ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Novigrad je obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry, ktoré túžia po romantike, ktorú im toto zasnené historické mestečko ponúka. Preskúmajte miestne upravené alebo prírodné pláže. Ochutnajte tradičné špeciality, hlavne víno a olivový olej. Prejdite sa na vyhliadku nad mestom alebo ku zrúcanine Fortica z 13. storočia, ktorá dodnes už z diaľky hrdo víta všetkých návštevníkov mesta. More je tu čisté a vďaka tomu, že sa doň vlieva rieka Zrmanja, aj bohaté na ryby a mušle. A ak vám zostane čas, môžete navštíviť aj slávny Zadar, ktorý sa nachádza len necelých 40 km od Novigradu.

Vybavenie

Obchody, bary, kaviarne, vináreň, palacinkáreň, bankomat, cestovná kancelária ponúkajúca vyhliadkové plavby na lodi, detské ihrisko, vyhliadka.

Pláže

Na dovolenke v Novigrade sa budete kúpať v Novigradskom mori. Jedná sa o veľký záliv, kde sa slaná voda Jadranského mora mieša so sladkou, ktorú doň z hôr privádza rieka Zrmanja. Vďaka tomu sa vyznačuje nielen množstvom najrôznejších rýb a vodných živočíchov, ale tiež priezračne čistou vodou.

Pláže Novigradu sú menšie, kľudnejšie, niekedy na nich nájdete aj väčšie skaly či vybetónované plochy na opaľovanie. Hlavná pláž je piesočnato-okruhliaková. Dajú sa tu nájsť aj skryté zátoky, kde je možné kúpanie so psom. Pláže sú väčšinou lemované borovicami, ktoré poskytujú príjemný tieň a dotvárajú tú správnu atmosféru pohodovej dovolenky pri mori.

Gastronómia

Tak ako každé správne dalmátske rybárske mestečko, aj Novigrad má svoje špeciality, na ktoré sú jeho obyvatelia právom hrdí. Už niekoľko generácií si tu odovzdávajú recepty na to najchutnejšie mäso pod pekou (jahňacie, teľacie, chobotnica).

Z darov mora odporúčame predovšetkým vyhľadávanú špecialitu - dagnje na buzaru, teda mušle dusené na olivovom oleji s cesnakom, vínom a rajčinami. Každoročne sa tu koná festival Fešta od daganja, na ktorom sa pripravujú pokrmy z mušlí čerstvo ulovených na mori.

Takisto si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať víno a olivový olej rodiny Vlatković. Získali za ne už niekoľko ocenení a ich olej sa vyrovná aj tým najkvalitnejším talianskym. V ich štýlovej dalmátskej vinárni z roku 1915 odporúčame ochutnať miestne špeciály Fortica (zmes odrôd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Syrah) a Castrum Novum (zmes odrôd Merlot a Syrah).

Výlety

Priamo v Novigrade sa môžete vydať na prechádzku po meste a po pobreží a aj na vyhliadku nad mestom. Pre milovníkov histórie bude určite lákavý výlet ku zrúcanine Fortica (zvanej aj Castrum Novum). V jej okolí si môžete urobiť množstvo krásnych fotografií prírody, samotnej pamiatky alebo fascinujúceho západu slnka.

Z národných parkov môžete navštíviť Národný park Paklenica alebo vzdialenejšie Kornati a Severný Velebit. V južnej časti pohoria Velebit sa nachádza najväčší jaskynný komplex v Chorvátsku - jaskyne Cerovac. Za rybolovom si môžete vyraziť na Vranské jazero, kde sa nachádza aj ornitologická rezervácia.

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Novigrad.

Šport

Plávanie, potápanie, vodné športy, pádlovanie na doske (paddleboarding), rafting na rieke Zrmanja. V národných parkoch cyklistika, turistika, horolezectvo. Adrenalínoví nadšenci si môžu vyskúšať bungee jumping z mostu Maslenica.

História

História Novigradu sa začala písať už v dobe bronzovej. V roku 1220 bolo zrenovované rímske opevnenie, ktoré dostalo názov Castrum Novum. A od neho bol odvodený aj samotný názov mesta. Dnes môžeme pozorovať pozostatky týchto stredovekých hradieb a navštíviť zrúcaninu pevnosti Fortica nad mestom. Tu bola v rokoch 1386-1387 väznená kráľovná Elizabeth Kotromanić, manželka uhorského kráľa Ludvíka I. Veľkého z Anjou. Hovorí sa, že tu kráľovná vyšila zlaté rúcho, ktoré je dnes vystavené v kostole narodenia Panny Márie (Crkva rođenja Blažene Djevice Marije).

V 15. storočí bol Novigrad pod správou Benátskej republiky. Neskôr tak boli len mestá Zadar a Novigrad mimo tureckej nadvlády a ich obyvatelia tak mohli aj v krušných časoch viesť relatívne normálny život.

Z kostolov stojí okrem vyššie spomenutého kostola narodenia Panny Márie za prehliadku aj kostolík sv. Mikuláša (Crkva sv. Nikole) s polkruhovým nádvorím a malým majákom, ktorý stojí pri vstupe do prístavu.