ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Letovisko Mandre, ktoré sa nachádza na západnom pobreží ostrova Pag, je veľmi obľúbeným miestom turistov pre strávenie letnej dovolenky pri mori. V minulosti tu býval iba malý prístav slúžiaci obyvateľom dediny Kolan, ktorá leží asi 8 km odtiaľto smerom do vnútrozemia ostrova. Aj preto tu teraz žijú miestni obyvatelia pôvodne pochádzajúci prevažne z Kolanu, ktorým sa toto pobrežné miesto zapáčilo a rozhodli sa tu presťahovať natrvalo. Majú tu svoje domy, ktoré z väčšej časti prenajímajú letným hosťom.

Nielen prenájom však tvorí hlavný zdroj príjmov miestnych obyvateľov. Často to býva tiež príležitostný lov rýb. Najmä v letných mesiacoch tunajšie reštaurácie ponúkajú produkty mora získané práve týmto príležitostným lovom. Pravdou však zostáva, že veľa obyvateľov Pagu sa zaoberá už inou činnosťou a lovom rýb sa môže uživiť len zlomok obyvateľov ostrova.

Otcovia mnohých súčasných obyvateľov ešte majú malú rybársku loďku, s ktorou môžu občas vyraziť na lov rýb. Podľa veľkosti lode a času, ktorý majú k dispozícii, sa potom možno vydať s týmito rybármi na more a zúčastniť sa lovu tak, ako to bývalo zvykom a tradíciou v minulosti. Kto by nemal možnosť absolvovať takúto cestu, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín až po niekoľko dní, môže si počkať na rybárov vracajúcich sa z lovu rýb do prístavu Mandre. Býva to nepravidelne, niekedy okolo 7. hodiny rannej. Priamo na móle v prístave si takto môžete kúpiť čerstvé úlovky a plody mora.

Pokiaľ nemáte možnosť vlastnej prípravy čerstvo ulovených rýb, môžete potom ochutnať ich finálnu podobu v niektorej z miestnych reštaurácií v Mandre, ako sú napr. Konoba Bonaca pri pobreží, alebo reštaurácia Porat naproti zmenárni a turistickej agentúre, na druhej ulici súbežnej s pobrežím.

Prístav v Mandre

V prístave Mandre často uvidíte v priebehu letnej sezóny kotviť väčšie výletné lode. Sú to spravidla staršie plachetnice, alebo rybárske motorové lode, ktoré sú prestavané tak, aby poskytovali turistom ubytovanie a určité zázemie v priebehu ich väčšinou týždenného pobytu na týchto lodiach. V Mandre potom takéto lode kotvia, aj keď väčšinou len na jednu noc, než vyplávajú na ďalšie putovanie po chorvátskych ostrovoch. Niekedy môžeme uvidieť aj 3 lode naraz, ako sú naviazané za sebou u kotevného móla. Ich posádka tu doplní zásoby, prípadne poklábosí s ​​miestnymi rybármi. Pasažieri trávia deň na ostrove, spravidla cyklistikou po ostrove, alebo oddychom na niektorej z príjemných pláží letoviska Mandre.

V priebehu letných prázdnin sa v prístave spravidla raz za tri týždne koná tzv. Rybársky večer. Jeho začiatok býva okolo siedmej hodiny večernej a trvá až do neskorých nočných hodín. Je to jedna z mála príležitostí v Mandre, kedy si môžete zatancovať a zabaviť sa pod holým nebom. Súčasťou tejto akcie je aj grilovanie rýb, mäsa, predaj palaciniek, trubičiek a iných pochutín. Na pitie sa dá dostať pivo, víno, pálenka zvaná travarica, alebo rakija. K týmto slávnostiam sa schádza v hojnom počte ako miestne obyvateľstvo, tak sú tu vítaní turisti a hostia ubytovaní v miestnych apatrmánoch a domoch. Živá hudba je samozrejmosťou. Často to bývajú známe chorvátske kapely, ktoré sú na tieto Rybárske večery do Mandre pozývané. Ich produkcia sa väčšinou odohráva z paluby kotviacej veľkej drevenej výletnej lode, alebo je im pripravené vyvýšené pódium, na ktorom sú hudobníci dobre vidieť a počuť.

Prístav v Mandre je tiež obľúbeným miestom pre letné večerné prechádzky. Odtiaľto dobre uvidíte na protiľahlý ostrov Maun, ktorý je vzdialený od pobrežia v Mandre asi 2,8 námornej míle, čo je okolo 5 km. Napravo od neho potom môžeme vidieť menší a mierne vzdialenejší ostrov Škrda. Oba tieto ostrovy sú neobývané, na ostrove Maun je celkom asi len 5 príležitostne obývaných stavení. Ostrov Maun je domovom oviec, ktoré patria výrobni pažského syra na Pagu (Sirana Pag) a z ktorých mlieka sa vyrába pažský syr.

Delfíny pri ostrove Pag

Prístav v Mandre a ostrov Maun delí Maunský prieliv (Maunski kanal). Jeho hĺbka siaha až k 83 metrom. Pri troche šťastia možno vidieť v Maunskom prielive preplávať delfíny. Býva to najmä pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny a po jej skončení, kedy tu majú títo cicavci viac pokoja od prevádzky športových lodí a člnov. Delfíny sa tu obvykle vyskytujú v počte od 8 do 15 kusov. V ktorúkoľvek dennú hodinu potom možno pozorovať ich chrbty mihajúce sa nad hladinou, niekedy celkom blízko pobrežia Mandre. Pred niekoľkými rokmi bol dokonca jeden delfín videný priamo v prístave, kde sa pomerne dlho zdržal.

Prístav v Mandre sa stal základom pre rozvoj celého mesta. Majú ho v obľube turisti aj miestne obyvateľstvo dedinky. Jeho poloha sa často používa na určenie iných miest v Mandre, keď sa uvádza napr. naľavo, alebo napravo od prístavu, za prístavom, nad prístavom apod. Je to miesto práce a zamestnania miestnych, prechádzok a oddychu cezpoľných a kultúry, tradície a spoločenských udalostí všetkých obyvateľov i návštevníkov letoviska Mandre a ostrova Pag.