ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Jakišnica je malá rybárska dedina, ktorá sa nachádza na dlhom výbežku na severozápade ostrova Pag. Najväčšou zaujímavosťou tejto časti ostrova je osada Lun s lunskými olivovými hájmi, ktoré sa nachádza 5 km od Jakišnice. V Lune uvidíte najstaršie olivovníky na svete. Zakúpiť si môžete olivový olej, suveníry z olivového dreva a delikatesy z olív a fíg.

V Jakišnici trvalo žije približne 120 obyvateľov. V centre obce nájdete kostol Kráľa Ježiša Krista (Crkva Krista Kralja), obchod a niekoľko reštaurácií. Väčšiu občiansku vybavenosť ponúka mesto Novalja, ktoré sa nachádza 14 km od Jakišnice a pod ktoré Jakišnica administratívne spadá.

Pláže

Pláž Jakišnica

Perfektná pláž pre malé deti priamo v centre Jakišnice. Pláž z malých kamienkov s jemným pieskom v mori. Kúsok od pláže je obchod a kaviareň. Na pláži je kľud a nie sú tu žiadne atrakcie.

Pláž Jadrišnica

Malá piesočná pláž s pozvoľným vstupom do mora. Ideálne pre rodiny s malými deťmi. V blízkosti pláže je reštaurácia, pri ktorej môžete zaparkovať. Na pláž môžete dôjsť aj pešo, vzdialenosť z Jakišnice je 1 km. Pláž je vhodná na šnorchlovanie a potápanie.

Pláž Krcalo

Divoká a pokojná pláž s väčšími kamienkami a tyrkysovým morom. Pláž je horšie dostupná a nie je vhodná pre menšie deti. Od centra Jakišnice je vzdialená 450 ma vedie k nej cesta lesíkom, ktorá nie je značená. Neodporúčame ísť na pláž pozdĺž pobrežia a naopak odporúčame vziať si topánky do vody.

Pláž Slatina

Krásna pokojná zátoka, obklopená divokou prírodou. Miestami tu nájdete tieň. Na pláži je zmes piesku, štrkukameňov, v mori je biely piesok. Je možné prísť loďou alebo pešo. Pláž je od centra Jakišnice vzdialená 2,2 km.

FKK pláž Valjerma

Pláž je určená pre nudistov. Dostupná je z Jakišnice po ceste, ale od konca asfaltovej cesty musíte ísť pešo asi 7 minút. Pláž je okruhliaková, v mori je piesok. Miesto je pokojné, pláž je divoká, nie je tu žiadne vybavenie. Valjerma je od centra Jakišnice vzdialená 2,4 km.

 Vybavenie

  • obchod s potravinami
  • pekáreň
  • reštaurácie a kaviarne
  • autobusová zastávka
  • potápačské centrum

Aktivity

Jakišnica je vhodná na cyklistiku, turistiku, plávanie alebo potápanie. V potápačskom centre si môžete zapožičať výstroj a preskúmať miestny podmorský svet.

S malými deťmi môžete vyraziť na piesočnú pláž Planjka v letovisku Stará Novalja, kde je v mori pre deti šmykľavka a hojdačky.

Výlety

Lunské olivové háje

Lunské olivové háje sa rozprestierajú na celkovej ploche 400 ha. Návštevníkom je sprístupnených asi 75 ha olivových hájov, na ktorých sa nachádzajú tisíc rokov staré olivovníky. Ide o svetový unikát, kedy sa na jednom mieste nachádza vyše osemdesiat tisíc olivovníkov. Olivovníky tu rastú v drsných podmienkach medzi kameňmi a tieto neskutočné výjavy, čo všetko príroda dokáže, vám učarujú.

Zo 14 km vzdialenej Novalji je možné podniknúť lodné výlety na okolité ostrovy: Rab, Olib a Silba, Lošinj alebo aj do národného parku Kornati.

S výberom výletov na ostrove Pag vám poradí náš delegát, ktorý sídli v Mandre.