Vyhľadať na webe

Tip: Jednoduchý výraz nájdem ľahko, napríklad Hvar alebo počasie

Tipy na výlety v letovisku Neum

Bačínske jazeráBačínske jazerá

Bačínske jazerá (Chorvátsko) sa nachádzajú 37 km od Neumu. Jedná sa o sústavu 7 sladkovodných jazier, z ktorých šesť je navzájom prepojené. Hĺbka jazier sa líši. Najhlbšie jazero má hĺbku 34 m a dno tunajších jazier sa nachádza pod úrovňou hladiny mora. Niektoré jazerá sú len sladkovodné, v niektorých sa mieša slaná a sladká voda. Tiež teplota jazier je odlišná. V jazerách, v ktorých sa nachádzajů pramene, je voda najchladnejšie. Zaujímavosťou je, že z týchto prameňov je mesto Ploće a okolí zásobované pitnou vodou. Po jazerách je možné sa prejsť na loďke a kochať sa okolitou prírodou, alebo sa sem môžete zájsť len vykúpať. Je tu pokoj a prístup do vody je vhodný aj pre deti. Voda je tu tak čistá, že je vidieť až na dno.

KravicaVodopády Kravica

Kravické vodopády (Bosna a Hercegovina) sa nachádzajů cca 60 km severozápadne od Neumu, v obci Studenci pri meste Ljubuški. Nachádzajú sa na rieke Trebižat. Ich šírka je celkom 120 metrov a spúšťajú sa z výšky 28 metrov. Tu pod vodopádmi sa môžete vykúpať, alebo využiť prechádzky na kanoi po rieke Trebižat. Jedná sa o pokojnú rieku, prechádzka je možná aj pre deti staršie ako 10 rokov. Návštevu týchto vodopádov odporúčame!

MostarMostar

Mostar (Bosna a Hercegovina) sa nachádza cca 70 km od Neumu. Navštívte Staré mesto - historickú časť so Starým mostom cez rieku Neretvu, ktorý je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Karadžozbegova mešita sa radí medzi najkrajšie a najstaršie mešity v Hercegovine. Prejdite sa po uličke Stara čaršija na ľavom brehu rieky Neretvy, čo je ďalšia pamiatka na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Mesto Blagaj

Len 12 km od mesta Mostar (Bosna a Hercegovina) sa nachádza historické mesto Blagaj. Nad mestom sa týči stará pevnosť Herzega Stjepana, odkiaľ sú nádherné výhľady na mesto a údolie rieky Neretvy. Oblastíí preteká rieka Buna, ktorá si tu vytvorila cestu vápencovým krasom a miestami úplne mizí v podzemí. Úplne unikátnou pamiatkou je monastýr Tekija, z jednej strany pritisnutý k 200 m vysokému skalnému útesu, z druhej oddelený riekou Bunou (pôvodná stavba zo 16. storočia bola do dnešnej podoby prebudovanie v polovici 19. storočia). Po stáročia bola miestom pútnikov.

Međjugorje

Međjugorje (Bosna a Hercegovina) leží cca 50 km severozápadne od Neumu. Međjugorje patrí medzi najvýznamnejšie kresťanská pútnické miesta na svete. Známym sa stalo vďaka zjavení Panny Márie v roku 1981, ktorá sa zjavila na kopci Crnica šiestim mladým ľuďom. Od tej doby navštevujú toto pútnické miesto milióny veriacich z celého sveta.

Ornitologická rezervácia Hutovo Blato

Táto prírodná a vtáčia rezervácia sa nachádza pri južnej hranici s Chorvátskom, cca 45 km severne od Neumu, v blízkosti mesta Čapljina. Súčasťou rezervácie je jazero Karaotok s bujnou okolitou vegetáciou. Možné sú tu prechádzky na lodiach, pozorovanie mnohých druhov vtákov či rybárčenie.

BiokovoChránená oblasť Biokovo

Prírodný park pohorie Biokovo sa tiahne nad Makarskou riviérou. Najvyšším bodom je Sv. Jure s nadmorskou výškou 1760 m. Z Neumu je vzdialený cca 75 km. Až na vrchol Sv. Jure sa dostanete autom po kľukatej úzkej ceste. Tento výlet sa odporúča len pre zdatných vodičov. Môžete však využiť služby niektorej z agentúr pre turistov v Gradacu, ktorá Vám zabezpečí poldenný výlet mikrobusom, ktorý je organizovaný každý deň. Počas cesty na vrchol je veľa zastavenie, kedy sa môžete kochať pohľadom na Makarskú riviéru, ostrovy Hvar, Brač, Korčula a polostrov Pelješac. Súčasťou výletu je aj nenáročná prechádzka, káva a zákusok. Zo samého vrcholu je možné za pekného počasia dovidieť až do vzdialeneho Talianska. Ak sa pre tento výlet rozhodnete, nezabudnite si vziať nejaké teplé oblečenie (sveter) a ak sa radi vydávate na dlhšie túry, odporúčame niektorého z miestnych skúsených sprievodcov. Trasy nie sú dobre značené. Do prírodného parku Biokovo sa platí vstupné (40 HRK - r. 2012).

DubrovníkDubrovník

Dubrovník sa nachádza cca 65 km od Neumu. Často je označovaný ako "Perla Jadranu". Dubrovník bol ako celok zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavné ulicou mesta je ulica Placa - Sradun, široká promenáda, ktorá je lemovaná obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. Z nej vedie mnoho ulíc a uličiek, často stupňovitých, ktoré vedú až k mestským hradbám, ktorými je celé centrum obohnané. Celková dĺžka hradieb je 1940 m a môžete si z nich vychutnať jedinečný pohľad na Staré mesto a more okolo Dubrovníka. V Starom meste môžete vidieť Mestskú (Onofriovu) fontánu, ktorá pochádza z 15. storočia a je zaujímavým príkladom stredovekého zásobovanie miest vodou. Ďalšími významnými pamiatkami je kostol sv. Spas (sv. Spasiteľa), kde sú dnes poriadané výstavy dalmatínskych maliarov a sochárov, Františkánsky kláštor zo 14. storočia, ktorého súčasťou je kláštorná múzeum. V čele Sradunu sa týči hodinová veža, ktorá je vysoká 31 m. Na hodinách sa dá spoznať nielen presný čas, ale jedna z ručičiek ukazuje meniace sa fázy mesiaca. Hneď vedľa hodinovej veže sa nachádza Radničný palác, v ktorom aj dnes sídli radnica mesta. Mnoho tunajších nádherných budov pripomína niekdajší lesk a slávu Dubrovníka. Medzi nimi vyniká Kniežací palác z 15. storočia so stĺpovou chodbou pred vstupom. Dnes tu sídli mestské múzeum. Na výbežku so starým prístavom sa nachádza veľkolepá pevnosť sv. Jana, ktorá bola kedysi postavená ako obrana vjazdu do starého prístavu. Dnes tu sídli regionálne námorné múzeum. V podzemí pevnosti je malé akvárium, ktoré sa zameriava na jadranskou morskú faunu.

NeretvaŘeka Neretva

Delta rieky Neretvy je jednou z najdôležitejších poľnohospodárskych oblastí Chorvátska. Políčka s ovocím a zeleninou sú pretkaná sladkovodnými kanály, po ktorých sa miestni farmári pohybujú loďkou.