Vyhľadať na webe

s

VIDEOOstrov Rab

Kouzelný ostrov Rab je známý pro svoji proslulou písečnou pláž "Rajska plaža", které se někdy přezdívá "chorvatský Karibik". Pláž je populární mezi rodinami s malými dětmi.

Více informací... Přehrát

Ostrov Rab má priaznivé podnebie, v lete tu nebývajú tropické horúčavy (priemerná teplota v júli je 23 °C). Pobrežie ostrova je členité s mnohými tajuplnými zátokami a zálivmi s bielym pieskom a priezračným morom. Preto sa ostrovu Rab tiež hovorí chorvátsky Karibik.

Ostrov Rab je hornatý, porastený makchiou a dubmi. Na východe ostrova sa vyníma vápencové pohorie Kamenjak s najvyšším vrcholom Straža, vysokým 408 m. Kamenjak chráni Rab pred studenými a prudkými vetrami (tzv. borou) zo severovýchodu.

Polostrov Lopar

Polostrov Lopar nájdete v severnej časti Rabu. Pobrežie v tejto časti Rabu je veľmi členité a pri pohľade na mapu môže tvar Loparu niekomu pripomínať roztvorenú dlaň.

Lopar - pláž Rajska plaža

Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab

Vo východnej časti polostrova Lopar sa nachádza letovisko San Marino a zátoka Crnika s 1,5 km dlhou piesočnou Rajskou plážou, chorvátsky zvanou Rajska plaža. Rajska plaža je v Chorvátsku úplne unikátna - na pláži je jemný piesok a more je tu veľmi plytké, a to až ďaleko od brehu (uvádza sa až 600 m). Vďaka tomu je Rajska plaža vyhľadávaná predovšetkým neplavcami a rodinami s malými deťmi - veľmi plytké more predstavuje pre malé deti bezpečné kúpanie. Hoci je Rajska plaža veľmi dlhá, býva v hlavnej turistickej sezóne preplnená. Pozor - nie každému taká pláž vyhovuje - milovníci plávania by mohli byť z dlhého, pozvoľného vstupu do mora rozčarovaní!

Lopar - geologický park

Na polostrove Lopar sú k videniu zaujímavé geologické úkazy. Vedie tadiaľ i náučný chodník.

Geologický park Lopar - Rab Geologický park Lopar - Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab

Poloostrov Kalifront

Polostrov Kalifront sa nachádza v juhozápadnej časti ostrova Rab. Na polostrove Kalifront sa nachádza lesná rezervácia Dundo.

Les Dundo

Na juhozápade Rabu sa na polostrove Kalifront nachádza les Dundo - jeden z mála zachovalých pôvodných lesov Stredomoria. Unikátne sú tu porasty vždyzelených dubov cesmínovitých (Quercus ilex). Niektoré z nich sú až tisíc rokov staré. Z ihličnanov tu rastú: borovica halepské (Pinus halepensis), borovica (Pinus pinaster), borovica čierna (Pinus nigra), borovica pínia (Pinus pinea) a cyprus vždyzelený (Cupressus sempervirens).

Ďalej sa tu nachádza obora s axismi indickými (Axis axis) a muflónmi (Ovis musimon). Od roku 1949 je les Dundo vyhlásený za lesnú a botanickú rezerváciu. Plogar, najvyšší vrchol polostrova Kalifront, meria 94 m. Lesom Dundo vedú chodníky vhodné pre cyklistov i pešie prechádzky - autom sa sem nedostanete.

Jašterica, ostrov Rab Les Dundo - ostrov Rab
Jašterica - ostrov Rab
Cyklistický chodník v lese Dundo - ostrov Rab

Premužićov chodník (Premužićeva staza)

Tento chodník bol na polostrove Kalifront vybudovaný v roku 1930 lesným inžinierom Premužićom. Chodník je určený pre turistov a cyklistov a vedie najzaujímavejšími časťami polostrova Kalifront, cez les Dundo až do najsevernejšej časti ostrova Rab - do oblasti Lopar a Fruga, kde sú k videniu unikátne flyše (tj. súbory usadených hornín vzniknuté v hlbokomorskom prostredí - obvykle sa jedná o pieskovce alebo vápence, slieňovce a ílovce). Niektoré z týchto flyšov tu dosahujú výšku až 5 metrov.

Mesto Rab a okolie

Na malom polostrove na južnom pobreží ostrova Rab sa nachádza rovnomenné historické sídlo - mesto Rab. Ak budete svoju dovolenku tráviť na ostrove Pag či Krk, rozhodne si nenechajte návštevu mesta Rab ujsť. Z oboch spomínaných ostrovov jazdia do Rabu výletné lode.

Prezrite si letecké zábery mesta Rab a dediny Supetarska Draga.

Mesto Rab - ostrov Rab Mesto Rab - ostrov Rab
Mesto Rab - ostrov Rab
Mesto Rab - ostrov Rab

Lesopark Komrčar

Lesný park Komrčar sa nachádza pri meste Rab v nadmorskej výške 0-40 m. Park Komrčar sa rozkladá na ploche 10 ha. V roku 1890 ho založil Pravdoje Beli (1853 - 1923), ktorý tu dnes má svoju bustu. Park Komrčar je pýchou Rabu a považuje sa za jeden z najkrajších parkov na východnom pobreží Jadranského mora. Parkom vedie sieť peších chodníkov.

Z drevín prevládajú borovice halepské (Pinus halepensis) a stálezelený dub cesmínovitý (Quercus ilex) a rastie tu tiež množstvo stredomorského rastlinstva: agáve americká (Agave americana), sparcium (Spartium junceum), slizoplod tobira (Pittosporum tobira), pistacia lentiscus (Pistacia lentiscus), cyklámen vykrojený (Cyclamen repandum). Park je domovom mnohých druhov vtákov a vzácneho motýľa žltáčika pôvabného (Gonepteryx cleopatra).

Fauna ostrova Rab

Z voľne žijúcej zveri môžete na ostrove Rab naraziť na zajaca poľného (Lepus europaeus), králika divokého (Oryctolagus cuniculus), kunu skalnú (Martes Foin), kolčavu (Mustela nivalis), ježka západného (erinaceus europaeus) a daniela európskeho (Dama dama). Na Rabe žije 162 druhov vtákov.

Turismus na ostrove Rab

Ostrov Rab je vhodnou destináciou pre milovníkov prechádzok a turistiky - celková dĺžka peších chodníkov je 144 km. Na svoje si na Rabe prídu tiež cyklisti - celková dĺžka cyklotrás na ostrove je 157 km! Nevýhodou Rabu je však menej možností na kúpanie ako na ostatných chorvátskych ostrovoch - východné pobrežie ostrova, ktoré je natočené k pevnine, je veľmi príkre a neschodné, na západnej strane je zase veľa úsekov oplotených pláží v súkromnom vlastníctve.

Trajekt na Rab

S autom sa na Rab dostanete trajektom. Trajektová doprava na ostrov Rab je zabezpečovaná spoločnosťou Rapska plovidba d.d. Trajekty na Rab vyplávajú z pevniny z mesta Jablanac - Stinica a na Rab pripláva trajekt do Mišnjaku. Trajektom je Rab spojený tiež s ostrovom Krk - trajekt jazdí na trase Valbiska (Krk) - Lopar (Rab). Lodná linka (nie trajekt) spája Rab tiež s ostrovom Pag (Lun - Tovarnele). Na Pag vypláva linka priamo z prístavu mesta Rab (Luka Rab). Cestovné poriadky trajektov

Trajekt na Rab Vjazd na trajekt na Rab z pevniny
Trajekt na ostrov Rab
Nájazd do trajektu na Rab z pevniny (zo Stinica)

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.