ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Výhodou mesta je prívetivá klíma – okolité hory chránia Orebić pred vetrom a burou a zaisťujú tak skorú jar a dlhé leto. V Orebići nájdete borovice, cyprusy, mandľovníky, olivovníky, figovníky, vinice a subtropické palmy, agáve a kaktusy.

Priamo naproti Orebići leží na ostrove Korčula historické mesto Korčula. Medzi týmito dvoma mestami je zabezpečená pravidelná a frekventovaná trajektová doprava (Orebić - Korčula-Dominće).

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, vínne pivnice, tančiarne. Odporúčame kopčekovú zmrzlinu v cukrárni Oáza pri pobrežnej promenáde.

Pláže

Priamo v mestečku Orebič sa nachádzajú krásne okruhliakové pláže. Na okraji Orebiča sa rozprestiera krásna piesočná pláž Trstenica s pozvoľným vstupom do mora. Zaujímavé na tejto pláži je, že v niektorých rokoch sú tu namiesto piesku okruhliaky, alebo zmes piesku a okruhliakov. Pri pláži Trstenica sú k dispozícii aj sprchy.

Ďalšie krásne pláže z drobných kamienkov nájdete v blízkosti Orebiča v osadách Perna, Kučište a Viganj. Pri niektorých okruhliakových plážach je na dne mora piesok. 

Tieň pri plážach poskytujú staré, vyrastené borovice.

Výlety z Orebiča

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Orebič.

Z Orebiča, ktorý leží na úpätí hory Sv. Ilja, je možné podniknúť pešiu túru na jej vrchol. Výstup trvá 5 hodín aj s prestávkami, odmenou sú však úchvatné výhľady do okolia - na celý ostrov Korčulaostrov Mljet na juhu a horský vápencový masív na severe. V týchto miestach sa vyskytujú zmije (chorvátsky "poskok"), je preto potrebné dbať na kvalitnú trekingová obuv. Cestou na vrchol nie je skoro žiadny tieň ani vodný zdroj, je potrebné si so sebou vziať dostatok vody.

Možnosť návštevy vínnych pivníc v Orebiči a okolitých dedinách s možnosťou ochutnávok a prípadného nákupu vína.

Šport

Plávanie, windsurfing, potápanie, tenis, stolný tenis, kolky, volejbal, fotbal.

Nedeľné omše v Orebiči

Nedeľné omše sa konajú vždy od 9.00, 10.00 a 19.00 hod. v kostole v centre Orebiča (Crkva "Pomoćnica krščana", ulica Kralja Tomislava 7) - informácia je z roku 2018.

Námorná história Orebiča

Už od 10. storočia sa obyvatelia polostrova Pelješac venovali stavbe námorných lodí a rejdarstva - centrom bolo práve mesto Orebič. Lode si tu nechávali stavať všetky európske mocnosti a najväčšieho rozkvetu mesto dosiahlo v 17. storočí.

Počas 19. storočia mal Orebič 17 najvýznamnejších námorných kapitánov v celom Rakúsko-Uhorsku, ktorého bol v tej dobe súčasťou. Túto slávnu dobu dokumentuje aj miestne Námorné múzeum. Potom, čo sa centrum svetového obchodu presunulo z Jadranského a Stredozemného mora v 19. storočí, rozvoj mesta Orebič sa zastavil.

Kultúrne pamiatky a zaujímavosti

Mesto Orebič bolo pomenované po rodine, ktorá v roku 1586 nechala opraviť miestny kostol. Administratívne patrí Orebič do okresu Dubrovník-Neretva.

Obľúbeným a často navštevovaným miestom v Orebiči je goticko-renesančný františkánsky kláštor Panny Márie Anjelskej (chorvátsky "Gospa od Andjela") z roku 1470. Po stáročia sa tu prichádzali modliť námorníci a kapitáni, aby ich ochránila pred stroskotaním, pirátmi a iným nešťastím. Kláštor sa nachádza na blízkom vrchu (150 m n. m.) a sú z neho krásne výhľady do krajiny - na Pelješacký kanál a ostrovy Mljet, Korčula a Lastovo.

Ešte vyššie nad kláštorom (178 m n. m.) sa nachádza gotický, barokovo prestavaný kostol Panny Márie Karmelskej (chorvátsky "Gospa od Karmena"). Kostol obklopujú prastaré cyprusy a pre bujnú vegetáciu tu nie je výhľad do krajiny.

V centre Orebiča môžete obdivovať staré barokové kapitánske domy a kostoly, pochádzajúce z 18. a 19. storočia.

Za návštevu stojí tiež miestne Námorné múzeum (chorvátsky "Pomorski muzej") - nachádza sa v dome Fiskovićov.

Orebič je známy tiež svojim kvalitným vínom - napr. víno Dingač, Postup a Pelješac.

16. júla sa v Orebiči koná ľudová slávnosť na počesť sviatku Panny Márie Karmelskej.