Vyhľadať na webe

s

Lastovo je súčasťou súostrovia 46 ostrovov

Ostrov Lastovo je dlhý len necelých 10 km a široký 5,8 km. Ostrov je vlastne súčasťou súostrovia s celkom 46 ostrovmi a ostrovčekmi. Lastovo je najväčším ostrovom súostrovia. Na východ od Lastova sa nachádza skupina menších ostrovov zvaná Lastovnjaci (patrí tu napr. ostrov Petrovac, Kručica, Čestvinica a Štomorina). Západne od Lastova ležia ostrovy Prežba, Mrčara, Kopište a vzdialenejší Sušac. Kopište vyniká krásnymi malými plážami. Ostrovy Prežba i vzdialenejšie Mrčara sú s Lastovom spojené mostom. Celková populácia je okolo 1000 obyvateľov, pričom väčšina žije práve na ostrove Lastovo.

Krajina ostrova Lastovo je tvorená 46 kopcami a 46 vápencovými blokmi. Najvyšším kopcom ostrova je Hum s výškou 417 m a ešte ďalšie tri kopce prevyšujú 400 m - Pleševo ​​Brdo, Gumanca a Mali Hum. Z kopcov sú nádherné výhľady na okolité ostrovy, preto je to tiež ideálne miesto pre pešie prechádzky a túry. Vápenaté svahy ostrova sú bohaté na jaskyne - nachádza sa ich tu celkom päť. Najväčšia je Rača, ďalej jaskyne Puzavica, Pozalica, Grapčeva a Medvidina.

Pobrežie ostrova je prevažne prudké a okolité more je hlboké. Na južnom pobreží sa nachádza hlboká zátoka s plážou v dedine Skrivena Luka, ktorá je tak chránená pred prudkými vetrami (burou). Hlavný trajektový prístav sa nachádza v dedine Ulbi.

História ostrova Lastovo

Pôvodnými obyvateľmi Lastova boli illyrské kmene. Okolo roku 1000 n. l. zrovnali ostrov so zemou Benátčania, najmä kvôli jeho spoluúčasti na pirátstvu v Jadranskom mori. V 13. st. sa Lastovo pripojilo k Dubrovníckej republike, s ktorou zostalo zviazané po niekoľko nasledujúcich storočí až do dobytia republiky Francúzmi (Napoleonom). Potom riadilo toto územie Rakúsko, Taliansko a nakoniec Juhoslávia, až do dnešnej doby, kedy je súčasťou nezávislého Chorvátska.

V čase JSFSR bolo Lastovo rovnako ako ostrov Vis pre verejnosť neprístupné a život na ostrove bol riadený armádou. Dnes je tento najvzdialenejší obývaný ostrov turistom prístupný, je však potrebné mať na pamäti, že luxus tu rozhodne nenájdete - na ostrove funguje snáď len jediný hotel (hotel Solitude), a to v obci Ulbi. Ten je len nízkej kategórie. Ubytovanie môžu ponúknuť ešte nové rodinné vily alebo zrekonštruované malebné domčeky na brehu mora.

Pre ostrov Lastovo je typická architektúra z 15. a 16. storočia, nájdete tu mnoho malých rímsko-katolíckych kostolov (predovšetkým v dedine Lastovo).

Flóra a fauna ostrova Lastovo

Ostrov je však teraz medzi návštevníkmi obľúbený predovšetkým pre svoje prírodné krásy - v roku 2006 bolo celé súostrovie vyhlásené chorvátskou vládou za chránenú krajinnú oblasť. Napriek veľkým požiarom v rokoch 1971, 1998 a 2003 je dnes Lastovo pokryté z 60% porastom - väčšinou dubmi, borovicami a ďalšiou stredomorskou vegetáciou. Darí sa tu sokolom aj orlom. Podmorský svet je tu najbohatší v celom Jadrane, nájdete tu homáre, langusty, chobotnice, murény a veľa druhov rýb. Najmä vody okolo ostrova Mrčara sú vyhlásenými loviskami langúst. Lastovské súostrovie sa preto stalo príťažlivé predovšetkým pre športových rybárov, ale aj jachtárov, potápačov a vôbec pre milovníkov mora. Na ostrove nežijú žiadne jedovaté hady.

Gastronómia na Lastovu

Na Lastovu pripravujú výborné jedlá z rýb a plodov mora. S rybími pokrmami chutí najlepšie tunajšie výborné víno​​, zlatožltá suchá Maraština. V Ulbi je jediný miestny "priemyselný" podnik - továreň na spracovanie rýb. Možno tu preto bežne uvidieť rybárske člny naložené obrovskými tuniakmi, čakajúcimi na spracovanie. Sem sa priváža aj množstvo ďalších rýb, ktoré upútavajú prazvláštním vzhľadom a úctyhodnými rozmermi.

Doprava na ostrov Lastovo

Ostrov Lastovo je dosiahnuteľný trajektom zo Splitu cez Hvar (mesto Hvar) a ďalej pred Korčulu (mestečko Vela Luka) až do dediny Ulbi na Lastovu. Od roku 2007 funguje taktiež trajektová linka Dubrovník - ostrov Šipan (Šipanska Luka) - ostrov Mljet (Sobra) - ostrov Mljet (Polaće) - ostrov Korčula (mesto Korčula) - ostrov Lastovo (Ulbi).

Premýšľate, čo darovať svojim blízkym na Vianoce?

Darujte im letnú dovolenku v Chorvátsku v podobe vianočného darčekového poukazu. Pripravíme vám poukaz na vybraný pobyt alebo si môžete zakúpiť poukaz na určitú čiastku podľa vášho želania. Poukazy na čiastku môžete uplatniť na akýkoľvek pobyt do 15. 9. 2024.