Vyhľadať na webe

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Starigradsko polje na Hvare

V júni 2008 bolo korunované úsilie odborníkov na chorvátskom ostrove Hvar siedmym zápisom na zoznam svetových kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO. Jedná sa o oblasť Starigradsko polje v blízkosti súčasného mesta Stari Grad, ktorého história siaha do roku 385 pred n. l.

V tejto dobe to bola významná (druhá najväčšia) grécka kolónia na Jadrane. Jej zakladatelia priplávali na jeden z najväčších ostrovov Chorvátska údajne z ostrova Pharos. Unikátna je vtedajšia správa obecných pozemkov a jej zachovanie do dnešnej doby.

Úrodná pôda patriaca obci bola rozparcelovaná na diely o rozmeroch 181 x 905 m (agery). Jednotlivé pozemky potom boli pridelené menovite kolonistom, ktorí na nich hospodárili. Jednotlivé diely boli oddelené systémom kamenných múrikov, opatrené menom vlastníka a bol vybudovaný systém komunikácií potrebný na ich obsluhu.

Starigradsko polje si zachovalo v podstate rozdelenie dodnes. Veľmi dobre to je zrejmé z leteckých záberov. Chorvátski archeológovia po roky pripravovali podklady k záchrane tejto unikátnej pamiatky (jednu dobu jej hrozilo, že bude "zbuldozerována" a postaví sa tam letisko) a napriek tomu, že v priebehu storočí došlo k značnej devastácii, bola zapísaná na zoznam UNESCO.

Ak budete chcieť, aj vy si pri prechádzke môžete predstaviť život na tomto území pred 2 400 rokmi. Vašu predstavu doplnia aj archeologické vykopávky, popisky a ďalšie.