ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V Omiši je tiež v rámci kultúrneho leta veľa koncertov, výstav, prehliadok - napr. "klapske pjesme".

Ak tu budete tráviť dovolenku, hneď za humnami môžete zažiť aj trochu adrenalínu pri raftingu na jednej z najpôvabnejších riek v Chorvátsku - rieke Cetine. Za zmienku stoja výborné horolezecké možnosti s rôznymi stupňami obtiažnosti, v tesnej blízkosti Omiša.

VIDEOApartmány Vuković, Omiš - Duče, Omišská riviéra

Už jste navštívili Omiš v Chorvatsku a jeho písečné pláže? Doporučujeme vám zde ubytování v apartmánech Vuković, jen 280 m od pěkné písečné pláže.

Více informací... Přehrát

Vybavenie

Obchody, reštaurácie, tržnica, bary, kaviarne, cukrárne, stánky so suvenírmi, zmenárne, bankomaty, čerpacia stanica, požičovňa člnov, organizovaný rybolov ai.

Pláže Duče

Pekné piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Najširšie piesočné pláže sú v miestach, kde ponúkame ubytovanie. Pre ľahký prístup na pláže sú v niektorých miestach vybudované podchody pod cestou. Táto informácia je pri každom ponúkanom dome uvedená.

Pláže Omiš

Pri hoteli Brzet, ktorý sa nachádza na južnom okraji mesta, je veľmi pekná okruhliaková pláž s pozvoľným vstupom do mora.

Stravovanie

Náš tip na ubytovanie so stravou

Ak hľadáte ubytovanie s polpenziou blízko pláže, odporúčame vám hotel Brzet v juhovýchodnej časti Omiša.

  • V Brzete je možné i ubytovanie s raňajkami. Dokúpiť si tu môžete aj obedy.
  • K obedu a večeri je v cene neobmedzená konzumácia nápojov.

Výlety

Z letoviska Omiš je možné podniknúť lodné výlety, napr. na ostrovy HvarBrač alebo Korčulu. Pohodlne môžete navštíviť okolité mestá Makarska, Baška Voda, Split či Trogir. Ďalším zaujímavým miestom v blízkom vnútrozemí sú nádherné Imotské jazerá.

Milovníkom adrenalínu doporučujeme vyskúšať rafting na rieke Cetine – údolím proti prúdu rieky sa dostanete k miestu vyplávania, Radmanove Mlinice.

Zaujímavými turistickými miestami v Omiši je tvrdza Mirabella (15 minút pešo z historického centra) a hrad Fortica na najbližšom vrchole pohoria Dinara.

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Omiš a Duče.

Šport

Horská turistika, plávanie, rafting na rieke Cetine, tenisové kurty, horolezectvo.

Poloha mesta Omiš

Mesto Omiš leží v ústí rieky Cetina. Jedinečná poloha mu v minulosti umožnila efektívnu obranu. Horský masív, ktorý je vysoký až 250 m, chráni mesto zo severnej strany, blízkosť mora ho spája so svetom.

Názov rieky Cetiny údajne pochádza z frigijského slova Zetna, čo znamená brána. Pretože sa ústie Cetiny podobalo monumentálnej bráne, názov horného toku Cetiny sa spája s gréckym slovom hippos, čo znamená kôň. Veľká časť rieky je rýchla, poskakuje ako kôň, má mnoho vodopádov a nie je splavná, takže sa v rímskej dobe nazývala Hippus.

Historické centrum Omiša je umiestnené na východnom brehu rieky Cetina. V antickej dobe sa sídlisko nachádzalo pravdepodobne severnejšie ako dnes, a to v osade Baučići.

Názov mesta Omiš

Predpokladá sa, že meno mesta pochádza zo slovanského slova Holm/Hum, čo je preklad ilýrsko-gréckeho slova Onaion/Onéon, a znamená kopec, vŕšok, osada na kopci. Alebo je Oneum nazvaný podľa rieky Cetina, ktorú grécki kolonisti v dolnom toku nazývali Nestos, z čoho by sa odvodil názov mesta Oneum (Onaeum).

Pôvodné stredoveké mesto sa nazýva Olmissium/Almiyssium a v dobe benátskej vlády Almissia. Dnešné meno mesta Omiš sa vyvodzuje z jeho stredovekého mena.

História mesta Omiš

Prečítajte si tiež článok o pirátskej histórii a pamiatkach v Omiši.