Vyhľadať na webe

s

Silueta štyroch zvoníc na vysokom skalnatom polostrove je charakteristická práve pre historické mesto Rab. Mesto Rab bolo založené už illyrským kmeňom Liburnov. Vtedy bolo obrastené hustými dubovými a borovicovými lesmi a nieslo meno Arbe, čo v illyrskom jazyku znamenalo "tmavý". Mesto bolo vždy perlou ostrova Rab, centrom kultúry, umenia a vzdelanosti.

Keď v 2. storočí pred n. l. prišli do Rabu Rimania, získali vyspelé a rozvinuté mesto. Rímsky cisár Augustus Oktavián nechal okolo mesta Rab vybudovať opevnenie, ktorého zvyšky sú k videniu aj dnes. Na znamenie prosperity a dôležitosti premenovali Rimania mesto na Felix Arba - teda šťastný Rab. Cez postupnú nadvládu Rimanov, Bazantskej ríše, Benátčanov a Maďarov mesto Rab ako zázrakom nikdy nezažilo vážnejšie poškodenie - možno to súviselo práve s jeho priezviskom "šťastný"...

Návšteva mesta Rab

Mesto Rab je cieľom mnohých návštevníkov, ktorí sem prichádzajú stráviť príjemnú dovolenku pri mori s možnosťou vychádzok do prírody a návštevy staviteľských pamiatok, alebo tých, ktorí mesto Rab navštívia v rámci jednodňového lodného výletu z okolitých ostrovov Kvarnerského zálivu a Severnej Dalmácie - napr. z ostrova KrkPag. V meste Rab sa môžete kochať historickými monumentmi a zároveň sa aj okúpať na niektorej z malých okruhliakových pláží na juhozápade polostrova.

Mesto Rab je tiež obľúbenou základňou jachtárov, milovníkov vodných športov a tradičným cieľom naturistov.