Vyhľadať na webe

s
Rybolov v Chorvátsku
Rybolov v Chorvátsku môže byť zábava

Rekreačný rybolov v Chorvátsku - ceny

Povolenie k rekreačnému rybolovu stojí pre cudzincov 60 kun na deň, na 3 dni 150 kún, na 7 dní 300 kún a na 30 dní 700 kún. Zvlášť sa vydáva povolenie na lov harpúnou a zvlášť na lov na udicu.

Povolená rybárska výzbroj

  • najviac dva prúty s maximálne tromi háčikmi na každom prútu
  • najviac dva prúty so záťažou a maximálne tromi háčikmi
  • najviac dva prúty pre lov vláčením s maximálne tromi háčikmi
  • najviac dva prúty s háčikom pre lov hlavonožcov
  • najviac dve podvodné pušky

Je zakázané uloviť za deň viac ako 5 kg úlovku, ktorý sa nesmie ani predávať, ani meniť. Smie sa teda využiť len pre vlastnú potrebu.

Rekreačný a športový rybolov je zakázaný v prístavoch, na plážach a na kúpaliskách v čase od 1. mája do 1. októbra.

Lov veľkých rýb - ceny

Pre lov veľkých rýb na Jadrane je potrebné mať špeciálne povolenie, ktoré stojí na 1 deň 120 kún, na 3 dni 300 kún a na 7 dní 600 kún. Tento typ povolenia sa týka týchto druhov veľkých rýb:

  • tuniak obecný (Thunnus thynnus) - chorvátsky tuna
  • mečúň obecný (Xiphias gladius) - chorvátsky iglun
  • marlin štíhly (Tetrapturus belone) - chorvátsky iglan

Kde zohnať rybársky lístok

Rybársky lístok si môžete vybaviť online na stránkach chorvátskeho Ministerstva poľnohospodárstva - odbor rybolovu.

Ryby v Chorvátsku
Jadranské more je plné života

Morské ryby v Chorvátsku

Väčšina rýb, ktoré sú v Chorvátsku predmetom rybolovu, je pelagických a žije v tzv. pelagickej zóne, teda blízko morskej hladiny. Protikladom sú ryby hlbokomorské, žijúce v hĺbkach až okolo 200 m. V Chorvátsku sa často stretnete s delením rýb na biele ryby (bijele ribe) a modré ryby (plave ribe).

Biele ryby

Medzi biele ryby patria napr. orada (lovrata), brancin, kovač, bukva, oslić, škarpina a zubatac (chorvátske názvy).

Modré ryby

Modrými rybami sú napr. skuša (po slovensky makrela), tuna (po slovensky tuniak), palamida, papalina, srdela a haringa (chorvátske názvy).

Prehľad chorvátskych rýb

Lov kalamárov v Chorvátsku

Kalmáre sa v Chorvátsku lovia v noci. Fotografie z lovu kalamárov si môžete prezrieť na strane Lov kalamárov v Chorvátsku.

Chov morských rýb

Chov morských rýb je v prímorských oblastiach Chorvátska veľmi rozvinutý, najmä v oblasti okolo Zadaru. Chov je zameraný na ryby a mäkkýše.

Z morských rýb je pozornosť zameraná predovšetkým na potápača európskeho (Dicentrarchus labrax) a pražmu zlatú (Sparus aurata). Týchto dvoch druhov sa ročne v Chorvátsku vyloví okolo 5 tisíc ton, z toho je väčšina určená pre domáci a európsky trh, predovšetkým Taliansko. Celkom tu pôsobí 30 rybárskych spoločností (v 47 rôznych lokalitách).

Lov tuniakov

Lov tuniakov obecných (Thunnus thynnus) v Chorvátsku je založený na love menších jedincov, vážiacich len 8 až 10 kg, a ich následnom chovu, až dorastú do 30 kg a viac. Chov prebieha vo veľkých klietkach plávajúcich v mori v Splitsko-dalmatínskej župe a v Zadarskej župe. Ročne sa vyloví približne 4 tisíc ton tuniakov. Väčšina rýb je určená pre japonský trh. Celkom tu pôsobí 5 rybárskych spoločností (v 10 rôznych lokalitách).

Chorvatské mušle
Chorvatské more je bohaté na rôzne druhy mušlí

Chorvátske mušle a ustrice

Chov mäkkýšov prebieha u dvoch druhov: mušľa slávka stredomorská (Mytilus galoprovincialis) a ustrica jedlá (Ostrea edulis). Hlavnými oblasťami pre ich chov je západné pobrežie Istrie, Velebitský kanál, ústie rieky Krky a Stonský záliv. Produkcia je založená na zbere a dosahuje ročne až 3 tisíc ton mušlí a 1 milión kusov ustríc. V súčasnej dobe sú chorvátske mušle a ustrice určené len pre chorvátsky trh.

Chov sladkovodných rýb

V chove sladkovodných rýb ide v Chorvátsku predovšetkým o ryby žijúce v teplých, stojatých vodách (kaprovité ryby) a v studených, prúdiacich vodách (lososovité a pstruhovité ryby). Pri chove rýb v stojatých vodách ide o kapra obyčajného (Cyprinus carpio), amura bieleho (Ctenopharyngodon idella), tolstolobika pestrého (Hypophthalmichthys nobilis), tolstolobika bieleho (Hypophthalmichthys molitrix), sumca veľkého (Silurus glanis), zubáča obyčajného (Stizostedion lucioperca), šťuku obyčajnú (Esox lucius) a lieňa obyčajného (Tinca tinca). Chovný cyklus u týchto rýb je 3 roky. Chov rýb v studených vodách zahŕňa pstruha dúhového (Oncorhynchus mykiss) a pstruha obyčajného potočného (Salmo trutta fario). Chovný cyklus pstruhov je 2 roky.

Celková produkcia sladkovodných rýb v Chorvátsku v roku 2010 bola 9,5 tisíc ton, z toho 6,5 tisíc ton boli kaprovité ryby a okolo 3 tisíc ton lososovité ryby. Produkcia týchto rýb rastie.

Vyberte si zo širokej ponuky apartmánov po celom pobreží Chorvátska!

Destinácie Chorvátska na mape

 

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.