Vyhľadať na webe

Tip: Jednoduchý výraz nájdem ľahko, napríklad Hvar alebo počasie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Bratuš

Bratuš je pokojné letovisko ležiace v severnej časti obľúbenej Makarskej riviéry. Nachádza sa v malom zálive 6 km severozápadne od mesta Makarska a 5 km juhovýchodne od Baška Vody. Bratuš vyniká krásnou okruhliakovou plážou s pozvoľným vstupom do mora a borovicovým hájom lemujúcim pobreží.

V malebnej rybárskej dedinke žije len okolo 50 obyvateľov. Na kamenných domoch môžete obdivovať zachovanú starodalmátsku architektúru. Nachádza sa tu malé kotvisko pre lode, reštaurácia a dva bary na pláži. Deťom môžete bez obáv dopriať vyvádzanie na zdravom morskom vzduchu, pretože automobilová premávka je tu minimálna. Bratuš je vďaka pokojnému prostrediu s krásnou okruhliakovou plážou obľúbeným letoviskom pre rodinnú dovolenku.

Vybavenie

Reštaurácia, bar na pláži a obchod.

Suveníry je možné zakúpiť na pláži v Krvavici (800 m), alebo vo väčších letoviskách Promajna (800 m), Baška Voda (5 km), Makarska (6 km).

Najbližší bankomat je v prístave Ramova v Krvavici alebo v Promajne, kde nájdete aj poštu a zmenáreň.

Poliklinika a lekáreň sa nachádza v letoviskách Baška Voda alebo Makarska.

Stravovanie

Vlastné.

Pláže

V Bratuši nájdete krásnu pláž z drobných bielych kamienkov s pozvoľným vstupom do mora. Na pláži sú k dispozícii sprchy a je tu povolené kúpanie so psami. Môžete si požičať ležadlá, slnečník, vodné bicykle alebo čln. Ak by ste si chceli prenajať väčšiu loď s vyšším výkonom, obráťte sa na majiteľov apartmánu, radi vám pomôžu.

Pre šnorchlovanie sú ideálne skalnaté pláže v okrajových častiach letoviska.

Prechádzku pozdĺž pobrežia môžete spojiť s návštevou krásnych okruhliakových pláží v susedných letoviskách. Južne smerom na mesto Makarska dôjdete na kamienkovú pláž v letovisku Krvavica. Ak sa vydáte severne smerom na Baška Vodu, dôjdete do susednej Promajny s krásnou dlhou kamienkovou plážou, na ktorej vás čakajú stánky s občerstvením, detské ihrisko aj nafukovacie vodné atrakcie. Obe susedné letoviská sú vzdialené necelých 800 metrov od Bratuše.

Južne od letoviska Bratuš smerom k mestu Makarska sa nachádza nudistická FKK pláž Nugal. Z Bratuše sa k pláži dostanete pešo po pobreží - je vzdialená asi 2 km.

Výlety z Bratuše

Možnosti výletov nájdete v sekcii Výlety Bratuš.

História 

Názov osady Bratuš sa prvýkrát spomína v písomných dokumentoch v roku 1674. V 18. storočí sa sem začali sťahovať rodiny rybárov z Podgory, ktoré založili súčasnú dedinu Bratuš.

Bratuš je charakteristická zachovanou starodalmátskou architektúrou. Historicky najvýznamnejším miestom dediny je jej centrum s kamennými domami - tzv. Kačićevi dvori.

Ak vás zaujíma najstaršie obdobie dejín, môžete navštíviť praveké nálezisko Gradina nad dedinou Bratuš.

V susedných letoviskách Promajna a Krvavica sa v minulosti nachádzali prímorské liečebne, v ktorých sa liečili deti trpiace respiračným ochorením. Po občianskej vojne v 90. rokoch 20. storočia však obe liečebne zostali opustené a začali chátrať.