ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V okolí Vlašiči uvidíte pasúce sa ovce a na mori občas miestnych rybárov. Také je dnes Vlašiči - oproti iným letoviskám na ostrove Pag oveľa menej známe a navštevované.

Vybavenie

Vlašiči môže ponúknuť len základné vybavenie - pri hlavnej pláži jednu reštauráciu a jeden bar. Asi 1 km od pláže jeden menší obchod a pri ňom kostol (crkva Sv. Jeronima). Pri príjazdovej ceste do dedinky Valšiči sa nachádza pekné detské ihrisko s hojdačkami.

V dedinke Dinjiška (6 km) nájdete tiež niekoľko reštaurácií a obchod. Reštaurácia však nemusí byť ešte v prevádzke začiatkom júna a koncom septembra.

Viac obchodov, reštaurácií, barov, bankomaty a lekáreň sú v 12 km vzdialenej Povljane.

Ďalšie letovisko s viacerými obchodmi, reštauráciami, bankomatmi, čerpacou stanicou, ambulanciou a lekárňou je mesto Pag (19 km).

Piesočná pláž vo Vlašiči

Hlavným lákadlom do Vlašiči je prekrásna piesočná pláž s pozvoľným vstupom do mora. Je vhodná aj pre malé deti a je naozaj blízko od ubytovania. Z miestnej reštaurácie môžete pozorovať svoje deti, ako šantia na pláži.

Výnimočný podmorský život

Pobrežie okolo Vlašiči a Modrá lagúna sú domovom mnohých vzácnych morských živočíchov. Okrem rýb tu môžete naraziť na niekoľko druhov hviezdic, morské koníčky, vzácne mušle (kyjovky, ostranky), morské ulitníky, ľaliovky, morské huby, kôrovce, mäkkýše, sépie ai. Pre svoju výnimočnú biodiverzitu bola táto oblasť zaradená do medzinárodného programu na ochranu prírody - Natura 2000.

Kvalita ubytovania

Hoci sa apartmány vo Vlašiči postupne renovujú, žiadny luxus tu nečakajte. Turizmus sa tu rozvíja pozvoľna, ale vďaka prekrásnej piesočnej pláži má určite potenciál.

História Vlašiči

Oblasť Vlašiči bola v prehistorických časoch, keď tomuto miestu vládli Liburni, miestom veľmi rušným a aktívnym. Medzi obcami Vlašiči a Smokvica stále môžete vidieť pozostatky liburnskej pevnosti starej viac ako 3 tisíc rokov. Neďaleko boli nájdené liburnské hrobky a ďalšie archeologické predmety. Zmienka o Vlašiči sa v historických dokumentoch prvýkrát objavila v 11. storočí. V roku 1070 sa kráľ Petar Krešimir IV. rozhodol, že dedinu pripojí pod diecézu Nin.

Farský kostol sv. Jeronima

Podľa niektorých zdrojov bol farský kostol sv. Jeronima vo Vlašiči postavený v roku 1401, ale takmer sa dnes už vie, že to nie je pravda. Prvá zmienka o kostole pochádza už z roku 1292 a existuje dobrý dôvod veriť, že tento rok by mal byť rokom výstavby. Pravdepodobne v roku 1401 bol dôkladne zrekonštruovaný, a preto bol tento rok uvedený ako rok vzniku. Táto špekulácia sa vzťahuje na iný kostol, ktorý je spomínaný v starých dokumentoch, jedná sa o kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorého umiestnenie donedávna nebolo známe. Jeho pozostatky boli nájdené len nedávno, severne od kostola sv. Jeronima. Z týchto pozostatkov je zrejmé, že sa jednalo o jednoloďové ranokresťanské kostoly s polygonálnou apsidou a je veľmi pravdepodobné, že s dnešným kostolom sv. Jeronima tvorili dvojakú starokresťanskú cirkev.

Kostol sv. Jeronima bol obnovený na konci minulého storočia. Zvonová veža je pripojená ku kostolu a je zdobená dvojitými oknami zo všetkých strán. Pred kostolom bola nájdená cenná kultúrno-historická pamiatka - náhrobok s nápisom v hlaholike. Nápis hovorí, že náhrobok dal v roku 1485 vyrobiť sám sebe kňaz Ivan Tešić.