ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhľadať na webe

s

V súčasnej dobe nemáme v Milne žiadnu ponuku ubytovania. Prosíme, vyberte si iné letovisko na ostrove Hvar.

Milna vznikla relatívne nedávno - v 50. rokoch minulého storočia sa obyvatelia vnútrozemskej dediny Malo Grablje presťahovali z hôr dolu k moru. V snahe zaistiť si lepšie živobytie pri pobreží zanechali svoju pôvodnú osadu opustenú. Rovnako ako ich predkovia sa však aj dnešní obyvatelia Milny do vnútrozemia vracajú k svojim poliam, olivovým sadom a vinohradom.

Vybavenie

Reštaurácia, malý obchod s potravinami, trafika, požičovňa kajakov v miestnom kempe, petanque pri pláži Vela Milna.

Pláže

Priamo v letovisku Milna sa nachádza zátoka Vela Milna s krásnou okruhliakovou plážou s pozvoľným vstupom do mora. Z nej vedie smerom na západ chodník do zátoky Mala Milna, kde sa nachádza ďalšia okruhliaková pláž. Z Male Milny ďalej na západ je medzi skalami a kameňmi miesto pre FKK. Východným smerom z Milny vedie lesom pozdĺž skalnatého pobrežia cesta k ďalšej FKK okruhliakovej pláži. Na kúpanie a slnenie je možné využiť tiež prírodné kamenné plata.

Výlety

Možnosti výletov na ostrove Hvar nájdete v sekcii Výlety Milna Hvar.

Šport

Plávanie, turistika, cyklistika, petanque, horolezectvo. V miestnom kempe požičovňa kajakov.

Zaujímavosti

Zaujímavosťou v Milne je skutočnosť, že 90 % všetkých stálych obyvateľov nesie priezvisko Tudor. K tomu sa viaže legenda, v ktorej hrá úlohu významná anglická kráľovská rodina Tudor. Kráľovná mala dvoch synov. Jeden z nich bol dobrodružnej povahy a vypravil sa na plavbu loďou spoznať nové krajiny. Keď preplával Jadranom, jeho loď začala mať problémy a bol nútený vylodiť sa na brehu neznámeho ostrova. Na pláži zbadal dievča, do ktorého sa zamiloval. Zostali spolu, žili v dedine Malo Grablje a mali 11 synov. Ich potomkovia sa v 50. rokoch presťahovali k pobrežiu do Milny. Preto jej dnešní obyvatelia s obľubou žartujú, že majú anglických predkov.

Ľudové slávnosti v Milne

  • 16. júla - tradičný hudobný koncert v dedine Malo Grablje na počesť Panny Karmelskej
  • 15. augusta - tradičná rybárska noc pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie
  • 9. novembra - ľudová slávnosť na počesť patróna Milny, Sv. Teodora