S majiteľmi domov Ivica a Sandra v letovisku Mandre sme jedného dňa vyrazili na tradičný lov rýb. Pozrite sa, čo všetko sme ulovili. Na večeru sa potom podávali čerstvé, grilované ryby. Ubytujete sa v niektorom z uvedených domov a ochutnajte tiež túto vynikajúcu špecialitu. Majiteľ vie ryby na grile skvele!
Letovisko Mandre, ktoré sa nachádza na západnom pobreží ostrova Pag, je veľmi obľúbeným miestom turistov pre strávenie letnej dovolenky pri mori. V minulosti tu býval iba malý prístav slúžiaci obyvateľom dediny Kolan, ktorá leží asi 8 km odtiaľto smerom do vnútrozemia ostrova. Aj preto tu teraz žijú miestni obyvatelia pôvodne pochádzajúci prevažne z Kolanu, ktorým sa toto pobrežné miesto zapáčilo a rozhodli sa tu presťahovať natrvalo. Majú tu svoje domy, ktoré z väčšej časti prenajímajú letným hosťom.
Nielen prenájom však tvorí hlavný zdroj príjmov miestnych obyvateľov. Často to býva tiež príležitostný lov rýb. Najmä v letných mesiacoch tunajšie reštaurácie ponúkajú produkty mora získané práve týmto príležitostným lovom. Pravdou však zostáva, že veľa obyvateľov Pagu sa zaoberá už inou činnosťou a lovom rýb sa môže uživiť len zlomok obyvateľov ostrova.
Otcovia mnohých súčasných obyvateľov ešte majú malú rybársku loďku, s ktorou môžu občas vyraziť na lov rýb. Podľa veľkosti lode a času, ktorý majú k dispozícii, sa potom možno vydať s týmito rybármi na more a zúčastniť sa lovu tak, ako to bývalo zvykom a tradíciou v minulosti. Kto by nemal možnosť absolvovať takúto cestu, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín až po niekoľko dní, môže si počkať na rybárov vracajúcich sa z lovu rýb do prístavu Mandre. Býva to nepravidelne, niekedy okolo 7. hodiny rannej. Priamo na móle v prístave si takto môžete kúpiť čerstvé úlovky a plody mora.
Pokiaľ nemáte možnosť vlastnej prípravy čerstvo ulovených rýb, môžete potom ochutnať ich finálnu podobu v niektorej z miestnych reštaurácií v Mandre, ako sú napr. Konoba Bonaca pri pobreží, alebo reštaurácia Porat naproti zmenárni a turistickej agentúre, na druhej ulici súbežnej s pobrežím.
V prístave Mandre často uvidíte v priebehu letnej sezóny kotviť väčšie výletné lode. Sú to spravidla staršie plachetnice, alebo rybárske motorové lode, ktoré sú prestavané tak, aby poskytovali turistom ubytovanie a určité zázemie v priebehu ich väčšinou týždenného pobytu na týchto lodiach. V Mandre potom takéto lode kotvia, aj keď väčšinou len na jednu noc, než vyplávajú na ďalšie putovanie po chorvátskych ostrovoch. Niekedy môžeme uvidieť aj 3 lode naraz, ako sú naviazané za sebou u kotevného móla. Ich posádka tu doplní zásoby, prípadne poklábosí s miestnymi rybármi. Pasažieri trávia deň na ostrove, spravidla cyklistikou po ostrove, alebo oddychom na niektorej z príjemných pláží letoviska Mandre.
V priebehu letných prázdnin sa v prístave spravidla raz za tri týždne koná tzv. Rybársky večer. Jeho začiatok býva okolo siedmej hodiny večernej a trvá až do neskorých nočných hodín. Je to jedna z mála príležitostí v Mandre, kedy si môžete zatancovať a zabaviť sa pod holým nebom. Súčasťou tejto akcie je aj grilovanie rýb, mäsa, predaj palaciniek, trubičiek a iných pochutín. Na pitie sa dá dostať pivo, víno, pálenka zvaná travarica, alebo rakija. K týmto slávnostiam sa schádza v hojnom počte ako miestne obyvateľstvo, tak sú tu vítaní turisti a hostia ubytovaní v miestnych apatrmánoch a domoch. Živá hudba je samozrejmosťou. Často to bývajú známe chorvátske kapely, ktoré sú na tieto Rybárske večery do Mandre pozývané. Ich produkcia sa väčšinou odohráva z paluby kotviacej veľkej drevenej výletnej lode, alebo je im pripravené vyvýšené pódium, na ktorom sú hudobníci dobre vidieť a počuť.
Prístav v Mandre je tiež obľúbeným miestom pre letné večerné prechádzky. Odtiaľto dobre uvidíte na protiľahlý ostrov Maun, ktorý je vzdialený od pobrežia v Mandre asi 2,8 námornej míle, čo je okolo 5 km. Napravo od neho potom môžeme vidieť menší a mierne vzdialenejší ostrov Škrda. Oba tieto ostrovy sú neobývané, na ostrove Maun je celkom asi len 5 príležitostne obývaných stavení. Ostrov Maun je domovom oviec, ktoré patria výrobni pažského syra na Pagu (Sirana Pag) a z ktorých mlieka sa vyrába pažský syr.
Prístav v Mandre a ostrov Maun delí Maunský prieliv (Maunski kanal). Jeho hĺbka siaha až k 83 metrom. Pri troche šťastia možno vidieť v Maunskom prielive preplávať delfíny. Býva to najmä pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny a po jej skončení, kedy tu majú títo cicavci viac pokoja od prevádzky športových lodí a člnov. Delfíny sa tu obvykle vyskytujú v počte od 8 do 15 kusov. V ktorúkoľvek dennú hodinu potom možno pozorovať ich chrbty mihajúce sa nad hladinou, niekedy celkom blízko pobrežia Mandre. Pred niekoľkými rokmi bol dokonca jeden delfín videný priamo v prístave, kde sa pomerne dlho zdržal.
Prístav v Mandre sa stal základom pre rozvoj celého mesta. Majú ho v obľube turisti aj miestne obyvateľstvo dedinky. Jeho poloha sa často používa na určenie iných miest v Mandre, keď sa uvádza napr. naľavo, alebo napravo od prístavu, za prístavom, nad prístavom apod. Je to miesto práce a zamestnania miestnych, prechádzok a oddychu cezpoľných a kultúry, tradície a spoločenských udalostí všetkých obyvateľov i návštevníkov letoviska Mandre a ostrova Pag.