ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V miestnych reštauráciách môžete vyskúšať skvelé špeciality. Večerné prechádzky možno spojiť s návštevou obchodíkov so suvenírmi. Počas pobytu v Sumartine vyskúšajte tiež vynikajúce miestne červené víno Plavac.

Podobne ako v iných letoviskách na ostrove Brač, aj v Sumartine vás upútajú krásne honosné domy obložené bielym bračským kameňom. Ten bol použitý napríklad aj na stavbu Diokleciánovho paláca v Splite (UNESCO), alebo Bieleho domu vo Washingtone.

V blízkosti Sumartinu sa nachádzajú ďalšie zaujímavé dedinky, napr. Selca (3 km) a Povlja (8 km) s krásnou kamennou architektúrou.

V kontraste s faktom, že Sumartin je najmladším sídlom na ostrove Brač, je skutočnosť, že sa tu nachádza najstaršia lodenica na Jadrane!

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, bankomat. Širšie možnosti zábavy nájdete v mestečku Bol, vzdialenom 28 km.

Pláže

Niekoľko pekných kamienkových pláží s pozvoľným vstupom do mora, vhodných aj pre deti. Možnosť kúpania z prírodných skalísk.

Asi najkrajšou plážou v Sumartine je prírodná pláž Sveti Rok v jeho juhovýchodnej časti. Pri vstupe do mora je tu zmes kamienkov a piesku. Pri tejto pláži je aj sprcha.

Jedna z pláží v Sumartine má tiež prístup upravený pre invalidov. 

Piesočná pláž Lovrečina je vzdialená 35 km (smer Postira).

Výlety

Možnosti výletov na ostrove Brač nájdete v sekcii Výlety Sumartin.

Šport

Plávanie, turistika, cyklistika, jachting, windsurfing, podmorský rybolov.

História a pamiatky

Sumartin založili v 17. storočí utečenci pred Turkami. Venovali sa rybárčeniu, stavbe lodí a námorníctvu. Pôvodný názov prístavu bol Sitno. Po vzore názvov ostatnách obcí na ostrove (Supetar a Sutivan) bolo Sitno na konci 19. storočia premenované na Sumartin (podľa patróna obce - sv. Martina).

Za zmienku v Sumartine stojí františkánsky kláštor, ktorý bol v 17. storočí postavený na mieste pôvodného stredovekého kostola sv. Martina. Môžete si tu prehliadnuť obrazy benátskych maliarov a knižnicu.