reštaurácia, bar a zmenáreň pre majiteľov jácht kotviacich v tejto marine.

Kemp Šimuni

Na opačnom konci dedinky Šimuni sa rozprestiera druhý najväčší kemp na ostrove, kemp Šimuni. Je k nemu vybudovaná moderná odbočka z hlavnej cesty, takže byste toto miesto nemali minúť bez povšimnutia. V kempe Šimuni sa môžete ubytovať vo vlastnom, alebo prenajatom obytnom prívese alebo stane, prípadne v bungalovoch či mobilných domoch. Kemp Šimuni je otvorený celoročne, ale pre letnú dovolenku sú najvhodnejšie termíny od začiatku mája do konca septembra. Nájdete v ňom okrem reštaurácie a obchodu tiež príjemnú pláž s piesočnatým dnom a postupným vstupom do vody, ktorý je vhodný najmä pre deti. Na okraji pláže potom atrakciu - malú dopravnú loď, ktorá je vytiahnutá na breh a svojmu účelu už neslúži.

Celý kemp je porastený borovicami, a tak je pobyt v tieni týchto stromov v horúcich letných dňoch veľmi príjemný. Pre návštevníkov kempu, ktorí uprednostňujú menšie, prípadne kamenisté pláže, sa ponúka možnosť prechádzky v dubovom a borovicovom háji pozdĺž pobrežia. Tu nájdu pokoj pre svoju relaxáciu a odpočinok mimo rušné miesta na hlavných plážach a prístupoch k moru.

Vrchol Sv. Vid

Osada Šimuni slúži aj ako jedno z východísk pre zdolanie najvyššieho bodu ostrova, vrchu sv. Víta s nadmorskou výškou 348 m n. m. Značený chodník začína pri hlavnej ceste, presne naproti odbočke do kempu Šimuni. Po asi 150 metroch asfaltovej cesty a mierneho stúpania do kopca potom míňate osamelý domček. Po prekonaní drevenej bránky, ktorú treba za sebou zavrieť, sa dávate doprava kamenistým chodníčkom značeným sporadickými turistickými značkami, ktoré Vás nakoniec privedú až na vrchol sv. Víta (Sv. Vid 348 m n. m.).

Dedinka Šimuni spolu s kempom a ACI Marinou Šimuni sú jedným z najobľúbenejších a najmalebnejších miest na severodalmátskom ostrove Pag. O tom svedčí každoročne vzrastajúca návštevnosť tohto miesta. Turisti sa sem radi vracajú a tiež prichádzajú ďalší, aby spoznali niečo nové, príjemné a následne si tieto miesta tiež obľúbili.

Kde sa na Pagu ubytovať

Ubytovanie pre Vašu dovolenku na ostrove Pag si môžete vybrať na stránke Ostrov Pag ubytovanie.