Chorvátsky národný park Krka je sústava perejí, kaskád a vodopádov, pod ktorými sa môžete vykúpať. Je tu tiež možnosť podniknúť výlet loďou kaňonom rieky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrovček Visovac, kde sa nachádza františkánsky kláštor a múzeum. Odbočka do národného parku Krka je na diaľnici pred Šibenikom, 110 km z mesta Pag.
Katedrálu sv. Jakuba (sveti Jakov) nájdete v chorvátskom Šibeniku. Je jednou z najkrajších stavieb európskeho neskorého stredoveku a tiež je považovaná za najcennejšie dielo prechodu gotiky na renesanciu v celom Chorvátsku. Táto pamiatka je v správe chorvátskej rímsko-katolíckej cirkvi. Na zozname svetového dedičstva UNESCO je katedrála zapísaná od roku 2000.
Ako vo všetkých teplých moriach i v chorvátskom Jadrane môžeme nájsť kolónie vzácnych koralov. Pri potápaní by sa nám mohlo zdať, že pozorujeme krásne, farebné rastliny. Koral je však živočích. Jedná sa o koral červený (Corallium rubrum). Práve tento živočích vytvára pevnú vápenitú kostru tvorenú vápenatými ihlicami. Tie sa na seba viažu a vytvárajú tak kompaktné celky tvoriace práve nám známe koralové kolónie (útesy).
Názov Kornati nesie skupina 147 ostrovov a útesov rôznej veľkosti v južnej časti Severodalmatských ostrovov, vo vonkajšom páse medzi ostrovmi Žirje a Dugi otok. Všetky ostrovy pozdĺžne kopírujú smer pobrežných horských pásiem v Chorvátsku. Súostrovie dostalo názov podľa najväčšieho ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.
Vedeli ste, že je Trogir nazývaný "Malé Benátky"? To preto, že sa nachádza na ostrovčeku, ktorý je s pevninou a ostrovom Čiovo spojený dvoma mostami a nachádza sa tu veľa antických pamiatok. Trogir je múzeom stredovekého dedičstva, ktorého história siaha až do dávnych čias, keď bol ešte známy ako Tragurion. V roku 1997 bolo historické jadro Trogiru zapísané na zoznam svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dovolenka v Trogire a jeho okolí nikoho nesklame.
Split je najväčšie mesto v Dalmácii a druhé najväčšie mesto v Chorvátsku. Nachádza sa tu druhý najväčší prístav v Chorvátsku a tretí najväčší prístav v Stredomorí, čo sa týka počtu cestujúcich. Split je správnym centrom Splitsko-dalmatínskej župy. Centrum mesta tvorí Diokleciánov palác zo 4. storočia – od roku 1979 zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Stavba paláca štvoruholníkového tvaru (215 x 180 m, o ploche 38.500 m2) bola zahájená v roku 295 (po zavedení tetrarchie) za vlády rímskeho cisára Diokleciána. V roku 305 Dioklecián abdikoval a palác nebol ešte dokončený. Existujú domnienky, že niektoré práce pokračovali aj za pobytu cisára Diokleciána. Nie je známe, podľa akej architektonickej myšlienky bola stavba postavená a kto sú jej architekti. Ale podľa vytesaných gréckych mien a mnohých gréckych viet sa predpokladá, že väčšina staviteľov bola pôvodom z východnej časti cisárstva.