ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Podľa historických dokladov - príkazov Kráľovskej banskej správy z roku 1936 a 1937, boli položené základy novej osady Mandre. To malo svoje dôvody. V Kolanu sa totiž objavila malária a vtedajší moc chcela presťahovať všetko obyvateľstvo bližšie k moru. Mnoho ľudí však presťahovanie odmietlo, a tak sa do Mandre presťahovalo len 92 rodín. Intenzívnejšia výstavba a urbanistický rozvoj Mandre nastali na konci 20. storočí, keď štát ovčiakom vystavil tubulárnej listiny, podľa ktorých sa stali majiteľmi pasienkov, ktoré im boli dané k užívaniu v roku 1925. Vtedy bola v Mandre postavená rad rodinných domov s apartmánmi a izbami, ktoré sa v lete prenajímali turistom. V 19. storočí v Mandre stálo 7 domov, v roku 1937 ich bolo už 80 a v roku 2003 sa počet domov zvýšil na 300.

Mandre je tiché a príjemné miesto pre strávenie letnej dovolenky, more je tu čisté, pláže pekné a dopravné spojenie s obcami Šimuni, Novaljou a Kolanom umožňuje prehliadku okolia.

Historické pamiatky v Mandre

V rukopisoch M. Sabljara sa dochoval náčrt stavby v Mandre, ktorá mala gotické rysy, ale hovorí sa o nej ako o strážnej bašte so strieľňami. Aj keď v historických dokladoch neexistuje zmienka o existencii kostola v Mandre, ľud tejto stavbe hovoril Crkvina, a tak možno predpokladať, že určitý liturgický význam mala. Tvorí ju pravouhlá loď.

  • najobľúbenejšie letovisko našich klientov
  • k dispozícii náš delegát Radek
  • priezračné more a okruhliakové pláže
  • možnosť ubytovania so stravou
  • z Brna 800 km

Mandre, ostrov Pag