ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

VIDEOOstrov Rab

Kouzelný ostrov Rab je známý pro svoji proslulou písečnou pláž "Rajska plaža", které se někdy přezdívá "chorvatský Karibik". Pláž je populární mezi rodinami s malými dětmi.

Více informací... Přehrát

Ostrov Rab má priaznivé podnebie, v lete tu nebývajú tropické horúčavy (priemerná teplota v júli je 23 °C). Pobrežie ostrova je členité s mnohými tajuplnými zátokami a zálivmi s bielym pieskom a priezračným morom. Preto sa ostrovu Rab tiež hovorí chorvátsky Karibik.

Ostrov Rab je hornatý, porastený makchiou a dubmi. Na východe ostrova sa vyníma vápencové pohorie Kamenjak s najvyšším vrcholom Straža, vysokým 408 m. Kamenjak chráni Rab pred studenými a prudkými vetrami (tzv. borou) zo severovýchodu.

Polostrov Lopar

Polostrov Lopar nájdete v severnej časti Rabu. Pobrežie v tejto časti Rabu je veľmi členité a pri pohľade na mapu môže tvar Loparu niekomu pripomínať roztvorenú dlaň.

Lopar - pláž Rajska plaža

Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab

Vo východnej časti polostrova Lopar sa nachádza letovisko San Marino a zátoka Crnika s 1,5 km dlhou piesočnou Rajskou plážou, chorvátsky zvanou Rajska plaža. Rajska plaža je v Chorvátsku úplne unikátna - na pláži je jemný piesok a more je tu veľmi plytké, a to až ďaleko od brehu (uvádza sa až 600 m). Vďaka tomu je Rajska plaža vyhľadávaná predovšetkým neplavcami a rodinami s malými deťmi - veľmi plytké more predstavuje pre malé deti bezpečné kúpanie. Hoci je Rajska plaža veľmi dlhá, býva v hlavnej turistickej sezóne preplnená. Pozor - nie každému taká pláž vyhovuje - milovníci plávania by mohli byť z dlhého, pozvoľného vstupu do mora rozčarovaní!

Lopar - geologický park

Na polostrove Lopar sú k videniu zaujímavé geologické úkazy. Vedie tadiaľ i náučný chodník.

Geologický park Lopar - Rab Geologický park Lopar - Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab

Poloostrov Kalifront

Polostrov Kalifront sa nachádza v juhozápadnej časti ostrova Rab. Na polostrove Kalifront sa nachádza lesná rezervácia Dundo.

Les Dundo

Na juhozápade Rabu sa na polostrove Kalifront nachádza les Dundo - jeden z mála zachovalých pôvodných lesov Stredomoria. Unikátne sú tu porasty vždyzelených dubov cesmínovitých (Quercus ilex). Niektoré z nich sú až tisíc rokov staré. Z ihličnanov tu rastú: borovica halepské (Pinus halepensis), borovica (Pinus pinaster), borovica čierna (Pinus nigra), borovica pínia (Pinus pinea) a cyprus vždyzelený (Cupressus sempervirens).

Ďalej sa tu nachádza obora s axismi indickými (Axis axis) a muflónmi (Ovis musimon). Od roku 1949 je les Dundo vyhlásený za lesnú a botanickú rezerváciu. Plogar, najvyšší vrchol polostrova Kalifront, meria 94 m. Lesom Dundo vedú chodníky vhodné pre cyklistov i pešie prechádzky - autom sa sem nedostanete.

Jašterica, ostrov Rab Les Dundo - ostrov Rab
Jašterica - ostrov Rab
Cyklistický chodník v lese Dundo - ostrov Rab

Premužićov chodník (Premužićeva staza)

Tento chodník bol na polostrove Kalifront vybudovaný v roku 1930 lesným inžinierom Premužićom. Chodník je určený pre turistov a cyklistov a vedie najzaujímavejšími časťami polostrova Kalifront, cez les Dundo až do najsevernejšej časti ostrova Rab - do oblasti Lopar a Fruga, kde sú k videniu unikátne flyše (tj. súbory usadených hornín vzniknuté v hlbokomorskom prostredí - obvykle sa jedná o pieskovce alebo vápence, slieňovce a ílovce). Niektoré z týchto flyšov tu dosahujú výšku až 5 metrov.

Mesto Rab a okolie

Na malom polostrove na južnom pobreží ostrova Rab sa nachádza rovnomenné historické sídlo - mesto Rab. Ak budete svoju dovolenku tráviť na ostrove Pag či Krk, rozhodne si nenechajte návštevu mesta Rab ujsť. Z oboch spomínaných ostrovov jazdia do Rabu výletné lode.

Prezrite si letecké zábery mesta Rab a dediny Supetarska Draga.

Mesto Rab - ostrov Rab Mesto Rab - ostrov Rab
Mesto Rab - ostrov Rab
Mesto Rab - ostrov Rab

Lesopark Komrčar

Lesný park Komrčar sa nachádza pri meste Rab v nadmorskej výške 0-40 m. Park Komrčar sa rozkladá na ploche 10 ha. V roku 1890 ho založil Pravdoje Beli (1853 - 1923), ktorý tu dnes má svoju bustu. Park Komrčar je pýchou Rabu a považuje sa za jeden z najkrajších parkov na východnom pobreží Jadranského mora. Parkom vedie sieť peších chodníkov.

Z drevín prevládajú borovice halepské (Pinus halepensis) a stálezelený dub cesmínovitý (Quercus ilex) a rastie tu tiež množstvo stredomorského rastlinstva: agáve americká (Agave americana), sparcium (Spartium junceum), slizoplod tobira (Pittosporum tobira), pistacia lentiscus (Pistacia lentiscus), cyklámen vykrojený (Cyclamen repandum). Park je domovom mnohých druhov vtákov a vzácneho motýľa žltáčika pôvabného (Gonepteryx cleopatra).

Fauna ostrova Rab

Z voľne žijúcej zveri môžete na ostrove Rab naraziť na zajaca poľného (Lepus europaeus), králika divokého (Oryctolagus cuniculus), kunu skalnú (Martes Foin), kolčavu (Mustela nivalis), ježka západného (erinaceus europaeus) a daniela európskeho (Dama dama). Na Rabe žije 162 druhov vtákov.

Turismus na ostrove Rab

Ostrov Rab je vhodnou destináciou pre milovníkov prechádzok a turistiky - celková dĺžka peších chodníkov je 144 km. Na svoje si na Rabe prídu tiež cyklisti - celková dĺžka cyklotrás na ostrove je 157 km! Nevýhodou Rabu je však menej možností na kúpanie ako na ostatných chorvátskych ostrovoch - východné pobrežie ostrova, ktoré je natočené k pevnine, je veľmi príkre a neschodné, na západnej strane je zase veľa úsekov oplotených pláží v súkromnom vlastníctve.

Trajekt na Rab

S autom sa na Rab dostanete trajektom. Trajektová doprava na ostrov Rab je zabezpečovaná spoločnosťou Rapska plovidba d.d. Trajekty na Rab vyplávajú z pevniny z mesta Jablanac - Stinica a na Rab pripláva trajekt do Mišnjaku. Trajektom je Rab spojený tiež s ostrovom Krk - trajekt jazdí na trase Valbiska (Krk) - Lopar (Rab). Lodná linka (nie trajekt) spája Rab tiež s ostrovom Pag (Lun - Tovarnele). Na Pag vypláva linka priamo z prístavu mesta Rab (Luka Rab). Cestovné poriadky trajektov

Trajekt na Rab Vjazd na trajekt na Rab z pevniny
Trajekt na ostrov Rab
Nájazd do trajektu na Rab z pevniny (zo Stinica)