Vyhľadať na webe

s

Korčula patrí k najcennejším mestským pamiatkovým rezerváciám na chorvátskom pobreží. Skladá sa zo starého mesta (na malom polostrove oválneho tvaru, barokového predmestia (pod starými hradbami) a z nových častí (pozdĺž pobrežia na východ a na západ od starého centra).

Dnes v Korčule žije okolo 3000 obyvateľov, a najväčší počet ich býva v nových štvrtiach. Mesto je sídlom administratívnej správy mesta, ktorá spravuje časť ostrova a ďalšie mestá: Žrnovo, Pupnat, Čara a Račišće, v ktorých žije celkovo asi 6000 obyvateľov.

Korčula - mesto vína, olív a levandule

Mesto Korčula je známe svojimi výbornými bielymi vínami, napr. Pošip, Rukatac a Grk. Okrem vína sa tu vyrába aj olivový olej a jedným z najbežnejších miestnych suvenírov je tiež levanduľa a jej produkty.

Korčula - uličky ako rybia kostra

Sieť úzkych uličiek usporiadaných do tvaru rybej kostry nevznikla náhodou. V lete sa tu vďaka tomuto dômyselnému usporiadaniu udržal príjemný chládok, a to aj v tých najteplejších mesiacoch. V zime bolo mesto Korčula chránené pred prudkými vetrami, tzv burou. Dnes nájdete v týchto uličkách množstvo obchodíkov so suvenírmi, výborné štýlové reštaurácie a vinárne a zažijete neopakovateľnú atmosféru.

Korčula - domov Marca Pola

Najznámejším menom, ktoré je neodmysliteľne s Korčulou späté, je Marco Polo, známy cestovateľ. Hoci existujú tvrdenia, že sa narodil v chorvátskom Šibeniku, je pravdepodobné, že práve Korčula je jeho rodným miestom. Či tak alebo tak, je to dnes Korčula, kde vás meno Marca Pola bude sprevádzať na každom kroku.

História a pamiatky mesta Korčula

Mesto Korčula má bohatú históriu. Väčšina pôvodných mestských hradieb dnes už neexistuje, zachovali sa tu však veže a piliere a v starom centre môžete na stavbách obdivovať ako gotiku, tak i renesanciu. Za zmienku stojí veža Revelin z 15. st., kostol Sv. Michaela, katedrála Sv. Marka, Biskupov palác s pokladnicou, Mestské múzeum, dom Marca Pola, Galéria ikon a kostol Všetkých svätých.

Pevnost Forteca - vyhlídka na Korčulu

Približne hodinu chôdze po mestskej promenáde a ďalej do kopca lesom sa na čistine vo výške 86 m n. m. nachádza stará kamenná tvrz Forteca. Cestou k nej sú dve vyhliadky na staré mesto. Cestu stojí vážiť predovšetkým večer, kedy je mesto Korčula osvietené zapadajúcim slnkom.

Ako na Korčulu?

Z trajektového prístaviska Dominće (len 2,5 km východne od mesta Korčula) vyplávajú trajekty do Orebiča (polostrov Pelješac) a do Drvenika (južná časť Makarskej riviéry). Ďalej tu fungujú rýchle trajektové linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovnik - Bari (Taliansko). Zastávku majú v Korčule aj medzinárodné trajekty do Ancony v Taliansku (zo Splitu a Starigradu na Hvare).

Korčula - tip na výlet

Ak trávite dovolenku v letovisku Orebič na polostrove Pelješac, nenechajte si ujsť príležitosť a urobte si individuálny výlet do mesta Korčula.

Pláže Korčula a okolie

Priamo v meste Korčula je niekoľko okruhliakových pláží s pozvoľným vstupom do mora.

Západným smerom od mesta je niekoľko zátok s krásnymi okruhliakovými plážami, napr. pláže Tri Žala.

Východným smerom od Korčule leží letovisko Lumbarda, vyznačujúca sa piesočnými plážami (naozaj jemný piesok vhodný aj na formovanie "koláčikov"). V okolí Lumbardy sú aj ďalšie piesočné pláže - Bilin Žal a Pržina.

Na protiľahlých ostrovčekoch Vrnik, Badija či Stupa si prídu na svoje naturisti (kúpanie v štýle FKK).

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.