Vyhľadať na webe

s

V miestnych reštauráciách môžete vyskúšať skvelé špeciality. Večerné prechádzky možno spojiť s návštevou obchodíkov so suvenírmi. Počas pobytu v Sumartine vyskúšajte tiež vynikajúce miestne červené víno Plavac.

Podobne ako v iných letoviskách na ostrove Brač, aj v Sumartine vás upútajú krásne honosné domy obložené bielym bračským kameňom. Ten bol použitý napríklad aj na stavbu Diokleciánovho paláca v Splite (UNESCO), alebo Bieleho domu vo Washingtone.

V blízkosti Sumartinu sa nachádzajú ďalšie zaujímavé dedinky, napr. Selca (3 km) a Povlja (8 km) s krásnou kamennou architektúrou.

V kontraste s faktom, že Sumartin je najmladším sídlom na ostrove Brač, je skutočnosť, že sa tu nachádza najstaršia lodenica na Jadrane!

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, bankomat. Širšie možnosti zábavy nájdete v mestečku Bol, vzdialenom 28 km.

Pláže

Niekoľko pekných kamienkových pláží s pozvoľným vstupom do mora, vhodných aj pre deti. Možnosť kúpania z prírodných skalísk.

Asi najkrajšou plážou v Sumartine je prírodná pláž Sveti Rok v jeho juhovýchodnej časti. Pri vstupe do mora je tu zmes kamienkov a piesku. Pri tejto pláži je aj sprcha.

Jedna z pláží v Sumartine má tiež prístup upravený pre invalidov. 

Piesočná pláž Lovrečina je vzdialená 35 km (smer Postira).

Výlety

Možnosti výletov na ostrove Brač nájdete v sekcii Výlety Sumartin.

Šport

Plávanie, turistika, cyklistika, jachting, windsurfing, podmorský rybolov.

História a pamiatky

Sumartin založili v 17. storočí utečenci pred Turkami. Venovali sa rybárčeniu, stavbe lodí a námorníctvu. Pôvodný názov prístavu bol Sitno. Po vzore názvov ostatnách obcí na ostrove (Supetar a Sutivan) bolo Sitno na konci 19. storočia premenované na Sumartin (podľa patróna obce - sv. Martina).

Za zmienku v Sumartine stojí františkánsky kláštor, ktorý bol v 17. storočí postavený na mieste pôvodného stredovekého kostola sv. Martina. Môžete si tu prehliadnuť obrazy benátskych maliarov a knižnicu.

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.