ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Tučepi patrí k luxusnejším destináciám Jadranského pobrežia. Celé letovisko pôsobí veľmi upravene, nájdete tu krásne domy obložené bielym mramorom. Pred nimi rastú tropické rastliny - palmy, agáve, oleandre a mnoho iných.

Návštevníkov do letoviska Tučepi láka predovšetkým krásna 3 km dlhá pláž z drobných kamienkov a piesku. Priezračné more tu spolu s belostnými vrchmi Biokova vytvára atraktívny farebný kontrast.

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, cukrárne, obchody, zmenárne.

Pláže v Tučepi

Dlhá kamienková pláž v letovisku Tučepi je lemovaná vysokými borovicami. Vďaka pozvoľnému vstupu do vody je ideálna pre deti. Na pláži sú sprchy. Pozdĺž pláže vedie celým letoviskom široká pobrežná promenáda ako stvorená pre dlhé večerné prechádzky. Na promenáde sa nachádza množstvo reštaurácií, kaviarní a stánky so suvenírmi a plážovými potrebami. Pre deti je tu postavených niekoľko detských ihrísk.

Výlety z Tučepi

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Tučepi.

Z Tučep môžete podniknúť približne hodinovú prechádzku nahor k pôvodnej horskej osade Gornji Tučepi. Odmenou sú krásne výhľady na chorvátske ostrovy Brač a Hvar. Gornji Tučepi je tiež východiskovým bodom pre výstup na Sv. Jure, najvyšší vrchol pohoria Biokovo (1762 m). Výstup trvá približne 3 hodiny.

Šport

Plávanie, turistika.

História a pamiatky v Tučepi

Illýrovia

História mestečka Tučepi začína už 2 tisíc rokov pred n. l. - v čase, keď na Makarskej riviére pobývali Illýrovia, prastarý indoeurópsky národ. Samotný názov Tučepi je illyrského pôvodu a znamená "dedina pri studni". Okrem tohto názvu po Illýroch zostali aj archeologické stopy: ruiny obranných múrov na kopci Sutvid nad cestou, ktorá vedie z dediny Gonji Tučepi do dediny Podpeć. Ďalší obranný múr je blízko mora.

Rimania

V roku 229 p. n. l. zaútočili na Illýrsku kráľovnú Teutu Rimania a získali nadvládu v celej oblasti. O pobyte Rimanov v obci Tučepi svedčí nekropola (mesto mŕtvych), ktorá sa nachádza na južnom svahu kopca Sutvid vo východnej časti letoviska. Na rovnakom mieste bolo začiatkom 20. storočia nájdená veľa rímskych mincí a sklenených, keramických a kovových predmetov.

Príchod Chorvátov

Okolo 7. storočia prichádzajú na Balkán a tiež do Tučepi Chorváti. Predpokladá sa, že na kopci Sutvid oslavovali Chorváti svojho pohanského boha Svevida. Potom, čo Chorváti prijali kresťanstvo, pohanský chrám bol prerobený na kresťanský kostol sv. Vida.

Kresťanstvo v Tučepi má dlhú históriu. Nachádzajú sa tu pozostatky ranokresťanských kostolov, v ktorých blízkosti sa zachovalo aj niekoľko stredovekých náhrobkov, ktorým sa chorvátsky hovorí "stećak".

Začiatkom 14. storočia bol v mestečku postavený románsko-gotický kostol sv. Jure a začiatkom 18. storočia barokový kostol Narodenia Panny Márie. Ten bol v minulom storočí natoľko zničený zemetrasením, že musel byť do základov rozložený a postavený znova. Počas demontáže boli objavené ozdoby z predchádzajúceho starokresťanského kostola z 5. storočia - reliéf meča a štítu s ružou a krížom.

Turci a Benátčania

Od 15. do 17. storočia bola oblasť pod Tureckou nadvládou a v 18. storočí tu vládli Benátčania. Z tejto doby sa zachovali tri obranné veže, ktoré stoja v okolitých, dnes už neobývaných dedinách - Šarićova, Lalićova a Bušelićova veža. V 18. storočí bolo na pobreží v Tučepi postavených niekoľko barokových letohrádkov, ktoré vlastnila šľachta zo susedného mesta Makarska. Jedným z nich je dnešný hotel Kaštelet, ktorý má nad hlavným vchodom vyrytý letopočet 1766.

Gornji Tučepi

Do roku 1962, kedy došlo k veľkému zemetraseniu, sa život obyvateľstva odohrával na mieste dnešnej dediny Gornji Tučepi, ktorá leží na úpätí pohoria Biokovo nad dnešným letoviskom. Obyvatelia sa skôr živili predovšetkým ako poľnohospodári a pastieri. V dedine Gornji Tučepi sa nachádza kostol sv. Ante, vysvätený v roku 1901. Kostol je aj dnes stredom katolíckeho života Tučepi. V blízkosti kostola je etnografické múzeum, ktoré vám poskytne možnosť pozrieť sa na kultúru a minulosť dediny. Pešia prechádzka do starej dediny Gornji Tučepi zaberie približne hodinu. Odmenou budú krásne výhľady na chorvátske ostrovy Brač a Hvar.

Pohorie Biokovo

Gornji Tučepi je tiež východiskovým bodom pre výstup na Sv. Jure - najvyšší vrchol pohoria Biokovo, siahajúceho do nadmorskej výšky 1762 metrov. Pohľad z vrcholku je fantastický. Ak budete mať šťastie na počasie, dovidíte až na Monte Gargano v Taliansku.

Zábava v Tučepi

Počas celého leta sa v meste Tučepi môžete zúčastniť mnohých zaujímavých kultúrnych podujatí - napr. tradičného stretnutia dalmatínskych speváckych zborov, koncertov populárnych osobností ai. Veľmi obľúbené sú Tučepské letné večery.