ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

Okolo domov, kde budete ubytovaní, vedie chodníček lemujúci celý polostrov. Máte tak na dosah starobylé centrum a mnoho reštaurácií, pizzerií​​, kaviarní a cukrární a tiež množstvo obchodov so suvenírmi, bižutériou a zlatom.

Aj ďalšie apartmány v ostatných častiach Primoštenu určite splnia vaše náročné požiadavky. Navštívite krásne kamienkové pláže, lemované borovicami a to priamo v meste Primoštenu alebo na východnej strane aj mimo mesto.

Vybavenie

Reštaurácie, kaviarne, cukrárne, obchody, požičovňa lodiek.

Pláže v Primoštene

Kamienkové s pozvoľným vstupom do mora i skalnaté pobrežie.

Výlety z Primoštenu

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Primošten.

Primošten je vhodné miesto na návštevu Šibeniku a národného parku Krka (vodopády) či Kornati.

Šport

Tenisové kurty.

Primošten kedysi a dnes

Primošten je mesto s 2000 obyvateľmi. Nachádza sa v strednej Dalmácii, 22 kilometrov južne od Šibeniku. Kedysi býval Primošten rybárskou dedinkou na malom ostrovčeku. Ten je od 16. storočia spojený s pevninou mostom a neskôr ho spojila sypaná hrádza. O tom svedčí aj jeho názov Primošten - „při-mostěn“. Ostrov je osídlený už od praveku. Ale práve v 16. storočí sa na ňom usadili Bosniaci utekajúci pred tureckými nájazdníkmi. Do 19. storočia bol Primošten obohnaný hradbami ako obrana Chorvátov proti Turkom. V druhej svetovej vojne bol Primošten veľa poškodený.

Miestni obyvatelia sa živia tradične rybárstvom, a ďalej potom pestovaním ovocia a zeleniny. Preslávené sú primoštenské vinice s dobrým červeným vínom značky Babić. Pre mesto je typické udržovanie starých tradícií a obyčajov, čo sa prejavuje aj na oblečení domácich obyvateľov.

Dnes je Primošten veľmi obľúbeným cieľom turistov, a to pre jeho príjemné domáce prostredie, malé kľudné kamienkové pláže v centre mesta a predovšetkým pre prekrásne staré jadro. V ňom sa do dnešnej doby zachovalo niekoľko pôvodných rybárskych domov a časť hradieb s veľkou vstupnou bránou z obdobia benátskej nadvlády.

Zaujímavé je architektonické usporiadanie Primoštenu. Uličky sa zdvíhajú nahor k dominante, farskému kostolu sv. Jiří, ktorý mestu dominuje už od 15. storočia. Okrem toho, že je od kostola krásny výhľad na celý Primošten a priľahlé oblasti, môžeme vo vnútri vidieť známu ikonu Matky Božej v striebornom ráme a barokový oltár. Kostol dostal svoju dnešnú podobu v polovici 18. storočia, kedy bol rozšírený a barokovo prestavaný. V okolí Primoštenu sa nachádza niekoľko ostrovčekov a zátok, kde sú dobré možnosti pre kúpanie a potápanie.