ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Najrozšírenejšia a najznámejšia je krásne voňajúca šalvia (pažsky "slavika"), ktorá rastie na všetkých svahoch v hustých 60 cm vysokých kríkoch.

Na ostrove Pag sa v stredne kamenistých oblastiach, u kamenných múrov a hromád, nachádza aj špargľa. Rastie v menších kríkoch a jeho plod je dlhý a dužinatý.

Ľubovník, ktoré sa tu hovorí "krv sv. Jana", rastie na pastvinách. Má vzpriamenú stonku, veľmi rozvetvenú hornú časť a narastie do výšky až 70 cm. Listy má drobné a vajcovité. Má drevnatú stonku a voňavé zlatožlté kvety.

Na Pagu rastú pri plotoch prírodne porastených vyššími rastlinami i žihľavy. Sú tmavozelené, sklonené a ich špicaté listy pŕhlia na dotyk.

Veľmi častou ostrovnou rastlinou je fenikel (pažsky "kromac"). Rastie v každom druhu pôdy, u ciest a chodníkov, na poliach, vo vlhkých i suchých terénoch. Môžeme ho spoznať podľa tmavozelenej stonky a intenzívnej vôňe. Stonka feniklu môže narásť do výšky až 2 m, ale len v oblastiach, ktoré sú chránené pred vetrom.

Pri kamenných ohradách a na všetkých schodovito stúpajúcich svahoch rastú černice. Majú dlhé tŕnisté vetvy, ktoré sa prepletajú a tvoria hustý ker. Ich kvety sú biele až bledoružové. Plody majú tvar jahody a sú čierne.

Veľké rovinaté oblasti ostrova, obzvlášť v jeho južnej časti, sú bohaté na palina. Tomu prospieva suchá pôda. Rastie na rozvetvenej stonke ako nízky ker. Jeho listy sú okrúhle a žlté. Je veľmi horký.

Typickou stredomorskou, a teda aj pažskou rastlinou, je rozmarín, ktorý rastie v až meter vysokých kríkoch. Jeho vôňa je veľmi silná. Má drobné lístky, ktoré sú tvrdé a drevnaté. Rastie všade po ostrove.

Veľmi rozšírená je aj šípka. Je kerovitý a má pichľavé konáre. Jeho plody sú vajcovité a tvrdé. Prevažne rastie pri živých plotoch, na pastvinách a v krasových oblastiach. Môže narásť až do 2 metrov.